icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Fotoğraf, video, doküman ve program gibi çeşitli verilerin muhafaza edilmesi için sıklıkla kullanılan harddiskler elbette pek çok nedene bağlı olarak arızalanabiliyor. Bazen hiç açılmayarak bu arızayı belli eden harddiskler bazen de verilere erişimi engelleyerek sorunun sinyallerini veriyor. Bu durumda bozulan harici harddiskten veri kurtarma işlemleri devreye giriyor. 

Hiç beklenmedik şekilde harici hard disk içinde saklanan veriler içerisinde disk veri kurtarma çalışması yapma zorunda kalabilirsiniz. Her zaman olağan olabilecek, hiçbir şekilde de olağandışı olmayan bu süreçlerde diskten veri kurtarma süreçleri kolay olurken kaybolan dosyaları basit bir şekilde nasıl tekrar kurtarabilirsiniz? Çok sık araştırmak zorunda kalırsınız. Harici hard disk için fiziki bir müdahale nedeniyle, uzun süredir kullanıma karşılık kendiliğinden bozulması nedenleriyle kurtarma işlemi gerekebilir. Bunun için yapılacak birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Öncesinde harici hard disk neden bozulur, onu inceleyelim.

Harici Hard Disk Neden Bozulur? 

Taşınabilir hard disklerde arıza onlarca farklı nedenden kaynaklanabilir. Elektrik kesintisi, hard diskin darbe alması, yazılımında meydana gelen bir sorun ya da virüs bulaşması bozulan harici harddiskten veri kurtarma çalışmasını zorunlu kılan en yaygın nedenler arasında yer alıyor. Bazen de kullanıcıların yaptıkları basit hatalar veya yanlışlıkla verileri silmesi durumunda da veri kurtarma çalışması yapılması gerekebiliyor.  

Özel bilgilerin depolandığı, yerine göre yedeklendiği sabit diskler, harici hard diskler herhangi bir gün içerisinde bu sayılan ihtimallerden biri başınıza gelerek bozulabilir. Böyle durumlarda özel dosya, fotoğraf, video ya da iş hayatınıza dair dosyalarda kayıplar yaşayabilirsiniz. Bunların önüne geçmek adına yapabileceğiniz uygulamalar olduğu gibi, öncesinde bu hard disk aygıtlarının neden bozulduğunu bilerek önemli bir adım atacağınızı da unutmamalısınız. Bozuk harici harddisk veri kurtarma çalışmasında önemli rollerden biri de diskin neden bozulduğunu bilmektir.

Herhangi bir şekilde hard disk, yüksek voltaj elektriğe maruz kaldığında diskte bozulma sorunu meydana gelebilir. Diskin kendi korunaklı dış yapısı bulunsa da, yere düşmesinden kaynaklı olarak sorunlar oluşabilir. Bu tip durumlarda zaman içinde motorda bozulma olabilir, içerisindeki diskin düşüp kırılması olabilir ya da USB kablo girişi dişleriyle ilgili bozukluk meydana gelmiş olabilir. Bu ihtimallerin tamamını bilerek hareket etmek, sizi bilinçli bir kullanıcı yapar. Bu sayede en doğru harici hard disk kullanımı ile daha güvenli ve veri kurtarma sorunlarıyla karşılaşma riskini de azaltmış olursunuz.

Kullanıcı kaynaklı hatalar, disk bozulmalarında en çok rastlanan hatalardır. Diskin sert olarak kullanımı ve hiçbir şekilde zarar gelmez düşüncesiyle savrulması, en büyük hataların başında gelir. Disk taşımalarında doğru paketleme yapılmaması nedeniyle dışarıdan gelecek tüm fiziki maruzlar sebebiyle hatalar yaşayabilirsiniz. Masanızda duran harici disk, masada duran kahve veya çayın dökülmesi nedeniyle bozulma yaşayabilir. Bunu bilerek dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu durumda öncelikle sorunun analiz edilmesi gerekir. Profesyonel teknikler ve veri kurtarma çalışması için özel olarak geliştirilen yazılımlar kullanılarak hard diskte neden veri kaybı olduğu anlaşılır. Sonrasında bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik yöntem belirlenir ve uygulama aşamasına geçilir. Elbette tüm bu aşamalar arasında en önemli olanı uygulama yani verinin kurtarılması aşamasıdır. 

