icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SSD’ler (Katı Hal Sürücüleri), hem bireysel hem de kurumsal veri depolama çözümleri için her geçen gün daha fazla rağbet görmektedir. Fakat kritik verilerin depolanması konusunda hassas olanlar, SSD teknolojisinin uygunluğuna ilişkin bazı tereddütlerle ve doğru bilinen yanlışlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Yazımızda hem PC hem de Mac kullanıcılarının SSD ile ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. İşte SSD hakkında doğru bilinen yanlışlar.

İddia: SSD'ler HDD'lerden Çok Daha Pahalıdır

Gerçek: SSD’ler piyasaya sürüldüğü ilk günden beri, eşdeğer sabit disk sürücülerinden (HDD'ler) daha pahalıya mal oldular. Ancak flash bellek teknolojisi geliştirkçe fiyatlar hızla düştü. Bugün özellikle kurumsal alanda kullanılan SSD'lerin gigibayt başına satış fiyatları, en yüksek performanslı HDD'lerin fiyatlarıyla kabaca eşitlendi. 

Ayrıca, daha fazla depolama yoğunluğu, daha az güç tüketimi ve daha fazla güvenilirlik gibi faktörler nedeniyle, SSD depolama ile ilgili genel maliyetler, sabit disklerden daha düşüktür.

İddia: SSD’ler Dayanıklı Değildir

Gerçek: SSD'lerin eskidiği efsanesinin arkasında biraz gerçek var, ancak bugünün SSD ürünlerinin, üreticiler tarafından uzun yıllar dayanacağı belirtiliyor. Daha iyi elektronik, sinyal işleme ve daha akıllı arıza algılama ve düzeltme sayesinde yenin nesil SSD’ler daha uzun süre dayanıyor.

SSD’lerin hareketli parçaları olmadığı için sabit disk sürücülerinden çok daha güvenilir olduğu kesinlikle doğru olsa da, yine de zarar görebilirler. Özellikle, NAND flash yongaları, sabit sürücülerdeki manyetik plakalardan daha fazla ısıya duyarlıdır ve yine de sudan zarar görebilirler. Veri kurtarma genellikle SSD'lerde çok daha zordur.

İddia: SSD'ler Yalnızca Yüksek Performanslı Uygulamalar için Uygundur

Gerçek: Birçok endüstriyel/gömülü uygulama, çok az yer kaplayan depolama kadar yüksek performans gerektirmez. Bu tür uygulamaların depolama gereksinimleri aynı zamanda düşük güç ve daha düşük kapasiteler gerektirir (örneğin, 16 ila 64 GB), bu da işletim sistemini bir miktar hafif veri kaydıyla başlatmak için yeterlidir. Gömülü SSD'ler çeşitli küçük biçimlerde gelir ve genellikle 8 GB'a kadar düşük kapasitelerle standart bir HDD'nin gücünün yarısını tüketir.

İddia: SSD’lerde Veri Kurtarma, HDD’lere Göre Daha Kolaydır

Gerçek: Bazı insanlar, katı hal sürücülerle veri kurtarmanın sabit disk sürücülerinden daha kolay olduğuna inanmaktadır. Gerçekte, SSD veri kurtarma hala geliştirilmektedir ve veri kurtarma işlemi, HDD'den çok daha zordur. Zorluk, SSD'lerin verileri depolama şekline bağlıdır. Sürücünün denetleyicisi, verileri NAND yongalarına yazılmadan önce karıştırır ve verilerin bir haritası oluşturulur. Farklı üreticiler farklı denetleyiciler kullanır ve her denetleyicinin verileri kendi eşleme yöntemi vardır. Veri kurtarma işlemini gerçekleştirmek için manuel olarak tersine mühendislik yapılması gerekir.

İddia: SSD’lerde Şifreleme Kullanmanın Önemli Bir Dezavantajı Yoktur

Gerçek: Şifreleme, SSD’lerin yanlışlıkla yeniden biçimlendirilmesi durumunda veri kurtarma olasılığını büyük ölçüde azaltır. Tam disk şifrelemenin kullanılması bu sorunu karmaşık hale getirir. Mantıksal hatalardan kaynaklanan birçok veri kaybı durumu kurtarılamaz. Arıza, şifrelenmiş diske zarar verir ve diskin takılmasını engellerse, verilerin şifresi çözülemez. Ayrıca, disk ciddi şekilde hasar görmüşse, önemli verilerin konumu belirlenemediğinden kısmi veya hedefli kurtarma girişimi de mümkün olmayabilir. 

