icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

 


disk okuma hatası

Bilgisayarınızı açtınız vede siyah bir ekranda "A disk read error occured" vb. bir mesajla karşılaştınız. İşe bilgisayar dünyasında en çok karşılaşınan disk okuma hatası mesajı ile tanışmış oldunuz. Disk okuma hatası almanıza yol açabilecek en bilindik sebepler harddisklerin zamanla bad sector vb. sebeblepler çalışmaz duruma gelmesidir.  Bazı durumlarda ise bu hata başka yazılım/donanım ve kablolardan kaynaklanabilmektedir. 

Bu tür sorunlar yaşadığınızda eğer yapabilecek yetkinliğe sahipseniz diski başka bir bilgisayara ikincil bir disk olarak veya usb disk olarak takıp çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Burada ki önemli husus disk okuma hatası alan bir diski baska bir bilgisayara bağladığınızda eğer o bilgisayar ağır çalışmaya kilitlenmeye başlıyor ise ve ya disk sesli çalışıyorsa hemen çalışmayı kesip diski sökmeniz gerektiğidir. Mekanik disklerde ki okuma/yazma kafaları ( R/W Head ) bozulduğunda verilerinizin üzerinde kayıtlı bulunduğu plakaları çizme ihtimali vardır. Bu dönülemez veri kayıplarına yol açabilir.Disk Okuma Hatası Nasıl Çözülür?

Bu soruya doğru cevap verebilmeniz için bu hatanın kaynağını doğru tespit edebilmek şarttır. Yukarıda belirttiğimiz gibi diski başka bir bilgisayarda denediniz ve diskin erişelemez olduğunu tespit ettiyseniz bu hatanın son kullanıcılar için bir çözümü yoktur. Eğer içerisinde kurtarılması gereken önemli verileriniz var ise disk okuma hatası alınan diski laboratuvarımıza göndererek veri kurtarma desteği alabilirsiniz. Markası ve modeli ne olursa olsun veri kurtarmada lider laboratuvar GOLD DATA size en ekonomik ve hızlı şekilde destek vermeye hazırdır. İstanbul dışından aşağıdaki linkten Veri Kurtarma Talep formunu elektronik ortamda doldurduktan sonra diski mümkün olduğunca iyi bir şekilde muhafaza ederek adresimize kargo etmeniz yeterlidir. İstanbul içerisinde herhangi bir form doldurmadan doğrudan laboratuvarımızı ziyaret ederek diskinizi teslim edebilirsiniz.


Sizi Arayalım