icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hard diskler, bu çağın en önemli bilgisayar cihazlarından biridir. Veri depolama noktasında faydalanacağınız laptop hard diskleriyle beraber verilerinizi önemli bir şekilde bilgisayarda tutmak istediğinizde, kaybolması da herhangi bir sorun olmaması adına güvendiğiniz cihazlar olarak bilinirler. Her gün bilgisayarınızı açarken sistemin sorunsuz ve rahat şekilde çalışmasını sağlayan şey, doğrudan harddiskler olmaktadır. Bu nedenle bilgisayarlarda en önemli parça, tüm verilerinizin depolandığı cihaz olarak harddisklerdir.

Masaüstü bilgisayar ve Notebook bilgisayarlarda bulunan harddiskler, ortak teknik özelliğe sahip olduğu için herhangi bir durumda her ikisinde de aynı durum geçerlidir. Buna göre aşağıdaki teknik sorunlarla ilgili olarak buna benzer şekilde siz de rahatlıkla çalışma prensibi noktasında her iki bilgisayar türü için de problemleri anlamak ve gidermek için aşağıdaki çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

Laptop Harddisk Kafa Atma Soru ve Çözümü

Laptop cihazlarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri de harddiskin kafa atması ya da vurması olarak bilinen fiziksel sorunudur. Manyetik okuyucu kafanın kontrol dışında bir hareket etmesiyle birlikte okuma yazma hızı noktasında o an durmasıyla karşılaşılır. Hiçbir şekilde yazılımsal müdahale gerektirmeden çözüm için fiziksel olarak cihaz kontrol edilmesi gereklidir. 

Herhangi bir ses çıkardığında, zaman aralıklarında bilgisayar donuyorsa ya da benzer çalışma süreçlerini aksatıp tekrar devam ediyorsa bu durumda harddiskte kafa vuruyor anlamını taşıyan bir sorun var demektir. HDD ömrü tamamlandığı için bu sorunlarla karşı karşıya kalınabilir ve çözüm olarak HDD diskten verilerinizi kurtarmanız olacaktır. Eğer teknik servisten destek almak istiyorsanız bunun için direkt olarak HDD veri kurtarma noktasında firmalarla da görüşebilirsiniz. Ancak bu noktada yapacağınız 2 şeyden biri ya hdd yi değiştirmek ya da laptop değiştirmek de olabilir.

Laptop HDD Bad Sector Hatası ve Çözümü

Fiziksel sorunlardan biri olan sorun da HDD bad sector sorunudur. Bu konuda HDD verileri depoladığı gibi fiziksel ya da manyetik olarak sorun yaşanması durumudur. Herhangi bir yazılım, harddiske sağlıklı bir şekilde yüklenmediğinde bu hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bunun karşısında ekranın belirli bir alanını çalıştırırken HDD işelmini Led sabit şekilde devamlı yanıp sönerse bu durumda Bad Sector oluşmuş olabilir. Bu gibi konularda da yazılmaya ya da okunmaya çalışırken Bad Sector hatası veriyor olacaktır.

Laptop Harddisk Görmeme Sorunu

Laptop cihazınızı çalıştırırken karşılaşacağınız sorunlardan biri de bir anda bilgisayarınızda harddisk okunmaması hatasıdır. Hard diski içindeki verileri okuyamaması durumlarında pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayara dışarıdan bir darbe gelmesi halinde, yere düştüğünde ya da bir yere çarptığınızda HDD’de fiziksel bir darbe alınmışsa bu gibi durumlarda meydana gelen şey, HDD sorunudur. Eğer bilgisayarınızda sorun yoksa HDD ile ilgili fiziksel bir sorun meydana gelmiş olma ihtimali de düşüktür. Bu konuda HDD’inn ömrü dolmuş olabilir ve buna bakmak gerekebilir.

Bilgisayarınızı çalıştırırken ekran bir süre boş aklıyor ve uyarı olarak Boot Failed hatası geliyorsa, bu durumda disk okunmuyor demektir. Bir diğer deyişle BIOS Boot ayarlarında HDD görmüyor ve bu nedenle verileri okuyamıyor demektir. Cihazınız yere düşmedi ya da bir yerde çalışırken sarsılmadıysa eğer donanımsal sorun değil yazılımsal sorun da yaşıyor olabilirsiniz. Bu tip durumlarda herhangi bir program yarım yüklendiğinden dolayı da sorun olacağı gibi anlık şekilde bilgisayarı yeniden başlatıp sorunu teyit edebilirsiniz.

Başka bir sorun ise, HDD’yi yeni değiştirdiyseniz SATA 3 desteklemiyor olabilir ya da HDD çok eski olabilir. Bu durumda da eski HDD olması halinde algılamayacaktır ve sorun yaratacaktır. Benzer şekilde Windows’un açılırken ekranda BIOS ayarlarına girerek burada güvenli modu ile başlat diyerek bilgisayarı yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer sorunsuz çalışırsa, bu durumda HDD SATA diskinizle ilgili bağlantı sorunu olabilir, bağlantıları kontrol edebilirsiniz.

Yaşamış olduğunuz bu sorunlar karşısında verileriniz kaybolmadıysa kısa süre içerisinde yeni bir HDD edinerek, verilerinizi yeni HDD içerisine aktarabilirsiniz. Bunun dışında ise, verilerinizle ilgili olarak eksiksiz bir şekilde kullanım sağlamak istiyorsanız HDD’yi değiştirerek hızlıca kopyalama işlemlerinizi yapmanız önerilir.

Eğer verilerinize ulaşamıyorsanız ve bu durum sizin için ciddi ise böyle bir konu hakkında ise uzman kişilerden de destek alabilirsiniz. Bu alanda başarılı bir şekilde hizmet sunan bazı firmalar ile beraber çalışıp HDD veri kurtarma süreçlerinde herhangi bir biçimlendirme, format ya da verilerinizin kaybolmasına izin vermeden içerisinde önemli verileriniz, klasörlerinizin kopyalanması ve kurtarılmasını sağlatabilirsiniz. Böylelikle veri kaybı gibi sorunlarla karşılaşmadan da hızlıca verilerinizin kurtarımını sağlarsınız. 

Günümüz şartları içinde Flash Bellek ya da HDD içerisinde verilerinizle ilgili yaşamış olacağınız tüm sorunlarınızda, doğrudan verilerinizin kurtarılmasını sağlayacak olan veri kurtarma çalışmalarını yazan uzman firmalar, laptop harddisk sorunlarınızı gidermede sizlere yardımcı olacaktır. Son derece basit ve pratik bir şekilde sağlanacak işlemler ve hizmetlerle beraber en iyi şekilde destek alırsınız, doğru bir şekilde de faydalanabilirsiniz. Güçlü bir altyapı ile alacağınız destek sayesinde tamamen uzman desteğinden faydalanmış olacağınızı da unutmayınız.