icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Kişisel ya da kurumsal mail adresinize gelen fatura maillerine tıklarken bir kez daha düşünün. Eğer beklemediğiniz tutarlarda fatura maili geliyorsa ve maili gönderen adrese tam olarak güvenemiyorsanız siz de dosya şifreleme tehditi altındasınız demektir.

cryptolocker dosya kurtarma

Cryptolocker virüsü nedir?

TTNET uzantılı e-mail adresleri üzerinden yayılmaya başlayan Cryptolocker'lerin Türkiyede ki ilk varyantları şifreleme sistemi ile oluşturulan virüs kullanıcılara zarar vermeye devam ediyor. Gün geçtikçe gerçekleştirdiğimiz cryptolocker veri kurtarma çalışmalarının sayısı da artıyor. Çünkü virüs önlenemez bir hızla yayılmaya devam diyor. Sadece kişisel bilgisayarlara değil, firma bilgisayar sistemlerine de sızmayı başarıyor.

cryptolocker

Bilgisayar sistemlerinize yerleşen bu zararlı virüs bilgisayarınızda yer alan bütün dosyalarınızın rastgele bir biçimde şifrelenmesine yol açıyor. Kendisine özel bir algoritma ile dosyalarınızı şifreleyen Cryptolocker virüsü, dosyalarınızın şifresinin çözülmesini ve tekrar kullanılabilmesini imkansız bir hale getiriyor. Bu durumda devreye cryptolocker dosya kurtarma işlemleri giriyor.

Cryptolocker 2 adı ile yeni IP adresleri üzerinden yayılmaya başlayan virüs tamamen Türkçe olarak hazırlanmış bir e-mail ile ortaya çıkıyor. Bu konu ile ilişkin olarak TTNET’in sürekli olarak kullanıcılarını uyarması ise kullanıcıların bu virüsü bilgisayarlarına bulaştırmasına engel olamıyor. Bu virüsten kurtulabilmek için kişisel veya şirketinize ait verilerinizi ayrı bir depolama aygıtında tutmanız sizler için sağlıklı olacaktır. Çünkü virüs bulaştığında dosyaların tümünü büyü bir hızla şifreleyebiliyor ve dolayısıyla kripto virüsü dosya kurtarma işleminin tüm veriler için yapılması zorunlu olabiliyor.

Cryptolocker olarak adlandırılan bu tür zararlı yazılımlar, uzun süredir internet dünyasında pek çok kişinin mağdur olmasına yol açıyor. Basit bir e-mail gibi gözüken içeriklerin açılması ile sisteminize yerleşen bu virüsler bütün verilerinizi şifreleyerek ulaşılamayacak hale getiriyor. Şifrelerin çözülebilmesi için ise sizlerden binlerce dolarlık fidye isteniyor. Bir şirketin arşiv dosyaları olduğunu düşündüğünüzde fidye virüsü dosya kurtarma işleminin ne denli önemli olduğunu daha net fark edebilirsiniz. Pek çok şirket istenen fidyeyi vermeyi dahi düşünüyor.

Cryptolocker’ın 2.0 sürümünün ortaya çıkması ve Türkiye’ye özel bir şekilde yeni IP adresleri ile aktif bir şekilde e-mailler üzerinden yayılması ise şimdilik antivirüs yazılımları tarafından engellenemiyor. En güncel antivirüs yazılımlarının bile yakalayamadığı Cryptolocker virüsleri için şimdilik alabileceğiniz en etkili yöntem tanımadığınız adreslerden gelen e-mailleri dikkatli bir şekilde incelemek ve açmamak olacaktır.

CryptoLocker Bulaşmış Dosyaları Kurtarma

GOLD DATA CryptoLocker  ve CryptoWall türevi şifrelenmiş dosyalarınızı kurtarma hizmeti vermektedir. Cryptolocker virüsü dosya kurtarma konusunda özel önlemler alarak standart kullanıcıların verilere ulaşmasını engelliyor. Bu da kriptolu dosya kurtarma için profesyonel bir desteği zorunlu kılıyor.

Tam bu noktada siz de ücretsiz analiz hizmetinden yararlanarak Türkiye'nin En Güvenilir Veri Kurtarma Merkezi GOLD DATA ile dosyalarına tekrar kavuşabilirsiniz. Daha önce defalarca kez gerçekleştirdiğimiz cryptolocker ile şifrelenmiş dosyaları kurtarma işlemini bu kez sizin için yapabiliriz ve bu sayede verilerinize yeniden erişebilirsiniz. 

Ücretsiz Analiz Talep Formu için burayı tıklayabilirsiniz.