icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Günümüz dünyasında veri depolama en önemli hususlardan biri haline geldi. Hem yeterli kapasite sunan hem de verilerin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayan sistemler de gün geçtikçe çoğalıyor. Gündemde olan konulardan biri de DAS nedir neden kullanılır sorusunun yanıtı oluyor. Öncelikle DAS nedir konusundan başlayalım. 

DAS, doğrudan bağlı depolama alanı anlamına gelen bir kavramdır. Alternatifleri ise ağ üzerinden bağlı depolama alanı (NAS) ve depolama alanı ağı (SAN) oluyor. Ancak DAS nedir neden kullanılır dendiğinde bazı avantajlardan söz etmek gerekir. Öncelikle yerel veri paylaşımı açısından son derece ideal bir veri depolama sistemi olduğundan söz etmek gerekir. 


DAS Avantajları Neler?

Pek çok açıdan diğer depolama sistemlerine göre daha avantajlı olan bu sistemin hız bakımından beklentileri fazlasıyla karşıladığını söyleyebiliriz. Diğerleri ile kıyaslandığında çok daha hızlı bir şekilde veri aktarımı ya da kullanımı söz konusu olabiliyor. Dosya sistemi noktasında da kullanıcının karar vermesi ve uygulaması mümkün olabiliyor. Ayrıca veriye erişim ya da aktarım bakımından daha kolay bir işlem trafiği söz konusudur. 

Block level havuzundaki disklerin formatlanması gibi hususlarda adminin yönetimi alabiliyor olması da bu sistemin avantajları arasında yer alıyor. Söz konusu veri depolama alanının özellikle şirketler için gayet ideal olabildiğini belirtebiliriz. Depolanan verilere kimi zaman erişim sağlamak gerektiğinden çok sayıda admin tarafından kullanılan sistemler için en iyi veri depolama alanı olabiliyor. 


Sizi Arayalım