icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayar sistemlerine zarar vermek, kayıtlı bilgileri çalmak ya da bilgisayar kullanıcılarını rahatsız etmek amacıyla hazırlanmış olan kötü amaçlı yazılımlar genel olarak malware (malicious software) şeklinde adlandırılır. Bilgisayar sistemi üzerinden USB bellek, harici disk gibi aygıtlara da geçiş yapabilen bu virüs çeşitleri çoğu zaman dokümanlara erişimi de engelleyebilir.

En Yaygın Malicious Software Virüs Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar Solucanı (Worms): Bilgisayarlara ağ bağlantısı üzerinden erişen bu virüs bilgisayarınız üzerindeki herhangi bir dosyaya gizlenmiyor. Ağ bağlantısı üzerinden çoğalarak farklı bilgisayarlara da erişebiliyor.

Truva Atı ( Trojen Horses): Herhangi bir program ile bilgisayara erişen Truva atı virüsü bilgisayar kullanımı esnasında arka planda çalışmaya devam ediyor. Bilgisayardaki tüm dosyaları ele geçirerek USB gibi aygıtlara da bulaşabiliyor.

Sömürme (Exploit): İşletim sistemlerindeki açıklar üzerinden bilgisayar sistemlerine erişen bu virüs türü sistem şifrelerini görebilme özelliğinde olduğundan son derece tehlikeli olabiliyor. Bilgisayar sistemi normal bir şekilde çalışmaya devam ettiğinden çoğu zaman fark edilmeleri bir hayli zor oluyor.

Casus (Spyware): İnternette gezinirken tuzak pencerelere tıklanması ile birlikte bilgisayara kurulan bu virüs kullanılan programları virüsün üreticisine gönderme özelliğine sahip. Site içeriklerini de gönderdiğinden tüm kişisel verilerinize erişilebilir.

Reklam (Adware): Browser ayarlarını değiştirebilen bu virüs türü genellikle karşınıza bazı reklamların çıkmasını sağlar. Eğer anlayamadığınız bir şekilde sürekli reklama maruz kalıyorsanız adware virüsünden şüphe edebilirsiniz.

Bu ve benzeri onlarca virüs gerek ağ bağlantısı, gerek internet siteleri gerekse USB beller harici disk gibi aygıtlar aracılığı ile bilgisayarınıza bulaşabilir. Bu durumda bilgisayarınızı kullanmayı bırakarak derhal yetkili bir firma ile iletişime geçmeniz ve virüsün temizlenmesini sağlamanız gerekir. 

Bilgisayarınızdaki hard diski sökmek istiyorsanız adım adım bilgisayardan hard disk sökme işlemi yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.