İddia: Bilgisayar Düzgün Kapatılmamışsa veya Pili Tamamen Bitmişse, Verilere Zarar Gelmez

Gerçek: SSD'nin veri kopyalarken gücü kesildiğinde veri kaybetmemesi için SSD'nin milisaniyeler içerisinde güvenli bir şekilde kapanması gerekir. Her seferinde her şeyin yolunda gitmesini ve kontrolör tasarımcılarının hesaplamalarını doğru yaptığını ummak risk almaktır. Gold Data Veri Kurtarma ekiplerinin deneyimi, bazen işlerin ters gittiğini gösteriyor. Gözlemlenen sonuçlar, nadir de olsa bazı durumlarda verilerin kurtarılamadığına işaret edebilmektedir.

SSD'ler Bulutla Eşitlenirse Yedek Almaya Gerek Yoktur

Gerçek: Bilişimde bir kural vardır: 2 farklı medya üzerinde yedeğiniz yoksa geçerli bir yedeğiniz yoktur. Bu kural, kullandığınız depolama ortamının diğerinden daha güvenilir olması hiçbir şeyi değiştirmez. Gold Data, hem bilgisayarda hem de bulutta kaydedilen bir dosyanın sürümleri erişilemez hale geldikten, bozulduktan, silindikten veya üzerine yazıldıktan sonra müşterilerin verilerini kurtarmalarına yardımcı olur. 

İddia: SSD'ler, HDD'lerden Daha Az Depolama Kapasitesine Sahiptir

Gerçek: Yakın zamana kadar modern HDD'lerin, belirli bir sürücü form faktörüne sığdırılabilecek depolama miktarında SSD'leri geride bıraktığı doğruydu. Ama bu hızla değişiyor. Halihazırda, HDD'ler için depolama yoğunluğu aralığı, 10 TB kapasiteli helyumla doldurulmuş sürücülerle temsil edilmektedir. 

İddia: SSD'lerin Performansı Zamanla Kötüleşir

Gerçek: SSD’lerde veriler bir konuma yazılmadan önce, o konumda var olan tüm veriler silinmelidir. Silme işlemi zaman aldığından, yazılmadan önce silinmeleri gerekmeyen çok sayıda hiç kullanılmamış blok olduğunda SSD’ler en yüksek performansı sergiler. Sürücü dolduğunda, bu tür blokların sayısı azalır ve performansı olumsuz etkilenir. Bu durum üretilen ilk SSD’ler için geçerliydi. Fakat yeni nesil SSD’lerde durum biraz farklı.

Günümüzün SSD ürünleri bu sorunu birkaç farklı pencereden ele alıyor. Teknik düzeyde, daha önce kullanılmış blokları arka planda önceden silmek için "garbage collection" adı verilen bir işlem kullanılır, böylece bir yazma talebi alındığında zaten kullanılabilir olurlar. Ayrıca, diskler artık daha fazla boş alan sağlamak için rutin olarak belirtilen kapasitelerinin üzerinde kullanılıyor. Böylece daha az silme döngüsü gerekiyor. Bu da SSD’lerin performansının zamanla kötüleştiği yanılgısını ortadan kaldırıyor.

İddia: Tüm Yerleşik SSD'ler için Tek Bir Standart Form Faktörü Yeterli Olmalıdır

Gerçek: Bazı mikro tasarımlar, standart SATA konektör formatından daha küçük ayak izlerine sahip depolama gerektirir. Genel olarak gömülü ürün tasarımları, depolama form faktörlerini belirler, bu nedenle M.2 gibi daha küçük formatlar piyasaya çıktı ve artık endüstriyel/gömülü uygulamalarda popüler hale geldi.

İddia: SSD'ler, Sürücülerin Sağlığını ve Dayanıklılığını İzlemeyi Zorlaştıran Bir "Kara Kutu"dur

Gerçek: SSD'ler, denetleyici ve bellenim teknolojilerindeki gelişmelerle adım adım gelişmeye devam ediyor. Gelişmiş ürün yazılımı algoritmaları, artık kullanıcıların SSD’lerini incelemesi, aşınma modellerini ve diğer operasyonel bilgileri izlemesi için yüksek düzeyde entegre yazılım araçlarını desteklemektedir.