icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Günümüzde pek çok üst düzey dizüstü bilgisayarlar, artık SSD sürücüleri sunmaktadır. Bu, oyuncular, fotoğraf, video, ses işleme konularına merak duyan ya da verimlilik isteyen müzisyenler adına neredeyse bir ön koşul haline gelmiştir. Buna bağlı olarak da SSD genelde işletim sistemini ve uygulamaları- uygulamaların geçici dosyalarını içermektedir.

Optimum genel çalışma için tavizsiz okuma ya da yazma performansı, anahtar için büyük bir zaman tasarrufu olmaktadır. SSD sürücünüzün performansını optimize etmek ve ömrünü uzatmak için 8 Windows ipucu bulunmaktadır.
Ssd’Lerin Ömrünü Uzatmak İçin 8 İpucu

1. AHCI'yi (Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arayüzü) Etkinleştirin

AHCI, Native Command Queuing'i destekleyen bir yazılım iletişim arayüzü olmaktadır. Bu ara birim, genel ATA ara biriminden çok daha fazla performans sunmaktadır. Aynı zamanda bu arayüz, SATA cihazlarıyla iletişim kurmak için de kullanılmaktadır. Bu bağlamda Gold Data olarak ssd kurtarma hizmetleri kapsamında seçeneğin BIOS'ta desteklenip etkinleştirilmediğini kontrol edilmektedir.

Bilgisayarınızı başlattığınız zaman BIOS'a erişme seçeneğiniz de bulunmaktadır. Erişim, üreticilere bağlı olarak, farklılık göstermektedir. Nasıl ilerleyeceğinizi bilmek için de kılavuza bakabilirsiniz. SATA cihaz yönetimi bölümü bulunduktan sonra, gerekirse ATA'yı AHCI ile değiştirebilirsiniz.

Windows'un bilgisayarınızda bir SSD çalıştırmayla ilişkili tüm özellikleri desteklemesini sağlayan temel bir özellik olmaktadır. Gold Data Veri Kurtarma hizmetleri ile işletim sistemini kurmadan önce AHCI'yi etkinleştirmeniz önerilir, aksi takdirde bilgisayarınızın BIOS'una girmeniz ve ardından ayarlarından bir yerde etkinleştirmeniz gerekmektedir.

2. Sürücüleri Güncelleyin

SSD'niz için yeni bir sürücünün çevrimiçi olup olmadığını zaman zaman kontrol edin. Bunu yapmak için de aygıt yöneticisi'ne gidin, disk sürücüleri'ni açın, SSD sürücüsüne sağ tıklayın, ardından sürücü yazılımını güncelleyin ve donanım değişikliklerini tara'ya tıklayın. Bazen sürücüler sadece bilgisayar üreticisinin sitesinde destek ya da sürücü yüklemeleri gibi bir bölümde bulunmaktadır. Bu yüzden de oraya gitmekten çekinmeyin.

SSD üretici yazılımı güncellemesi, SSD nizin olabildiğince iyi performans göstermesini istiyorsanız, SSD'yi zirvede tutmak için ürün yazılımını güncellemeniz gerekir. Her SSD üreticisinin kendi güncelleme yöntemi vardır. SSD üretici yazılımını güncellemek için Gold Data Veri Kurtarma hizmetleri ile SSD üreticinizin resmi web sitesine gitmeniz ve kılavuzlarını takip etmeniz gerekir.

3. Dosya İçeriği İndekslemeyi Devre Dışı Bırakın

Disk indeksleme işlemi, güncel bir indeks sağlamak için sabit diskinizdeki dosyaları devamlı bir şekilde tarayarak adlarından ya da özelliklerinden daha hızlı bulunmalarını sağlamaktadır. Varsayılan olarak, bu işlev aynı zamanda dosya içeriğinin indekslenmesini de entegre etmektedir. Yani bir belgeyi içeriğinden bulmak mümkün olmaktadır. Bu özellik, bilgisayarınızın performansını etkiler ve SSD sürücülerin kullanım ömrünü azaltır.

Windows 7'den bu yana, Windows arama adı verilen ve daha verimli ve daha eksiksiz bir dizin oluşturma özelliği de bulunmaktadır. 2 dizin oluşturma ve Windows arama özellikleri birlikte çalışmaz ve dizin oluşturmanın etkinleştirildiği düşünülse bile, Windows arama varsayılan olarak Windows 7'den beri kullanılmaktadır.

Bu olasılık da sizi ilgilendirmiyorsa, çok basit bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Windows gezgini'ne gidin, SSD sürücünüze sağ tıklayın ve özelliklere tıklayın. Ardından içerik dizine eklemeye izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın ve uygula seçeneğini tıklayın. Bu işlemler Gold Data Veri Kurtarma tarafından hem güvenilir hem de hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

4. Otomatik Birleştirmeyi Devre Dışı Bırakın

Bir SSD'nin düzgün çalışması, yönetim algoritmasına bağlıdır. SSD'nin veri eklemenin, silmenin her zaman aynı bellek hücrelerini etkilememesini ve böylece diskin genel aşınmasını düzeltme gibi özel bir görevi vardır. Birleştirme, mekanik disk kolunun erişim aşamasında gereksiz ve maliyetli hareketlerden kaçınmak için bir disk üzerinde herhangi bir yere dağıtılacak veri bloklarının toplanmasından meydana gelir.

SSD'ler dışında başka kol olmaması ve erişim sürelerinin 1ms'den az olması dışında iyi bir dum olmaktadır. Windows 7 ve Windows 8'de varsayılan olarak etkinleştirilen otomatik birleştirme, SSD sürücünüzün ömrünü önemli ölçüde etkiler.

