Disk Okuma Hatası Nedir?


Bilgisayarınız kilitlenmesi bellek okuma hatalarına bağlı olabileceği gibi diskinizin okunamaması durumunda da meydana gelebilmektedir. Disk okuma hatası almanıza yol açabilecek en bilindik sebepler arasında casus yazılımlar ve virüsler yer almaktadır.  Çok sayıda kişi cihaza virüs bulaştığının farkına ancak disk hatası nedir sorusuna yanıt ararken varmaktadır.

Virüslerin büyük bölümü kullanıcı tarafından fark edilmeden PC içerisinde işlem yapar. Bu nedenle basit bir hata gibi görünse de PC uyarılarının tümünün ciddiye alınmasında fayda olacaktır. Örneğin bilgisayar disk okuma hatası veriyor şeklinde bir sorun yaşarken aslında bu hatanın sızan bir virüsten kaynaklı olabileceğini öğrenebilirsiniz. Bu durumda virüsün temizlenmesine yönelik bir çözüm aramanız gerekecektir.

Elbette bilgisayar harddisk hatası veriyor dediğinizde, bu hata uyarısını almanızın tek nedeni kötü amaçlı yazılımların bilgisayar bulaşması değildir. Bilgisayarınızı kaliteli ve güncel bir antivirüs programı ile tarattıysanız ve herhangi bir sorun olmadığını düşünüyorsanız muhtemelen Bad Sektör hatası sebebiyle disk hatası meydana gelmiştir.

Disk okuma hatasının yazılımsal sorunlardan dolayı meydana gelmediğini düşünüyorsanız ve bilgisayarınız hala kilitlenmeye, diski okumamaya devam ediyorsa sorununuz hard diske bağlı olan SATA kablosundan ya da RAM’inizde meydana gelen temassızlıktan dolayı kaynaklanabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız disk okuma hatası çözümü olarak yapabileceğiniz en basit şey SATA kablosunu ve RAM’lerinizi çıkartarak tekrar doğru şekilde yerlerine takmak olacaktır.


disk okuma hatası

Disk Okuma Hatası Nasıl Çözülür?

Hard disk SATA kablosunu ve RAM’lerinizi çıkardıktan sonra takmadan önce tekrar disk okuma hatası ile karşılaşmamak için ufak bir fırça ya da sprey ile temizlemenizde de yarar var. Bazı durumlarda tozlanmaya bağlı olarak kablolar görevlerini yerine getiremediklerinden dolayı disk okuma hatası meydana gelebiliyor. Bu durumda disk okuma hatası nasıl düzeltilir sorusuna yanıt bulunmasına ihtiyaç doğuyor.

SATA kablonuzu ana kartınıza yerleştirdikten sonra soketin iletken yüzeylerini ve hard diskin üst taraflarında yer alan sata kablo slotlarını fırça ile iyice temizledikten sonra takabilirsiniz. Temizlik sonrasındaki uygulayacağınız montaj işlemi ile birlikte BIOS ayarlarına girerek hard diskinizi sisteme tekrar göstermeniz gerekebilir. Bu işlemi de yaptıktan sonra disk okuma hatası ve bilgisayarınızın açılması ile ilgili problemler ortadan kalkacaktır. Sadece tozun temizlenmesi dahi bilgisayarda disk okuma hatası nasıl çözülür sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri olabilir.

Ancak hard disk okuma hatası farklı nedenlerle meydana gelebilir. Hard disk bağlantı kablosunda temassızlık olabilir ya da bilgisayarın port girişinde bir donanım sorunu oluşabilir. Aynı zamanda çeşitli yazılım problemleri de okuma sıkıntısı yaşanmasına neden olabiliyor. Bilgisayar sistemlerinin güncellenmemesi veya yazılımında basit bir arızanın olması gibi pek çok unsur disk hatası neden olur sorusuna yanıt olabilmektedir.

Hangi nedenden kaynaklandığına bağlı olarak disk hatası nasıl giderilir sorusunun yanıtı da değişecektir. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunda bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sorunun devamı halinde bir uzman desteği almanızda fayda olacaktır.


Yeni bir SSD almayı düşünüyorsanız SSD alırken nelere dikkat edilmeli yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar