icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Bilgisayarların ana parçalarından biri olan hard disk arıza durumunda çıkarılması yani sökülmesi gereken bir parça da olabiliyor. Bilgisayarınızın hard diskini cihazınıza hiçbir zarar vermeden sökmeniz için izlemeniz gereken yolu sizlere adım adım açıklıyoruz. Bu sayede hem cihaza zarar vermeden hem de uzun süre zaman ayırmanız gerekmeden bilgisayarınızın hard diskini kolayca çıkarabileceksiniz.

Masaüstü Bilgisayardan Hard Disk Nasıl Çıkarılır?

1- İlk adım olarak bilgisayarınızın elektrik ile bağlantısını kesmelisiniz. Ardından bilgisayar kasasına bağlı olan güç kablosunu da çıkarmanız gerekiyor.

2- Bilgisayar kasasının yan kısmında yer alan kapağı, kasa üzerindeki vidaları sökerek dikkatlice çıkarın.

3- Kapağı açtıktan sonra çok dikkatli davranmanız gerektiğini ve bilgisayar içerisinde yer alan kablolara zarar vermemeniz gerektiğini unutmayın. Dikkatli bir şekilde Serial Ata ve IDE kablolarını sökün. 

4- Kabloları söktükten sonra harddiskin kasaya vidalarla bağlanmış olduğunu göreceksiniz. Bu vidaları dikkatli bir şekilde sökün ve hard diski çıkarın.

5- Eğer bir arıza ya da veri kurtarma amacıyla hard diski bilgisayardan sökme ihtiyacı duyduysanız çıkardığınız hard diski su almayacak ve darbelerden çok etkilenmeyecek şekilde paketleyin. Bir kutu içerisine koyarak köpükler ya da süngerlerle destekleyebilir ve yolda çok sallanmasını önleyebilirsiniz.

Gold Data  olarak masaüstü bilgisayarınızın hard diski için de veri kurtarma çalışmaları yapıyoruz. Bilgisayarınızın hard diskini çıkardıktan sonra firmamıza kargo ile iletmeniz halinde gerekli çalışmayı tamamlayarak size hard diskinizi yeniden ulaştırabiliriz.

Bir önceki yazımızda sizlerle HSM'nin tüm detaylarını paylaştık. HSM nedir yazımız üzerinden tüm bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Laptop Hard Disk Değiştirme İşlemi

Laptoptan harddisk nasıl sökülür ya da hard disk nasıl çıkarılır diye merak edenler için öncelikle bilgisayarın arka yüzünü çevirmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Küçük yıldız ince tornavida yardımı ile vidaları sökerek arkada yer alan küçük kapağı açabilirsiniz. Bu kapsamda bilgisayarın pilini çıkarmayı unutmamanız gerekmektedir. Hard diskin sabitlenmesi için kullanılan yanındaki vidaları da sökmelisiniz.  Sonrasında vidaların olduğu yöne doğru yavaşça kaldırarak sabit diski çıkarabilirsiniz.

Mevcut diski söktükten sonra yeni harddiski kullanmak istiyorsanız, ilgili harddisk yuvasına yerleştirerek vidaları takınız ve sonrasında kapağı kapatınız.  Daha sonra bilgisayarınız üzerinden gerekli kontrolleri sağlayınız. 

Laptopta harddiskin yuvasına tam oturduğunu gözlemlerken  , masaüstü bilgisayarlarda diskin kasaya yerleştiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bilgisayara sabit disk yerleştirmeden önce mutlaka elektrikle bağlantısını kesmelisiniz. 

Yeni bir hard disk satın aldığımızda eskisinin sökülüp yeni olanın nasıl takılması gerektiği konusunda çözüm arayışına gireriz. Bu yüzden harddisk nasıl sökülür yazımızı sizler için adım adım ele aldık. Yazımızı okuduktan sonra harddiski nasıl sökeceğinize dair farklı yollar aramanıza gerek yok. İhtiyaç duyduğunuz soruların yanıtını firmamız ayrıcalığı ile bulabilmeniz mümkün. 

Bilgisayarda takılı olan sabit diskimi nasıl sökebilirim diye çözüm arıyorsanız, rotanızı Gold Data’ya çevirebilirsiniz. Yanlış bir girişimde bulunmadan bahsettiğimiz adımlar üzerinden harddisk sökme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik yeni hard diske işletim sistemi kurabilirsiniz. 

Üstelik Gold Data olarak hard disk veri kaybı sonucunda silinen fotoğraf, video gibi çeşitli verilerinizi kurtarma işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda her zaman profesyonel çözüm ortağınız olmaya hazırız.

 

Sizi Arayalım