Disk Okuma Hatası Nedir?


Bilgisayarınız kilitlenmesi bellek okuma hatalarına bağlı olabileceği gibi diskinizin okunamaması durumunda da meydana gelebilmektedir. Disk okuma hatası almanıza yol açabilecek en bilindik sebepler arasında casus yazılımlar ve virüsler yer almaktadır. Bilgisayarınızı kaliteli ve güncel bir antivirüs programı ile tarattıysanız ve herhangi bir sorun olmadığını düşünüyorsanız muhtemelen Bad Sektör hatası sebebiyle disk okuma hatası meydana gelmiştir.

Disk okuma hatasının yazılımsal sorunlardan dolayı meydana gelmediğini düşünüyorsanız ve bilgisayarınız hala kilitlenmeye, diski okumamaya devam ediyorsa sorununuz hard diske bağlı olan SATA kablosundan ya da RAM’inizde meydana gelen temassızlıktan dolayı kaynaklanabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız yapabileceğiniz en basit şey SATA kablosunu ve RAM’lerinizi çıkartarak tekrar doğru şekilde yerlerine takmak olacaktır.


disk okuma hatası

Disk Okuma Hatası Nasıl Çözülür?

Hard disk SATA kablosunu ve RAM’lerinizi çıkardıktan sonra takmadan önce tekrar disk okuma hatası ile karşılaşmamak için ufak bir fırça ya da sprey ile temizlemenizde de yarar var. Bazı durumlarda tozlanmaya bağlı olarak kablolar görevlerini yerine getiremediklerinden dolayı disk okuma hatası meydana gelebiliyor.

SATA kablonuzu ana kartınıza yerleştirdikten sonra soketin iletken yüzeylerini ve hard diskin üst taraflarında yer alan sata kablo slotlarını fırça ile iyice temizledikten sonra takabilirsiniz. Temizlik sonrasındaki uygulayacağınız montaj işlemi ile birlikte BIOS ayarlarına girerek hard diskinizi sisteme tekrar göstermeniz gerekebilir. Bu işlemi de yaptıktan sonra disk okuma hatası ve bilgisayarınızın açılması ile ilgili problemler ortadan kalkacaktır.

Yeni bir SSD almayı düşünüyorsanız SSD alırken nelere dikkat edilmeli yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar