icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Sabit sürücünüz mekanik bir darbeye maruz kaldıysa, değişik bir ses duyarsanız, en doğru karar hiçbir şey denememek ve mümkün olan en kısa sürede Gold Data Veri Kurtarma ile iletişime geçmektir.
Veri Kaybının Belirtileri

Profesyonel olmayan manipülasyon ve başarısızlıktan sonra diski yeniden başlatmaya yönelik birden fazla girişim, okuma kafalarının fiziksel bir şekilde hasar görmesine ya da çok daha kötüsü, disk yüzeyindeki veri kurtarma işleminin çok maliyetli ya da imkansız hale gelmesine sebep olan çiziklerin meydana gelmesine sebep olur.

Veri Kaybı Belirtileri

Genelde veri kaybının nedenleri çok farklı boyutlarda olmaktadır. Bu konuda kendinizinkini tanımlamak ve mümkünse, yapmış olabileceğiniz eylemlerin yanında sabit disk tarafından verilen hataları da not etmek doğru olacaktır. Sağlanan bilgiler de verileri alırken çok yararlı olacaktır. Veri kaybının belirtileri de pek çok farklı şekilde ortaya çıkmaktadır.

Sabit Diskten Anormal Ses Gelmesi

Genelde sabit diskleri incelersek, onlardan gelen tıkırtı veya tırmalama sesi veri kayıplarının nedenleri arasındadır. Bu durumda bilgisayarı kapatın ve bir daha açmayın. Tüm verileri kaybetmektense işinizi yarıda kesmek en iyidir. Sabit diskten gelen tak-tak sesi, bir çarpışma diskinin başlangıcının tipik belirtisidir.

Bu durumda dahili kafa blokları anormal bir şekilde hareket etmeye başlar ve muhtemelen manyetik plakalara dokunarak yüzeyi ve bilgileri yok eder. Sabit sürücü cızırtılı bir metal sesi çıkarıyorsa bu da okuma kafalarının manyetik plakaları çizdiği anlamına gelir. Fakat bilgisayarı hemen kapatırsanız, sabit diskin çökmesini daha da kötüleştirmezsiniz.

Her şey bitmiş sayılmaz ve kilitleme diski plakaları tamamen yok etmediyse, veri kurtarma hala mümkündür. Bu noktada veri kaybı durumunda, Gold Data Veri Kurtarma vermiş olduğu hizmetlerde çözüm sürecini başlatmaktadır. Bu noktada veri kurtarma kilitlenme diskinin ciddiyetine bağlı olarak tam veya kısmi olmaktadır.

İşletim Siteminin Hata Mesajı Gönderimi

Genelde veri kaybı bir işletmenin yaşayacağı en olumsuz durum olmaktadır. Bu noktada veri kaybı işletme için büyük kayıplar anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda veri kaybı yaşandığı zaman işletim sistemi hata mesajları gönderir ve verilere erişilemez.

Erişim reddedildi veya verilere erişilemiyor, arızalı bir sabit disk olması durumunda ortaya çıkan mesajlar olmaktadır. Böyle bir zamanda işletim sisteminizi yeniden yüklemeyin ve belirli bir yazılımı çalıştırmayın. Kaynağından, güncelliğinden ve etkilerinden emin değilseniz veri kurtarma yazılımını da asla kullanmayın.

Belirli bir yazılımla verileri kendiniz kurtarmaya çalışırsanız ve bu girişim başarısız olursa, kurtarmanın imkansız olma ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın. Herhangi bir işlem yapmadan önce Gold Data Veri Kurtarma ile iletişime geçin ve bu doğrultuda verilerinizin önemini değerlendirerek, veriyi nasıl kurtaracağınız konusunda hizmetlerden faydalanın.

Bilgisayarın Darbe Alması İle Veri Kaybı

Bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarların düşmesinin ardından sabit disk hizmet dışı olabilir. Sabit disk bu durumla karşı karşıya kalındığı zaman başlamazsa, herhangi bir onarım işleminden kaçınılmalıdır. Sabit disk yeniden başlatmaya çalışırken bir kilitlenme diskinin başlangıcından zarar görebilir.

Sabit sürücü anormal bir ses çıkarırsa, bilgisayarı veya dizüstü bilgisayarı tekrar kapatın ve tekrar açmayın. Gold Data Veri Kurtarma ile telefon ya da e-posta yoluyla iletişim kurun. Veri kaybının en yaygın nedenleri bu tarz olaylar olmaktadır. Bu konuda verileri geri getirmek için profesyonel destek alınmalıdır.

Veri kaybını ortaya çıkarak nedenler; elektrik voltajının artması, elektrik kesintisi, merkezi birimin düşmesi ya da darbe alması, kasıtlı veya kazara silinmesi gibi ani değişikliklerden kaynaklanır. Sıcaklık, toz, nem veya sabit disk arızası da bu nedenler arasında yer almaktadır. Bu sebeple düzenli olarak temizlenmeleri gerekmektedir.

