icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Sabit disk ve hard disk olarak adlandırılan, yaygın olarak HDD olarak kullanılan diskler, bilgisayar sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bilgisayara kaydettiğiniz tüm verileriniz bu birimlerde saklanır. Bu birimlerde ortaya çıkan herhangi bir sorun, verilerinizin kaybolmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple hard disklerinizi hem donanım hem de yazılım açısından iyi bakmanız gerekir.
HDD Motorunun Değiştirilmesi


Hard diskinizle ilgili olarak ortaya çıkabilecek birçok farklı problem vardır. Donanımsal açıdan yaşanan problemler, verilerinize ulaşmanıza engel olacaktır. Bu problemler sebebiyle her yıl binlerce insan verilerini kaybetmektedir. Bu gibi bir durumda kaldığınızda uzmanlardan yardım almanız, verilerinizi yeniden kazanmanızı sağlayacaktır.

Sabit disklerde sıklıkla yaşanan sorunlardan biri de motor arızasıdır. Hard disk motor arızası sebebiyle tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak adına alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır. Sabit diskle ilgili olarak çok ufak sorunlar dahi motor arızasına neden olabilmektedir.

Hard disklerde tüm veriler binary yani ikili kod sistemiyle depolanır ve işletim sistemi tarafından düzenlenir. Bilgisayarınızda bulunan hard diskte sınırlı alan vardır. Bu cihazlar zaman içerisinde yıpranabilir ve aşınabilir. Toz gibi faktörler de hard diskin motorunun bozulmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple bilgisayarınızın kullanımına genel olarak özen göstermeniz gerekir. Peki, harddisk motor arızası nedir, ne gibi bir durumda ortaya çıkar ve buna karşı nasıl çözümler ortaya konabilir? Yazımızın devamında bu soruların yanıtlarını bulabilir, verilerinizi nasıl kurtaracağınızı öğrenebilirsiniz.

HDD Motor Arızası Ne Anlama Gelir?

Hard disk motor arızası nedir ve neden ortaya çıkar soruları, kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Hard disklerde ortaya çıkan motor arızasının birçok farklı sebebi vardır. Bu sebeplerin başında ise aşınma ve yıpranma gelmektedir. Aynı zamanda üretim kusurları ve yetersiz yağlama gibi sorunlar da motorda mekanik aksaklıklara neden olabilmektedir.

Bu faktörlerin genel olarak verilerinizi korumakla herhangi bir doğrudan ilişkisi yoktur. Bunlar sabit diskin çalışmayı bırakmasının açıklaması olarak görülebilir. Buna karşın hard diskte oluşan mekanik arızalar, verilerinize ulaşmanıza da engel olacaktır. Hatta ileri seviye bazı arızalar nedeniyle verileriniz kaybolabilir.

Sabit disklerde mekanik arızaların engellenebilmesi için düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Aynı zamanda aşırı ısınma gibi sorunlara çözüm oluşturmak için uygun havalandırma koşullarının sağlanması gerekir. Bilgisayar aşırı sıcak ve tozlu ortamlardan korunmalıdır. Alacağınız her önlem sabit diskte donanımsal bir sorunun ortaya çıkmasını engelleyecektir. Buna karşın tüm önlemleri alsanız dahi böylesi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Hard Disk Motor Arızası Verilerinize Ulaşmanızı Engeller

Hard diskler, teknolojik aletlerde en fazla kullanılan depolama ortamlarıdır. Bu diskler, üreticiler tarafından dayanıklı ve kompakt bir şekilde imal edilmektedir. Bununla birlikte bazı sabit sürücüler daha güvenli bir üretime sahipken bazıları daha az güvenli olabilirler. Sabit disklerle ilgili ortaya çıkan sorunlar genel olarak kullanıcı kaynaklıdır.

HDD, bilgisayarınıza kaydettiğiniz tüm dijital verileri içermektedir. Bununla birlikte dosya yazmak istediğiniz her işlemde, donanımsal olarak bir süreç gerçekleşmektedir. Hard diskte yaşanan donanımsal süreçler zaman içerisinde fiziksel sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Düzenli bakım prosedürleri sayesinde bu donanımların kullanım ömürlerini uzatmak mümkündür. Uzun süreler boyunca dikkat edilmeden kullanılan sabit sürücülerin performansının etkilenmesinin yanı sıra, motor arızaları da gündeme gelecektir.

