icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Taşınabilir hale gelen bellekler yani flash diskler günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak flash disklerin yaygınlaşması ile birlikte farklı sorunlar da ortaya çıkmıştır. Flash diske virüs bulaşır mı? diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

Virüs bulaşmış olan bir bilgisayara flash diskinizi taktığınız zaman taşınabilir belleğinize virüs bulaşabilir. Virüsü taşıyan flash diski farklı bir bilgisayara taktığınız zaman da o bilgisayara virüs bulaşmış olur. Bilgisayarlarda herhangi bir şekilde antivirüs programı kullanılmıyor ise, virüsün bulaşması kaçınılmaz olacaktır.

Flash disklere bulaşan virüsler, flash diskinizin içerisindeki verilere erişiminizi engelleyecektir. Taşınabilir belleklerinize virüs bulaşmaması için güncel ve güvenilir bir antivirüs programı kullanmalısınız. Ücretli veya ücretsiz olarak bulabileceğiniz pek çok farklı antivirüs programı flash disklere virüs bulaşmasını engelleyebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta antivirüs programının güncel olmasıdır.

Flash Belleklerdi Virüs Nasıl Temizlenir?

Flash belleklere virüs bulaştığı zaman yapmanız gereken pek çok farklı işlem olabilir. İlk olarak flash diskinizdeki dosyaların görünür hale gelmesini sağlamalısınız. Flash diskteki görünmeyen dosyaları görünür hale getirebilmek için başlat çubuğuna “cmd” yazarak komut sistemini açmalısınız. 

Komut sistemini açtığınız zaman flash diskinizin bilgisayarınızın hangi yolu ile açıldığını kontrol etmelisiniz. Örneğin, E olarak açıldı ise komut sistemine “E:” yazmalısınız. Bu işlemden sonra alt satıra “attrib –s –h /S /D *.*” yazmalısınız. Kodu yazdıktan sonra kısa bir süre bekleyip alt satıra “E:>” yazdıktan sonra dosyaların görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu tür çözümler ile birlikte aynı zamanda farklı yazılımlar kullanarak da virüsleri temizleyebilirsiniz. Ayrıca profesyonel veri kurtarma firmalarından da destek alarak başarı oranı yüksek olan veri kurtarma çözümlerinden sizler de güvenilir bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Flash Belleklerdeki Virüs Dosyalara Zarar Verir Mi?

Flash belleğe virüs bulaşırsa ne olur sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu sorunun bu kadar fazla gelmesindeki en önemli neden insanların flash bellekleri sürekli olarak kullanıyor olmasına karşı antivirüs programlarını tercih etmemesidir. Flash belleklerin birçok farklı cihazda kullanılmaya başlaması ile birlikte içerisindeki dosyalar da etkilenebilmektedir.

Virüs bulaşmış olan flash belleklerin içerisinde yer alan dosyalara ulaşım bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bazen flash bellekler hiçbir şekilde açılmazken bazen içerisine girilse dahi dosyalara erişim mümkün olmamaktadır. Birçok insan böyle bir durum ile karşılaştıklarında dosyalara artık hiçbir şekilde ulaşılamayacağını düşünür. Ancak atılabilecek bazı adımlar dosyaların kurtulmasını sağlayabilmektedir.

Antivirüs Programları İle Dosyaları Kurtarmak Mümkün Mü?

İnsanlar flash belleklerine virüs bulaştığını fark ettikleri anda virüs temizleme işlemine soyunurlar. İndirilen ücretsiz antivirüs programları ile zararlı virüslerin bilgisayardan tamamen uzaklaştırılması için çaba sarf edilir. Ancak çoğu program virüslerin girişini engelleyen bir yapıya sahiptir. Bulaşan virüsleri başarılı bir şekilde kaldıramaz.

Flash belleklerdeki virüs dosyalara da bulaştığı için programlar flash bellek içerisindeki dosyaları da virüs olarak algılamaya başlar. Antivirüs programlarında başlatılan temizleme işlemleri ile birlikte bellek içerisindeki dosyalar da silinecektir. Böyle bir durumda dosyaların geri getirilmesi ve tekrardan kullanılması daha zor bir hal alır.

Zarar Gören Dosyaları Kurtarmak İçin Ne Yapılmalı?

Bilgisayara taktığınız flash bellekte virüs buluyorsa içerisinde yer alan tüm dosyalar zarar görmüş demektir. İlk olarak dosyalardan virüslerin uzaklaştırılması, sonrasında da bu dosyaların güvenli bir belleğe aktarılması gerekmektedir. Ancak bu işlemleri amatör yöntemlerle yapmak oldukça zordur. Bu sebeple de Gold Data gibi profesyonel firmalardan yardım alınması gerekli olur.

Firmamıza flash belleklerinizi ulaştırdığınız anda işinde uzman olan ekiplerimiz çalışmalarına başlarlar. Belleğinize virüs bulaştığı için ilk olarak bu virüsün temizlenmesi için çalışılır. Virüsün türüne göre temizlemek amacıyla harcanan zaman da değişecektir. Uzun da sürse dosyalar virüslerden temizlenir. Daha sonrasında da virüs içermeyen güvenli bir belleğe aktarımlar gerçekleşecektir.

Neden Profesyonel Destek Alınması Gerekli?

USB flash bellek içerisinde yer alan dosyalar bazen son derece önemlidir. İnsanların uzun süreli emekleri ile oluşturduğu dosyalar belleklerin içerisinde yer alabildiği gibi önemli şirketlerin verilerini içeren bellekler de yer almaktadır. Belleklerin içerisinde yer alan dosyaların değeri arttıkça insanlar çok daha hassas bir şekilde davranmaya başlarlar.

USB flash içerisinde yer alan dosyaların kurtarılmasında profesyonel bir yardım almak bu aşamada doğru bir hamle olmaktadır. Belleklerdeki dosyaları kurtarmak amacıyla amatör bir şekilde çaba sarf edilirse dönüşü olmayan bir yola girilebilir. Böyle bir durumda firmamızın da dosyaları geri getirme şansı olmayacaktır.

Uygun Fiyata Veri Kurtarma Hizmeti

Virüs bulaşmış bellek içerisinde önemli dosyalar varsa herhangi bir işlem yapılmadan Gold Data ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Firmamızla iletişime geçildiği anda hemen çalışmalara başlanır ve veriler güvenli bir şekilde farklı belleğe alınır. Bu işlem için firmamızın talep ettiği ücret son derece uygun düzeylerde olduğundan amatör yöntemlere yönelmek doğru bir tercih olmaz. Firmamız sizin için çok önemli olan dosyaları kısa sürede geri getirecektir.