icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Cihazınızda sürücüye erişilemez ya da parametre yanlış hatası meydana gelirse panik yapmayın. Bu durumun çok kolay ve hızlı çözümleri olmaktadır. Parametre yanlış uyarısı genellikle Windows 10-8-7'de meydana gelen cihazı açmanızı ya da verilerinize erişmenizi engelleyen bir hata olmaktadır.
Parametre Hatalı Harddisk Veri Kurtarma

Genellikle harici bir sabit diske, USB Flash sürücüye ya da SD hafıza kartına şu mesajla saldırmaktadır. Konuma erişilemiyor ya da parametre hatalı şeklinde uyarı vermektedir. Bu süreçte Gold Data Veri Kurtarma devreye girmektedir. Hem sorunları anında çözüme kavuşturması hem de uygun fiyatları ile çok memnun kalacaksınız.

Parametre Hatası Nedir?

Parametre sorunu hata mesajı genel olarak IP datagramının kendisinde bir sorun olduğu ve datagramın atılmakta olduğu şeklinde anlaşılmaktadır. Parametre hatası her zaman bir IP tercihinin yanlış kullanımından kaynaklanmaktadır. Örnek verecek olursak, bir cihaz, IP başlığında hatalı biçimlendirilmiş bir kaynak rota seçeneğiyle bir IP datagramı göndermiş olabilir.

Bu datagram, bu hata nedeniyle teslim edilemeyebilir ve hata algılandığında alıcı tarafından atılır. Bu durumda hata mesajı gönderilecek gibi görünse de, sorun teslim edilemeyen bir adres yerine hatalı biçimlendirilmiş bir seçenek olduğundan bu doğru olmaz.

Daha ayrıntılı raporlama sağlamak için, Parametre hatası mesajı üç farklı alt mesaj sağlamaktadır. Tüm bu işlemlerde her detayı derinlemesine bilen Gold Data Veri Kurtarma en uygun çözümleri sağlamaktadır.

Parametre Hatası Nedenleri

Parametre hatası, sabit sürücünüze erişiminiz olmadığında görünen bir hatadır. Genellikle, birkaç farklı problemden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler;

Sürücü Hatası: Sabit sürücünüz sisteme doğru bir şekilde bağlanmıyordur. Güncellenmiş sürücülere geresinim duyuyorsunuzdur. Genellikle, sabit sürücü sürücüleri çok büyük bir sistem sorunu değildir ve dikkate alınmasına gerek yoktur. Ancak, bu hata bir sorun olduğunu gösterir ve bazen güncellenen yazılım düzeltmedir.

Hasarlı Çevre Birimleri: Bir donanım parçası arızalanmış olabilir. Bazı kişilerin USB HUB'ları, bağlantı noktaları, sabit sürücü kabloları ya da diğer bağlı donanımları çalışmayı durdurursa bu hatayı vermektedir. Sabit sürücü bilgisayarın geri kalanıyla düzgün iletişim kuramıyorsa, sürücü arızalı gibi görünebilir.

Fiziksel Hasar: Fiziksel hasar, harici sabit sürücünüzde, parametre yanlış hatasıyla sonuçlanan bozuk bir dosya sistemi de dahil olmak üzere çok sayıda soruna neden olmaktadır. Fiziksel hasar en iyi şekilde uzmanlar tarafından ele alınmaktadır.

Beklenmedik Elektrik Kesintileri: Elektrik kesintileri veya dalgalanmalar, harici sabit sürücü dahil bilgisayarınızın donanımına çok büyük zararlar verebilir. Bilgisayarda ani bir güç kesintisi, dosya sistemini bozabilir. Bu sebeple de verilerinizi güvende tutmak için UPS ya da bir tür aşırı gerilim korumanızın olması gerekir.

Donanımı düzeltmek sorunu tamamen çözmektedir. Bu konuda Gold Data Veri Kurtarma en kolay ve pratik çözüm yöntemleri ile size en doğru hizmeti sunmaktadır. Hataların başka nedenlerinden olan dosya sisteminin bozulması, güç kesintisi, kötü sektör, virüs enfeksiyonu gibi sorunları da çözmektedir.

Parametre Hatası Nasıl Düzeltilir?

Kablo ve bağlantı noktalarınızı hatalara karşı kontrol etmek ilk başta yapılması gereken işlemdir. Ardından, sürücüyle ilişkili her şeyi güncellemek gerekmektedir. Son olarak, sürücünün kendisinin düzeltmesi gerekmektedir. Çözüme bu şekilde yaklaşmak, sürücünüze yeniden erişim sağlamanın en iyi yöntemidir.

Bağlantı cihazlarını kontrol ederek, sorunun sürücülerinizde olup olmadığına karar verebilirsiniz. Daha basit bir şey olup olmadığını görmek için de sabit sürücü kablolarını kontrol edebilirsiniz. Bu sabit sürücü kablolarını da kontrol etmenin en iyi yolu, onları başka bir kabloyla değiştirmektir.

Bu şekilde düzgün çalışıp çalışmadığı da görülmektedir. İster dahili ister harici bir kablo olsun, aynı türlerden biriyle değiştirmek, bilgisayarın sabit sürücüye erişiminin engellenip, engellenmediğini görmek için yeterlidir.

