icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

disk okuma hatası nedir?
Bilgisayarınızı açtınız vede siyah bir ekranda "A disk read error occured" vb. bir mesajla karşılaştınız. İşte bilgisayar dünyasında en çok karşılaşılan disk okuma hatası mesajı ile tanışmış oldunuz. Disk okuma hatası almanıza yol açabilecek en bilindik sebepler harddisklerin zamanla bad sector vb. sebeplerden çalışmaz duruma gelmesidir. 

Bazı durumlarda ise bu hata başka yazılım/donanım ve kablolardan kaynaklanabilmektedir.  Bu tür sorunlar yaşadığınızda eğer yapabilecek yetkinliğe sahipseniz diski başka bir bilgisayara ikincil bir disk olarak veya usb disk olarak takıp çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. 

Burada ki önemli husus disk okuma hatası alan bir diski başka bir bilgisayara bağladığınızda eğer o bilgisayar ağır çalışmaya kilitlenmeye başlıyor ise veya disk sesli çalışıyorsa hemen çalışmayı kesip diski sökmeniz gerektiğidir. Mekanik disklerdeki okuma/yazma kafaları ( R/W Head ) bozulduğunda verilerinizin üzerinde kayıtlı bulunduğu plakaları çizme ihtimali vardır. Bu dönülemez veri kayıplarına yol açabilir.

Disk Okuma Hatası Nasıl Çözülür?

Bu soruya doğru cevap verebilmeniz için bu hatanın kaynağını doğru tespit edebilmek şarttır. Yukarıda belirttiğimiz gibi diski başka bir bilgisayarda denediniz ve diskin erişelemez olduğunu tespit ettiyseniz bu hatanın son kullanıcılar için bir çözümü yoktur. Eğer içerisinde kurtarılması gereken önemli verileriniz var ise disk okuma hatası alınan diski laboratuvarımıza göndererek veri kurtarma desteği alabilirsiniz. 

Markası ve modeli ne olursa olsun veri kurtarmada lider laboratuvar Gold Data size en ekonomik ve hızlı şekilde destek vermeye hazırdır. İstanbul dışından aşağıdaki linkten Veri Kurtarma Talep formunu elektronik ortamda doldurduktan sonra diski mümkün olduğunca iyi bir şekilde muhafaza ederek adresimize kargo etmeniz yeterlidir. İstanbul içerisinde herhangi bir form doldurmadan doğrudan laboratuvarımızı ziyaret ederek diskinizi teslim edebilirsiniz.

Disk Okuma Hatası Neden Olur?

Bilgisayarın içerisinde yer alan diskler, cihazın temel işlevselliğini kapsamaktadır. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı bilgisayar kitlenebilir ve bellek okuma hatasıyla karşı karşıya kalınabilir. Bu durumun oluşmasında çeşitli nedenler söz konusudur. Bilgisayarınıza indirdiğiniz bir program virüs kaynaklı olabilir. Durum böyle olunca hard disk okuma hatası gibi problemlerle karşılaşılabilir. 

Disk okuma hatası, virüsün dışında bilgisayar kaynaklı bir durum da olabilmektedir.  Diskler bilgisayarların fonksiyonelliğini aktifleştirdiği için, olası bir problemde cihaz kitlenir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bilgisayarınızda yeniden başlat butonuna tıklayabilirsiniz. Fakat bunun dışında en ufak bir girişimde bulunmamanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda disk okuma hatası oluştu ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde firmamızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, diskinizi bize güvenle teslim edebilirsiniz. 

Disk okuma hatası casus yazılım kaynaklı olabilmektedir. Bu noktada sadece ctrl alt del tuşlarına basarak bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Windows işletim sistemi, bilgisayarın donanım ve yazılımlarını yöneten birincil yazılımcı olduğu için disk hatası oluşma durumunda zarar görebilir. Böyle bir durum  ile karşı karşıya kaldığınızda hiçbir hamlede bulunmadan profesyonel firmalardan destek almanızı öneririz. Gold Data olarak bozuk diskinizi bizlere emanet ettiğinizde, analizler yaparak çalışmalarımıza yön veririz. %100 memnuniyet garantisi kapsamında hizmet vermekteyiz. 

