icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Sunucu (server), istemci makineye veya bir kullanıcıya pek çok türde bilgi ve veri sunan bilgisayardır. Bilişim ekosisteminde, farklı motivasyonlarla sunuculara yönelik saldırılar söz konusu olabilir. Sunucuyu hedef alan bir saldırıyla karşı karşıya kalındığında mutlaka uzman yardımına başvurulmalıdır. Zira, saldırı altındaki sunucu üzerinde bilinçsizce yapılacak herhangi bir işlem, hatalı veya ihmali bir davranış sonucunda çok daha ciddi sorunlar ve sonuçlar yaşanabilir.
Sunucunuz Saldırıya Uğradıysa Ne Yapmalısınız?

Önemli! Sunucu saldırılarına karşı kalıcı, sürdürülebilir ve yüksek yüzdeli başarı sağlayan firmamız; bilişim, internet teknolojileri ve sunucular üzerinde uzmanlık seviyesinde bilgi, birikim ve deneyim sahibi personeli ile yenilikçi çözümler sunmaktadır. Web sitemizin iletişim sekmesi üzerinde yer alan araçları kullanarak tarafımızla irtibat kurabilir, koşulsuz memnuniyet anlayışı üzerine temellendirdiğimiz hizmet anlayışımızdan yararlanabilirsiniz.

Sunucu Saldırısı Nedir, Nasıl Yapılır?

Sunucu saldırısı (Denial of service attack – DoS saldırısı), internet erişimi bulunan bir host tarafından verilen hizmetlerin geçici bir süreliğine veya tamamen engellenmesi amacıyla, bir makinenin ya da ağ kaynaklarının asıl kullanıcıların erişimine kapatılmasını amaçlayan siber saldırı türüdür. Sunucu saldırısı çoğu zaman hedef makine veya kaynağın, gereksiz istemler nedeniyle aşırı yüklenmesini sağlamak veya meşru istemlere doluluk sebebiyle engel olmak suretiyle yapılır.

Sunucu saldırısını, somut bir örnek vererek daha açık ifade etmek gerekirse; örneğin, bir araya gelen ve anlaşan birkaç kişinin, bir mağazanın giriş kapılarını tutarak müşterilerin mağazaya girmesine engel olması ya da rutin işleyişin aksamasına sebep olması, sunucu saldırısıyla benzerlik teşkil eder. Aktivizm, intikam veya şantaj motivasyonuyla hareket eden failler, çoğu zaman bankalar veya kredi kartı ödeme sistemleri gibi maddi menfaat temin edebilecekleri siteleri barındıran sunucuları hedefler.

Sunucu Saldırısı Tipleri/Türleri

Sunucu saldırısı, saldırıya hedef makine üzerinde olağanüstü dış iletişim istekleri yaratılarak normal isteklere yanıt verilememesini amaçlar. Çok fazla dış iletişim isteklerine maruz bırakılan sunucu, zamanla yavaşlar ve en nihayetinde çevrim dışı olur. Sunucu saldırılarının iki tip görünüş biçimi vardır: sunucunun aşırı yavaşlamasına neden olan saldırılar ve sunucunun tamamen işlevsiz kalmasına, yani çökmesine neden olan saldırılar. Başlıca sunucu saldırısı tipleri/türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dağıtık DoS
 • Gelişmiş Kalıcı DoS
 • Servis Olarak DoS

Sunucu Saldırısı Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Sunucuya yönelik bir saldırının olup olmadığı, ancak uzman incelemesi sonucu bilinebilir. Bu bakımdan, sunucu saldırısından şüphelenilmesi halinde tarafımızla iletişime geçebilir, somut vaka hakkında uzman incelemesi talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, sunucu saldırısı olduğunu anlamanın, en azından sunucu saldırısı olma ihtimalini gösteren belirtiler de yok değildir. Bu belirtiler, The United States Computer Emergency Readiness Team(US-CERT) tarafından belirlenmiş olup şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Dosyaları açma veya web sitelerine erişme sürecinde, alışılmadık düzeyde yavaş ağ performansı,
 • Belirli bir web sitesinin kullanılamaması,
 • Belirli bir web sitesinin erişilememesi,
 • Özellikle e – mail bomb vakalarında görülen spam e – posta sayısındaki olağanüstü artış,
 • Kablolu veya kablosuz internet bağlantısının kesilmesi,
 • Web ya da herhangi bir internet servisine erişirken, uzun bir süre zarfında ret alınması.

Sunucu Saldırısından Korunma Yolları

Sunucu saldırısına karşı korunmak için en sağlıklı ve doğru yaklaşım, sunucu saldırıları konusunda bilgi ve deneyim sahibi profesyonellerden yardım talep etmektir. Firmamız, sunucuları hedef alan saldırılara karşı kapsamlı, çok yönlü, özenli ve profesyonel bir yaklaşımla çözüm sağlamakta, mevcut saldırıyı bertaraf ederek, saldırı nedeniyle oluşan zararların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Sunucu saldırılarına karşı sunduğumuz hizmetler hakkında bilgi almak için destek birimimizle iletişim kurabilirsiniz.

Sunucu saldırısı ile karşı karşıya kaldığınızda panik yapmamalı, karşılaştığınız durumun şaşkınlığı ile hatalı veya ihmali bir işlemde bulunmamalısınız. Bu yaklaşım, mevcut saldırının neden olacağı sonuçlardan çok daha ağır ve telafisi güç problemler yaşanmasına zemin hazırlar. Saldırı karşısında yapılması gereken en bilinçli davranış, uzman yardımına başvurmaktır. Sunucu saldırısına karşı korunmak için yararlanılan yöntemlerden bazılarını ifade etmek gerekirse, şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uygulama Ön Uç Donanımı
 • Kara Delik ve Sinkholing
 • IPS Tabanlı Savunma
 • DDS Tabanlı Savunma
 • Güvenlik Duvarları
 • Yönlendiriciler
 • Anahtarlar
 • Yukarı Yönde Filtreleme