icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Taşınabilir hale gelen bellekler yani flash diskler günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak flash disklerin yaygınlaşması ile birlikte farklı sorunlar da ortaya çıkmıştır. Flash diske virüs bulaşır mı? diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz. 

Virüs bulaşmış olan bir bilgisayara flash diskinizi taktığınız zaman taşınabilir belleğinize virüs bulaşabilir. Virüsü taşıyan flash diski farklı bir bilgisayara taktığınız zaman da o bilgisayara virüs bulaşmış olur. Bilgisayarlarda herhangi bir şekilde antivirüs programı kullanılmıyor ise, virüsün bulaşması kaçınılmaz olacaktır.

Flash disklere bulaşan virüsler, flash diskinizin içerisindeki verilere erişiminizi engelleyecektir. Taşınabilir belleklerinize virüs bulaşmaması için güncel ve güvenilir bir antivirüs programı kullanmalısınız. Ücretli veya ücretsiz olarak bulabileceğiniz pek çok farklı antivirüs programı flash disklere virüs bulaşmasını engelleyebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta antivirüs programının güncel olmasıdır.

Flash Belleklerdeki Virüs Nasıl Temizlenir?

Flash belleklere virüs bulaştığı zaman yapmanız gereken pek çok farklı işlem olabilir. İlk olarak flash diskinizdeki dosyaların görünür hale gelmesini sağlamalısınız. Flash diskteki görünmeyen dosyaları görünür hale getirebilmek için başlat çubuğuna “cmd” yazarak komut sistemini açmalısınız.

Komut sistemini açtığınız zaman flash diskinizin bilgisayarınızın hangi yolu ile açıldığını kontrol etmelisiniz. Örneğin, E olarak açıldı ise komut sistemine “E:” yazmalısınız. Bu işlemden sonra alt satıra “attrib –s –h /S /D *.*” yazmalısınız. Kodu yazdıktan sonra kısa bir süre bekleyip alt satıra “E:>” yazdıktan sonra dosyaların görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu tür çözümler ile birlikte aynı zamanda farklı yazılımlar kullanarak da virüsleri temizleyebilirsiniz. Ayrıca profesyonel veri kurtarma firmalarından da destek alarak başarı oranı yüksek olan veri kurtarma çözümlerinden sizler de güvenilir bir şekilde yararlanabilirsiniz. 


Sizi Arayalım