icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Küçük ebatları ve taşımanın kolay olması gibi nedenlerle veri depolama ve taşıma amacıyla herkesin en sık kullandığı aygıt USB oluyor. Ancak bu nedenle verilerle ilgili yaşanan sıkıntılar da en çok USB belleklerde karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında en yaygın olanı ise verilerin silinmesi oluyor. Bu nedenle usb den silinen dosyalar nereye gider sorusu da sıklıkla sorulur. 

Aslında bu durum USB’den silinen verilerin bilgisayarın çöp kutusuna gideceği şeklinde bir düşünceden de kaynaklanabiliyor. Çok sayıda kişi maalesef USB bellekten silindiğinde verinin PC çöp kutusuna gitmediğini acı bir deneyim ile öğreniyor. Bu yüzden verileri silmeden önce, ihtiyacınız olmadığından emin olmalısınız.

 

USB Silinen Dosyayı Geri Getirmek Mümkün mü?

Eğer yanlışlıkla sildiyseniz ve bu dosya sizin için önemliyse bu durumda veri kurtarma çalışmasının yapılması gerekecek. Aslında USB içerisindeki verilerin depolandığı nand chipler mevcuttur. Silinme bu nand üzerinde  yapılmakta. İşte bu durumda profesyonel bir müdahale de kaçınılmaz oluyor. Ayrıca silinen dosyanın HDD içerisinde kaldığı şeklinde yağın bir düşüncenin olduğunu da belirtelim. 

Fakat USB içerisinden silinen veri HDD’de kalmaz. Farklı bir yazılım kullanılarak özel bir veri kurtarma çalışmasının yapılması gerekiyor. Bunun için benzer bir durumu yaşadığınızda farklı girişimlerle verilerinizi geri getirmeye çalışmayın. Daha fazla sıkıntı meydana gelmesine sebebiyet verebilirsiniz. Bunun yerine GOLD DATA uzman ekiplerinin desteğinden faydalanabilirsiniz. 


Sizi Arayalım