icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Windows kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de MBR’nin GPT’ye dönüştürülmesi oluyor. Çünkü pek çok kullanıcı bu esnada veri kaybı yaşamaktan şikayet ediyor. Peki, hiçbir veri kaybı olmadan MBR nasıl GPT’ye dönüştürülür? Öncelikle bu iki kavram hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması gerekir.

MBR ve GPT Kaç Bölüme Ayrılabilir?

MBR sabit diskte maksimum 2 TB sabit disk desteği olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü bu bilgiye sahip olunmaması da veri kaybına sebebiyet verebilen girişimlerde bulunmanıza neden olabilir. GPT ise 256 TB desteğe sahip. Dolayısıyla oluşturulabilecek birimler 4 birincil bölüm ya da 3 birincil bölüm ve genişletilmiş bir bölüm olabilir. GPT’nin en fazla 128 birincil bölümü destekleyebildiğini de bilmenizde fayda var.

GPT Desteklemeyen İşletim Sistemleri

Bazı ön yükleme ana kartlarının MBR yazılımını desteklemediğini de bilmelisiniz. Aynı zamanda Windows 2000, Windows XP ve Windows 2003 (32 bit) işletim sistemleri de GPT sabit diskleri ile çalışmaz. Eğer bu işletim sistemlerini kullanıyorsanız MBR-GPY dönüştürme yapmanız olanaksız olacaktır. Bu bilgilerin ardından veri kaybı olmadan dönüştürmeyi nasıl yapacağınızı aktaralım.

Bu noktada özel bir yazılıma ihtiyacınız olacak. AOMEI Tech, hiçbir veri kaybı yaşamadan dönüşüm yapabilmenizi sağlayacak yazılımlardan biridir. Program oldukça kolay bir ara yüze sahip olduğundan dönüşüm yaparken zorlanmayacaksınız. Hızlı çalışan ve sorunsuz bir dönüştürme yapabilen yazılımlardan biri olduğundan MBR ile GPT dönüşümünü de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Sony SxSile bellek kartı verileri kurtarma yazımızda verilerin geri getirilme yöntemleri arasında son yıllarda en fazla tercih edileni hakkında sizlere bilgi verdik.