Bilgisayarınızın Performansındaki Düşüş

Bilgisayarınızdaki en ufak bir manipülasyon için artan bir gecikme süreci veri kaybının belirtileri arasında olmaktadır. Bir dosya yükleme ya da oyun oturumlarınız sırasında sakatlayıcı bir ping, bir kelime işlemcide yazarken iki harf arasında beklemek zorunda kalmanıza neden olur.

Arızalı bir sabit sürücü daha az yanıt verir ve bu nedenle okuma ve yazma işlemlerinde önemli ölçüde düşük performans üretir. Veri aktarım hızı, mekanik parçaların aşınması nedeniyle gerçekten de yavaşlayabilir.

Bu durumda Gold Data Veri Kurtarma ile sabit sürücünüzü birleştirirseniz ve yavaşlama sorunu çözülürse, donanım hala iyi çalışır durumdadır. Birleştirme hiçbir şeyi değiştirmezse, sabit sürücünün kötü çalışır durumda olduğunu onaylar ve başka çözümler üretilir.

Veri Kaybı Nedenleri

Veri kaybı olan bir sabit sürücünün arızası, kendisini farklı şekillerde göstermektedir. Hata mesajları, kullanılan işletim sistemine bağlı olarak farklı olacaktır. Ancak çoğu zaman, bir depolama ortamındaki veri kaybı kolaylıkla tespit edilebilir. Bazı belirtiler şunlardır:

  • Disk tıklıyor veya şüpheli bir ses çıkarıyordur.
  • Sabit sürücü açıldığında herhangi bir ses çıkarmaz.
  • Bilgisayar sizden ön yükleme diskini takmanızı ister.
  • Windows'ta, bilgisayarınızda mavi bir ekran görüntüsü olur.
  • Silmediğinizden emin olduğunuz eksik klasörler bulunur.
  • Bilgisayarınızın deposunda tam bir bölüm eksiktir.
  • Bilgisayarınız çok yavaş ve uyarı vermeden kapanır ve işlerinizin daima yarıda kalmasına neden olur.
  • Depolama ortamı henüz kullanılamaz durumda olmayabilir.
  • Sabit sürücü ses çıkarıyor ama yine de çalışıyordur.
  • Bu tarz durumlarda verilerinizi hızlı bir şekilde yedeklemeniz çok önemlidir.

Veri Kaybı Kaynakları

Veri kaybı kaynakları açısından işletmelerin önemli verilerini kaybetmelerinin birçok yöntemi vardır. Bu istemeden olabilir ya da olmayabilir. Depolama ortamı yangın, sel, düşme vb. durumlarda fiziksel olarak hasar görmüş olabilir.

Ancak, verilerin yanlışlıkla silinmesi, belgelerin açıklanamayan bir şekilde kaybolması veya verilerinizi yok etmek veya şifrelemek amacıyla kötü amaçlı fidye yazılımları bilgisayarınızı veri kaybına yönlendirmektedir. İkinci olasılık da verileri geri yüklemeye çalışırken en yaygın olanıdır.

Bu durumda Gold Data Veri Kurtarma hizmetleri ile verileriniz hakkında endişelenmeden önce birkaç adımdan geçmek gerekiyor. Amaç, bir veri kaybı olup olmadığını ve hangi nitelikte olduğunu değerlendirmektir. Bu durumda en geniş hizmet aralıklarından faydalanabilirsiniz.

Veri Kurtarma Hizmetleri

Verileri silmek, sabit sürücüyü biçimlendirmek, veriyi kurtarmak konusundaki olasılığı %100'e yakın yapar. Veri kurtarma genelde önceki bilgiler yeniden yazılmadığında tamamlanır. Bu nedenle, herhangi bir eylemden kaçınmak ve özellikle işletim sistemini yeniden kurmak gerekir.

Güncelliğinden ve etkilerinden emin değilseniz, veri kurtarma yazılımını kullanmayın. Bazı yazılımlar, bazı silme türleri için iyidir, diğerleri için değil. Bu nedenle izlenecek yöntemi seçmeden önce Gold Data Veri Kurtarma ile tam bir teşhis gerçekleştirilmektedir.

Veri Kurtarma Hizmet Kalitesi

Genel olarak, Gold Data Veri Kurtarma hizmetleri kayıp verileri çok doğru bir şekilde kurtarmayı sağlıyor. Yüzeysel donanım hasarı durumunda, Gold Data Veri Kurtarma; depolama ortamının hala çalışıp çalışmadığını ve verilerin mevcut olup olmadığını kontrol ediyor. Durum böyle değilse, verilerin kendi başınıza kurtarılmayacağı ortaya çıkıyor.

Verileri kendiniz kurtarmaya çalışırsanız, kalıcı olarak kullanılamaz hale getirme şansınız daha yüksektir. Bu nedenle veri kurtarma merkezine de bağlı kalınarak, Gold Data Veri Kurtarma hizmetlerinden faydalanmalıdır.

Herhangi bir veri kaybı durumunda başka bir sorunla karşılaşırsınız: kayıp veya erişilemeyen veriler. Herhangi bir durumdan etkilenmiş olabilirler. Bu durumda, dosyaları kalıcı olarak kaybetme riskini göze alarak sabit sürücüyü kendiniz açmak için inisiyatif almayın. Anında Gold Data Veri Kurtarma ile iletişime geçin.