icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Kullandığınız bilgisayarın üretiminde kullanılan tüm parçalar herhangi bir nedenle arızalanabilir. Sıklıkla arıza gösteren bilgisayar parçaları arasında belki de en önemlisi sabit disklerdir.  Çünkü sabit diskler bilgisayarda kullanılan tüm verileri depolandığı yerdir. Sabit disklerin arızalanması durumunda bilgisayarınızdaki verilerin hiçbirini kullanamazsınız. Dolayısıyla sabit disk neden bozulur sorusu da bu noktada daha fazla önem kazanıyor. 

Bilgisayarınızın darbe alması sabit diskin bozulması için yeterli bir neden olabilir. Aynı zamanda ani güç kesintileri de sabit disklerde görülen arıza nedenleri arasında yer alıyor. Ani güç kesintisi yaratmamak için bilgisayarınızı on off tuşunu kullanarak değil başlat çubuğuna tıklayarak kapatmanız çok daha akıllıca bir tercih olacaktır. Bilgisayarlardaki ısı artışı da sabit diskin arızalanmasına sebebiyet verebiliyor.

Sabit Disk Arıza Nedenleri

En yaygın nedenlerden biridir yetersiz ram oluyor. Çünkü bilgisayarınızdaki ram miktarı yeterli değilse sabit diskin bir bölümü ram olarak kullanılacaktır. Elbette sabit diskin bu şekilde kullanılması kullanım ömrünü de kısalta biliyor ve sonuç olarak  sabit disklerde arıza kaçınılmaz bir hal alıyor.

Sabit disklerin kullanım ömrü genellikle 10 yıldır. Düzenli olarak bilgisayarın temizliğinin yapılmaması bu ömrü ciddi düzeyde kısalta biliyor. Bu nedenle bilgisayarınızın iç ve dış temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Voltajın düşüp yükselmesi yani enerji dalgalanmaları sabit diskin bozulma nedenleri arasında yer alıyor. Bunu önlemek için de sigortalı priz kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.


Sizi Arayalım