icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Kötü amaçlı yazılımlar tüm bilgisayar kullanıcıları için büyük bir tehdit unsuru oluyor. Her ne kadar çeşitli antivirüs programları kullanarak önlem alınmaya çalışılsa da virüsler kimi zaman bilgisayarlara ya da farklı cihazlara ulaşmanın bir yolunu buluyor. Onlarca farklı virüs türü bulunuyor ve bunlardan bazıları bilgisayara bulaştığında dosya uzantılarını değiştiriyor. Dolayısıyla virüs dosya uzantılarını değiştirdi şikayeti yaygın bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılar virüs dosya uzantılarını değiştirdi şikayetiyle birlikte paniğe kapılabiliyor ve bu durumda internette araştırma  yapmaya başlıyor. Ancak internette gördüğünüz her bilginin doğru olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Dosya uzantılarının yeniden eski haline alacağını iddia eden çeşitli programlara da internet ortamında rastlayabilirsiniz. Ancak bu programların gelişigüzel bir yöntemle kullanılması ile dosya uzantılarının eski halini alması mümkün olmaz.

Virüs kaynaklı olarak dosya uzantılarının değişmesi durumunda çok daha profesyonelce duruma yaklaşılması gerekiyor. Profesyonel veri kurtarma çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve böylelikle dosyaların virüsün verdiği zarardan kurtarılması şart. Dolayısıyla internet ortamında edinilen bilgilerle ya da işe yaradığı iddia edilen çeşitli amatör yöntemlerle uzantısı değişmiş olan bir dosyayı kurtarmalıyız beyhude bir çabadan ileriye gidemeyecektir.Amatör Müdahaleler Dosyalarınıza Zarar Verir!

Bunun yerine daha fazla zaman kaybetmeden veri kurtarma firması ile iletişime geçmeniz çok daha akılcı bir seçenek olur. Özellikle çeşitli firmaların, kurum ve kuruluşların yaşadığı dosya uzantılarının değişmesi problemi beraberinde çok ciddi sonuçları getirebiliyor. Böyle bir durumda amatörce yapılan müdahaleler dosyalara çok daha fazla zarar verebiliyor. Hatta kurtarılabilir durumda olan dosyaların amatör girişimler nedeniyle kurtarılamaz hale geldiğine de sıklıkla tanıklık ediyoruz. Oysa amatör bir müdahale yapılmasaydı dosyaların çok daha fazlası kurtarılabilirdi. 

Uzantısı değişmiş olan dosyalarla ilgili bir problem yaşadığınızda teknik destek hattımızı arayabilirsiniz.  Bu durumda size ne yapmanız gerektiğini uzman ekiplerimiz aktaracaktır ve böylelikle dosyalarınıza daha fazla zarar gelmesini engelleyebilirsiniz.  Profesyonel yöntemlerle veri kurtarma çalışmasının yapılması durumunda dosyalarınızın kurtarılma ihtimali çok daha yüksek olur. Bu nedenle Gold Data olarak sizlere önerimiz, virüs tarafından dosya uzantıları değiştirildiğinde paniğe kapılmadan bizimle iletişime geçmeniz olacak.