icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

HDD kapasitesi kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Olabildiğince yüksek kapasiteli HDD tercih edilmeye çalışılsa da kapasite büyüdükçe fiyat da doğru orantılı olarak artıyor. Bu noktada şimdiye kadar üretilmiş en yüksek kapasiteli HDD hangisi sorusu akıllara geliyor. Bu HDD Western Digital tarafından 2017 yılında üretilerek piyasaya sürüldü. En yüksek kapasiteli olanı 14 TB ve seçenek olarak 12 TB kapasiteli bir HDD de aynı anda kullanıcılara sunuldu. 

Yüksek kapasitesi ile teknoloji dünyasında büyük ilgi gören bu HDD modellerinin SAS ve SATA sürümlerinin de üretileceği bilgisi geldi. İçerisinde helyum gazı var. Helyum gazı performansa büyük bir katkıda bulunuyor. Peki, şimdiye kadar üretilmiş en yüksek kapasiteli SSD hangisi, merak ediyor musunuz? Bu ürün de Nimbus Data imzasını taşıyor.

 

Şimdiye Kadar Üretilmiş En Yüksek Kapasiteli SSD Hangisi?

Aslında kısa bir süre öncesine kadar en yüksek kapasiteli SSD üreticisi Samsung idi ve ürünün kapasitesi de 30 TB’dı. Ancak Nimbus Data bu rakamı 100 TB’a çıkarmayı başardı ve halen rekoru elinde bulunduruyor. Ürünün adı ise ExaDrive DC100.

Her biri 5 Mb olan 20 milyon şarkıyı depolamak mümkün. Ayrıca ürün 500 MB/saniye yazma hızı ile de beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Bu özellikle son teknolojiyi kullanan sunucular için aslında bir ihtiyaca dönüşmüştü. Bu noktada ihtiyacı karşılayan önemli bir ürün olduğu söylenebilir.