Motor arızası oluşan bir hard disk, dosyalarınıza erişmenize engel olacaktır. Aynı zamanda verilerinizin silinmesi ihtimali de ortaya çıkacaktır. Kimi durumlarda arızalı bir disk, tüm sürücünün bozulmasına dahi neden olabilmektedir. Bu sebeple geri dönüşü olmayan veri kayıpları yaşamadan önlem almanız gerekir. Ortaya çıkan küçük sıkıntıları önemser ve çözüm üretirseniz bu tip problemlerle karşılaşma ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

Hard Disk Motor Arızasının Önlenmesi

Bir hard diskte arıza yaşandığı zaman, size herhangi bir uyarı gelmeyecektir. Hard diskiniz hiçbir uyarı vermeden çalışmasını durduracaktır. Bu durumda alınabilecek sınırlı sayıda önlem vardır. Hard disk motor arızası verdiyse değiştirilmesinin gerekir. Bununla birlikte eğer arızaya yol açabilecek herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bunu hızlı bir şekilde çözmelisiniz.

Sabit disklerin oturma açısının değiştirilmesi, titreşim frekanslarını değiştirebilir. Bunun yanı sıra sürücüde değiştirilen parçaları sonrasında iletken olmayan malzemeler kullanmalısınız. Bu gibi basit önlemler, hard diskinize zarar verecek voltaj dalgalanmalarına engel olacaktır. Voltaj dalgalanmaları sabit diskinizde motor arızalarına hatta yanmalara dahi yol açabilmektedir.

Bu noktada nereye bakacağınızı bilmek oldukça önemlidir. Eğer nereye bakacağınızı bilmiyorsanız, mutlaka bir uzmandan yardım istemelisiniz. HDD’lerin düzenli olarak kontrol edilmesi, fiziksel sorunlarının giderilmesi açısından önemlidir. Bu durum performansın korunması açısından da önem arz eder.

HDD Motor Arızası Nasıl Onarılır?

Eğer hard diskinizin motorunun bozulduğunu düşünüyorsanız, bu konuda müdahale şansınız çok düşüktür. Eğer uzman değilseniz, hard diskinizi yeniden çalıştırmanız mümkün olmayacaktır. Motor arızasının yaşanması nedeniyle verilerinize ulaşamıyor olmanız ciddi sorunlar yaratacaktır. Eğer donanımsal araçlar hakkında bilginiz yoksa hard diski yönelik yapacağınız müdahaleler muhtemelen negatif sonuçlar verecektir. Böylesi müdahaleler sebebiyle hard disk çok daha kötü hale gelebilmekte, verileriniz geri döndürülemez biçimde kaybolabilmektedir.

Eğer hard diskinizin motor sorunu yaşadığını düşüyorsanız ve verilerinizi kurtarmak istiyorsanız, herhangi bir müdahalede bulunmadan işin uzmanlarından yardım almanızda fayda vardır.

HDD Motorunun Değiştirilmesi

Bilgisayarınızda hard diskinizin motoru bozulduğunda, ilk anda verilerinize ulaşamayabilirsiniz. Bu durum birçok kullanıcının panik yaşamasına neden olmaktadır. Bu gibi arızalarda uzman yardımı alarak, verilerinizi kurtarmanız mümkündür.

HDD motor arızası sonucunda verileriniz artık okunamayacaktır. Bu durumda motor değişiminin yapılması gerekir. Motor değişimi ise uzmanlık isteyen hassas bir süreçtir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, HDD motorunun amatörlerce onarılmaya çalışılması genellikle tam tersi sonuçlar doğurmaktadır. HDD motoru bozulan bir cihazdan verileri kurtarmak görece olarak basitken, hard diske vereceğiniz daha büyük zararlar sonucunda verileriniz geri dönülmez biçimde kaybolabilmektedir.

Eğer HDD motorunuzun bozulduğunu düşünüyor ve verilerinize kavuşmak istiyorsanız, yapacağınız en iyi şey bu alanda profesyonel bir firmadan destek almak olacaktır. Gold Data Veri Kurtarma olarak uzman ekibimiz, profesyonel bir laboratuvar ortamında, hassas cihazlarla HDD motorunuzun değişimini sağlayacaktır. Bu sayede verilerinizin yeniden okunması da mümkün hale gelir. Eğer siz de böylesi bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, paniğe kapılıp yanlış kararlar vermeden önce bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman olan personelimiz size gerekli bilgileri iletecektir. Avantajlı tekliflerimizden faydalanarak hard diskinizi bize kargoyla yollayabilir, tüm verilerinize kısa sürede kavuşabilirsiniz.