Parametre Donanım Sorunları Çözümü

Bazı durumlarda kabloların takıldığı portlar da kırılabilmektedir. Bu durum da bir bileşeni değiştirmenizi gerekli kılacak bir donanım sorunudur. Bu durumu bir sorun olarak elemek için bağlantıları değiştirebilirsiniz. Ya da bağlantı noktalarında veya orijinal kabloyla başka bir sabit sürücü deneyebilirsiniz.

Genelde bu tarz durumlarda USB'lerinizi kontrol edin. Bazen bir USB bağlantı noktası bozulur ya da takılı olan sürücünün ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli gücü sağlayamaz. Bu durum olduğu zaman da USB bağlantı noktasının çalışmadığına dair bir hata görürsünüz. Bu noktada, USB bağlantı noktalarındaki sorunları giderebilir veya sürücünüzü başka bir sürücüyle değiştirebilirsiniz.

Bütün bu süreçte Gold Data Veri Kurtarma firmasının sunmuş olduğu çözümler, en yeni ve etkili çözüm olmaktadır. Bu noktada daha fazla güç sağlayan USB 3.0 veya 3.1 bağlantı noktaları kullanılmaktadır. Bilgisayarınızın kılavuzu size her türün hangi bağlantı noktası olduğunu göstermektedir.

Sürücünüzü bağlamak için bir USB HUB kullanıyorsanız, PC ile bağlantısını kesebilirsiniz. Çalışıp çalışmadığını görmek için USB sürücüsünü doğrudan PC'ye takabilirsiniz. Sürücünüz çalışmıyorsa ve USB ile ilgili herhangi bir hata görmüyorsanız, başka çözümler denemelisiniz.

Sabit Disk Sürücülerini Güncelleme

Sabit sürücünüzün sürücülerini Aygıt Yöneticisinden güncelleyebilirsiniz. Bu konuda Flash bellek sürücülerinde yaptığınız gibi sürücüyü güncellemek için otomatik olarak arama yapabilirsiniz. Ancak bunları manuel olarak yükleme seçeneği de vardır. Sabit sürücü üreticinizin web sitesine gidin ve sitenin sürücüleri listeleyen bölümünü arayın.

Belirli sürücünüz için destek veya indirmeler sayfasında olabilir. Sürücü dosyasını hızla bulabileceğiniz bir klasöre indirin. Windows Tuşu + X'e basın ve Aygıt Yöneticisine tıklayın. Disk sürücüleri kategorisini açın. Sürücünüze sağ tıklayın ve sürücüyü güncelle seçeneğini seçin. Bu şekilde diskinize daha fazla güncelleme yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Harddisk Kurtarma

Genel olarak harddisk kurtarma çok işlevsel ve teknik bir durum olmaktadır. Bilgisayar harici hard disk, USB Flash belleğiniz, SD kartınız ya da bir başka harici depolama aygıtınız hemen raw harddisk olabilir. Bu konuda harddiskin raw olması, NTFS ya da Fat32 gibi bir dosya sistemi ile şekillendirildiği göstermektedir. Aynı zamanda içindeki veriler de erişilemez olur.

Bu kapsamda raw harddiskinizi biçimlendirmeden de düzeltebilirsiniz. Harici harddisk sürücü harfiyle birlikte ise CMD’yi kullanabilirsiniz. Harici disk sürücü harfi olmadan raw olarak görünüyorsa, bunun yerine de raw harici harddiskinizi bilgisayara bağlayın.

Görev çubuğunda yer alan ara simgesine tıklayın. Sonrasında CMD yazın. Komut İstemi sağ tıklandıktan sonra, Yönetici olarak çalıştır seçilmelidir.

Raw harici harddiskinin düzeltmesi için (chkdsk /f G) yazılmalıdır. 

Bütün bu onarım işlemlerinden sonra harddiskin onarılıp onarılmadığının kontrolü için, disk yönetimine gidilmektedir. Eğer; CHKDSK tam olarak çalışmıyorsa, endişelenmeyin. Raw harici harddiskten verileri kurtarmak için diski NTFS ya da başka bir dosya sisteminde biçimlendirebilirsiniz.

Bu şekilde raw harddiskiniz düzeltilmektedir. Biçimlendirme, harici sürücünüzdeki tüm verileri tamamen kaldıracaktır. Bu nedenle, öncelikle Disk Drill'i kullanarak harici sabit sürücünüzdeki tüm verileri biçimlendirmeden kurtardığınızdan emin olmalısınız.

Harddisk Kurtarmanın Önemi

Harddisk veri kurtarma olarak bilinen her adımın dikkatli bir şekilde uygulaması koşuluyla, parametre yanlış sorununun düzeltilmesi zor değildir. Bazı önerilen programlar, sürücüyü düzeltmenin tek yolunun biçimlendirme olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu durumlarda verilerinizi korumanıza yardımcı oldukları için harddisk kurtarma çok önemlidir.

Diğer bir iyi uygulama, tüm verilerinizin bulut ve diğer depolama sürücüleri gibi birden çok yerde düzenli olarak yedeklerini oluşturmaktır. Bu süreçte size en uygun çözümü sağlayan Gold Data Veri Kurtarma uygun program ya da uygulamaları sunmaktadır.