Açılmayan harici harddiskten veri kurtarma aşamalarında amatör veri kurtarma çalışmaları, verilerinizin sonsuzluğa gitmesine ve kaybolmasına neden olan çalışmalardır. Bu uğraşlar yerine doğrudan profesyonel çözümler konusunda yardım almalı ve bilgisayarınıza bağladığınızdan itibaren yapacağınız tüm işlemlerinizde, verilerinizi her uğraşınızla kurtarmaya daha da uzaklaştıracağınızı unutmamalısınız. Veri kurtarma işlemini özel aşamalarla beraber ve cihazlarla birlikte sağlayan profesyonel çözümlerle yardım alabilir, soruna doğru kaynaklarla yaklaşım ile beraber diskin en çok kurtarma yöntemleriyle yaklaşarak problemlere karşılık çözüm bulabilirsiniz. 

Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar (laptop) herhangi bir şekilde harddisk içinde verileri görmediğinde, bozulan harici harddiskte verileriniz var ve bilgisayara bağladığınızda bunlara ulaşamıyorsanız bunları kurtarmak için yapabileceğiniz çeşitli analizler bulunmaktadır. Eğer harici disk kullanıyorsanız, bilgisayarla bağlantı kurduğunuzda çok yavaş okuma – yazma hızıyla karşılaşıyorsanız, bilgisayarınızı da yavaşlatıyorsa, istemediğiniz şekilde ve anormal bir durum seyrediyorsa şayet, bu konuda kaybolan dosyaları kurtarmak için doğru ve profesyonel destek almanız gerekmektedir.

Harici Harddisk Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarlara bağlı olarak çalışan harici hard disklerde bazı uyarılar ara sıra karşınıza çıkabilir. Durduk yere çıkan ve anormal karşıladığınız bir sistem hatası, ara sıra karşınıza çıktığında bu verilerinizin kısa süre içerisinde harici bir yere yedeklenmesi gerektiğinin sinyalidir. Eğer gereken müdahaleyi bu yönde yapmazsanız, kısa süre içinde verileriniz kaybolacağı haberi alacağınızı belirtir.

Hard disk, bilgisayara kablo aracılığı ile bağladığınızda eğer ki hiçbir şekilde bilgisayarınız okumuyorsa, harici harddiskte veri okunmaması durumlarında yine arıza durumu söz konusudur. Hatta bu tip durumlarda harici disklerin içerisinden ses geliyorsa ve bu ses normalden daha farklıysa, seslerin belirtisi arıza olduğunu işaret ediyor olabilir, buna göre değerlendirebilirsiniz. Bu durumlarda ne yapılacaktır? En önemli şey, doğrudan profesyonel bir yaklaşım ile probleme yaklaşmak ve verileri kurtarmak olacaktır. Bunun için faydalanabileceğiniz veri kurtarma merkezimizde bizimle her zaman iletişime geçebilir, bilgi ve destek alabilirsiniz. Çalışmalarımızda, mühendis uzman ekibimiz yardımıyla yaptığımız tüm detaylı işlemlerde verilerinizi yüksek oranla kurtarma noktasında %100 yardımcı oluyoruz.

Bu gibi durumlarda deneyim ve profesyonellik verilerin yüzde kaçının kurtarılacağı konusunda etkili bir unsur olabiliyor. Eğer hangi nedenle olursa olsun, hard diskten veri kurtarma çalışmasının yapılmasına ihtiyacınız olursa rotanızı mutlaka profesyonel bir veri kurtarma firmasına çevirin. Gold Data olarak bu konuda size yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Harici harddiskten veri kurtarma çalışmalarımızda, %100 güvenli ve sorunsuz hizmet sağladığımız çalışmalarda verilerin eğer ki kurtarılmasına dair ihtimal varsa, harddiskin bozulmasına karşılık en iyi şekilde kaybolan veya silinmiş tüm verilerinizi geri kurtarmak ana amacımız olmaktadır.

Harici hard disk bozulduysa verileri kurtarın çağrısı, en önemli çağrınız olacaktır. Bu konuda Gold Data olarak bizden fiyat teklifinizi alabilirsiniz. Video, fotoğraf, dosya ya da benzer şekilde format atılarak disk içerisinde silinmiş tüm verilerinizi geri kurtarmamız adına bizi değerlendirebilirsiniz. Bu süreçlerin öncesinde veri kurtarma programını ya da programlarını ücretli – ücretsiz kullanabilme ihtimaliniz olsa da bu büyük bir risk taşıdığını, eğer veri kurtarma çalışmalarında diskinizi bilgisayarınıza takarak bir işlem yapmayı düşünüyorsanız; tüm yapacağınız çalışmalarda hard diskin içindeki verilerin daha da geriye gideceğini, kurtarılamaz halde olacağını unutmamalısınız. Buna göre dilediğiniz her zaman bizlere telefon veya web sitemizdeki iletişim bilgisiyle ulaşabilir, fiyat ve destek alabilirsiniz.