icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Mevcut tüm hard diskler temel olarak aynı çalışma prensibine sahiptir. Sıradan bir hard disk en basit haliyle birkaç parçadan oluşur. Verilerin manyetik alan dahilinde depolanarak bir ya da daha fazla sayıda plaka tarafından oluşması, okuma yazma başlıkları, plakalar ile okuma yazma kafaları arasındaki akışı sağlayan motorlar ve diskin genel kontrolünü üstlenen devreleri sağlayan kontrol kartından oluşur.

Masaüstü bilgisayarlar için günümüzde yüksek boyutlarda üretilen hard disk parçaları, disk üzerine yüklenen verileri plaka denilen mekanizmaya byte şeklinde ileterek saklar. 1 byte 8 bitten oluşur ancak 1 bitin depolama anlamında herhangi bir özelliği yoktur. Diske yazılan tüm veriler byte olarak paketlenir. Yüklediğiniz yazılımın açılabilmesi için dosyalar bilgisayarınız tarafından byte’lar halinde işlemciye aktarılır.

Verilerinizi Güvende Tutun

hard disk nasıl çalışır

Katmanlar halinde parçalara sahip olan hard disk çember şeklinde dönmekte olan bölümlere sahiptir. Bu katmanlar çemberler ile aynı şekilde hareket ederler. İz yoğunluğu verilerin büyüklüğünü belirleyerek, diskin yapısının şekline bağlıdır.

Geometrik olarak ele alabileceğiniz hard disk parçaları katmanların üstünde üst üste dizilmiş olarak yer alan izlerden ufak bir silindir oluşturur. İzler çeşitli sektörler içinde yer alır. Sektörler en ufak veri birimini temsil ederler ve genelde 512 byte boyutundadırlar.

Çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilen hard disk’lerinizin içindeki verileri geriye getirebilmek için kendi başınıza uygulayacağınız yöntemlerin sonucu bir daha verilerinizi geriye getirememek ile sonuçlanabilir. Bu sebeple Gold Data Veri Kurtarma olarak tüm hard disk çeşitleri üzerinde profesyonel bir şekilde veri kurtarma işlemlerinizi yapıyoruz.