Bilgisayarınız kitlendiğinde SATA kablosu ya da RAM kaynaklı bir temassızlıkla karşı karşıya olabilirsiniz. Durumu kendiniz analiz etmeye çalışmadan önce mutlaka cihazınızı yeniden başlatıp, sonra bilgisayar ile ilgili sorununuzu bizlere aktarmanız doğru olacaktır. Sabit diskin ilk kesiminde ana ön yükleme kaydı bulunmaktadır. Bilgiler ve bölüm tablosu bu kısımda yer almaktadır. Eğer disk okuma hatası ile karşı karşıyaysanız bu bölümler de zarar görebilmektedir. Yanlış bir hamlede bulunmanız, daha karmaşık sorunlar yaratmanıza sebep olabilir. 

Bilgisayarınızda disk okuma hatasından dolayı kitlenme gibi bir problem ile karşılaşılması Bios’u etkileyebilir. F10, F2 ve DEL tuşlarını kullanarak Bios’a ulaşabilirsiniz. Yeniden başlatmak için ctrl alt del tuşlarına basabilirsiniz. 

Hard Disk Okuma Hatası

Bilgisayarın içerisinde yer alan tüm veriler hard disk tarafından depolanmakta, muhafaza edilmektedir. Çeşitli programlar, dökümanlar, fotoğraflar ve bunun gibi birçok veri hard diskte bulunmaktadır. Fakat hard disk okuma hatası gibi problemler yaşandığında, verilerinizin tamamen silindiğini düşünebilirsiniz. Bilgisayarınız kitlendiğinde hiçbir girişimde bulunmadan mutlaka profesyonel bir firmadan destek almanız gerekmektedir. 

Gerçekleştireceğiniz yanlış bir işlem tüm verilerinizin silinmesine ve geri dönüşü olmamasına yol açabilir. Hard disk okuma hatası gerek teknik gerekse virüs kaynaklı olabilmektedir. Bu yüzden herşeyden önce bilgisayarınıza program indirmeden önce gerekli güvenlik ve şifreleme yöntemlerini gerçekleştirin ve kontrol edin. Hard disk okuma hatası ile karşı karşıya kaldığınızda Gold Data olarak sizlere profesyonel çözümler sunmaktayız. Üzerinde işlem yapılmamış hard disk tamiri ve veri kurtarma işlemlerini kusursuzca gerçekleştirmekteyiz. 

Sabit Disk Okuma Hatası

Teknik sorunda olduğu gibi virüs kaynaklı oluşan disk okuma hatası, sabit sürücüyü olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ya da sabit sürücü hasarlıysa ve RAM yetersiz ise disk okuma hatası oluşabilmektedir. Aynı zamanda gevşek ya da hatalı bağlantılar da bu tip sorunlara sebep olabilmektedir. Sabit disk okuma hatası problemini ortadan kaldırmak için RAM’i değiştirebilirsiniz. Bu noktada gevşek bağlantılar için kabloları da kontrol etmeniz doğru olacaktır. 

Bios’u sıfırlamak, varsayılanları ve güvenli olmayan varsayılanları ekleyerek güncelleme yapmanız gerekmektedir. Bu noktada Bios ayarlarına girmeniz gerekmektedir. Fakat bu konuda en ufak bir tecrübeniz yoksa hiçbir girişimde bulunmadan mutlaka firmamızdan destek almalısınız. Çünkü yapacağınız yanlış bir hamle, diskin tamamen bozulmasına ve onarılamamasına sebep olacaktır. 

Gold Data olarak her türlü veri kurtarma işlemlerinin yanı sıra disk okuma hatası gibi problemlerin onarımını gerçekleştirmekteyiz. Öncesinde ücretsiz analizler yaparak sorunun sebebini tespit etmek etmeyiz. Geçekleştirilen analizler doğrultusunda çalışmalarımıza yön vererek diskinizi onarmaktayız. Alanında uzman ekipler tarafından hizmet verirken, uygun fiyat kapsamında faaliyet göstermekteyiz.