Devre dışı bırakmak için; Gold Data Veri Kurtarma tarafından verilen hizmet ışığında Windows gezgini'ne gidilmekte, SSD sürücünüze sağ tıklanıp ve sonra özelliklere tıklanmaktadır. Araçlar sekmesine gidilip, Optimize et'e tıklanır ve SSD sürücüleriniz için programlanmış yürütmenin işareti kaldırılır.

5. Disk Belleği Dosyasını Devre Dışı Bırakın

Sayfalandırma dosyası, rastgele erişim belleğini aşan, sık kullanılan bilgileri disklerde depolamaktan meydana gelir. Bir SSD disk ile erişim süreleri çok hızlı ve birkaç GB değerli diskten tasarruf edeceksiniz.

Devre dışı bırakmak için denetim masası- sistem- gelişmiş sistem ayarları- performans- ayarlar- gelişmiş- sanal bellek- düzenle'ye gidin ve disk belleği dosyasını tüm sürücüler için otomatik olarak yönet seçeneğinin işaretini kaldırın.

Disk belleği dosyasını içeren diski seçin ve disk belleği dosyası yok seçeneğini işaretleyin. Ayarla tıklandıktan sonra birkaç kez tamam'ı tıklayarak çıkın. Tüm bu işlemler Gold Data Veri Kurtarma hizmetleri ile hem hızlı hem de pratik bir şekilde yapılmaktadır.

6. Windows Aramayı Devre Dışı Bırakın

Bu özellik, arama çubuğundan herhangi bir belge, program, randevu, mail, gibi özellikleri sıfırdan bulmak isteyenler için çok pratik olmaktadır. Windows search, geleneksel disk indeksleme özelliğinin yerini almıştır. Fakat sürekli olarak SSD diskinizi ve buna bağlı olarak da PC'nizin performansını talep etmektedir.

Bu işleve ihtiyacınız yoksa devre dışı bırakmaktan çekinmeyin. Devre dışı bırakmak için denetim masası- sistem ve güvenlik- yönetimsel araçlar- hizmetlere gidin. Windows arama hizmetini bulun, çift tıklayın ve başlangıç ​​türünde devre dışı bırak seçeneğini seçin. Gold Data Veri Kurtarma ile yapılan işlemler en doğru şekilde yönlendirme sağlayacaktır.

7. SSD Yazma Önbelleğini Devre Dışı Bırakın

Yazma önbelleği, diskin olası yavaşlığını telafi etmek ve böylece uygulamaların yavaşlamasını önlemek için verilerin diske yazılmadan önce RAM'de depolanmasına izin veren bir özelliktir. Bu işlev, kolların plakalar üzerindeki hareket süresi nedeniyle çok kötü erişim süreleri sunan mekanik diskler için, yakın SSD sürücülerinde işe yaramaz.

Yazma önbelleğini devre dışı bırakmak için Gold Data Veri Kurtarma hizmetleri kapsamında; denetim Masası- aygıt yöneticisi'ne gidin, disk sürücüleri'ni genişletin ve SSD'nizde özellikler bölümüne sağ tıklayın. Stratejiler sekmesinde, Aygıtta önbelleğe yazmayı etkinleştir'in ve ardından Tamam'ın işaretini kaldırmanız yeterlidir.

8. Hazırda Bekletme Modunu Devre Dışı Bırakın

Genel olarak, windows bir SSD ile 10 saniyeden daha kısa sürede ön yükleme yaparken neden hazırda bekletme işlevini etkinleştiresiniz? Özellikle hazırda bekletme modu, SSD sürücünüzde en az 6 GB ağırlığında büyük bir hyberfil.sys dosyası depolayarak çalıştığı için bu biraz düşünülmesi gereken bir konu olmaktadır.

Hazırda bekletmeyi devre dışı bırakmak için yönetici olarak bir komut istemi açın ve powercfg -h off komutunu yazmanız yeterlidir. Bu şekilde hyberfil.sys dosyası anında silinir. Aynı zamanda SSD'nin flash hücrelerinin aşınmasını yavaşlatmaktan oluşan tüm tavsiyeler, hibrit ile ilgili değildir.

Aslında hibritin önbelleği işletim sistemi tarafından görülmez. Gold Data Veri Kurtarma hizmet içeriğinde diğer ipuçları da ilgi çekicidir. Önbelleğin bir sınırı vardır ve yalnızca sistemin başlatılmasıyla ilgilidir. Bu yüzden bellek önbelleğini bırakma eğilimi çok daha doğru olacaktır.

Windows 10'da SSD Yapılandırma

Güç Planını yüksek performans olarak ayarlayın. Bu noktada windows, kullanılmadığında sürücülerinize giden gücü otomatik olarak kapatan ve size enerji tasarrufu sağlayan dengeli bir güç planı kullanır. Bir SSD'yi her gün açık tutmak için ve windows için yüksek performans'a geçmeniz gerekir. Kullanılmadığında ise, sürücüler gücü kapatmak yerine uykuya dalacaktır.

Gold Data Veri Kurtarma hizmetlerinde masaüstü kullanıcıları için, güç planını yüksek performans olarak ayarlamak çok önemlidir. Bu durumda kontrol panelinize gidin, sistem ve güvenlik- güç seçeneklerini tıklayın, ardından da listeden yüksek performans'ı seçin. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları için de sistem tepsinizdeki pil simgesine tıklayıp yüksek performansı seçebilirsiniz. Tüm işlemler çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.