icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Popüler depolama cihazlarının başında elbette harddiskler geliyor. 50'li yıllardan bu yana hayatımızda hızlı yayılan ve kapasiteleri artaraj büyüyen hard disklein elbette piyasada çok sayıda farklı marka ve modeline ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerin üretimlerinde çok sayıda farklı materyal kullanılabiliyor.

Üretimde hangi materyallere yer verilmiş olursa olsun, günümüzde ilerleyen teknolojinin de yardımıyla artık son derece sessiz çalışan hard diskler üretilmeye başlandı. Eğer kullandığınız hard disk modelinden ses gelmeye başladıysa, bir problem olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak hard diskten ses gelmesinin ayrımını doğru yapmak gerekir. Veri aktarımı esnasında çok düşük düzeyli bir ses gelmesi normal kabul edilir. Şiddetli ses gelmesi durumunda problem mevcut olduğu düşünülmelidir.

Hard Diskten Ses Gelmesi ve Donması

Hard diskten yüksek düzeyli ses gelirken aynı zamanda donmalar da yaşanıyorsa bir arıza mevcut olduğundan emin olunabilir. Söz konusu arızaların en yaygın nedeni ise elektrik kesintileri ve hafif darbeler oluyor. Hard diskler her ne kadar dayanıklı aygıtlar olarak görünse de enerji kesintilerinden ve darbelerden ciddi düzeyde etkilenebiliyor.

Şayet siz de böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız hard disk içerisindeki verileri hemen yedeklemenizi öneririz. Çünkü hard diskten ses gelmesiyle birlikte donmaların görülmesi aygıtın her an bozulabileceği ve verilere amatör yöntemlerle erişilemeyeceği anlamına gelebiliyor. Çoğu zaman veri yedeklemesi yapmakta geç kalanlar ise bu durum ile karşılaştığında hiçbir işlem yapmadan profesyonel bir veri kurtarma merkezine başvuruda bulunmalı.

Hard diski çıkarıp yeniden bilgisayara takmak ve yeniden defalarca verilere erişmeye çalışmak hard diskteki verilerin profesyonel veri kurtarma yöntemleriyle dahi erişilemez bir form almasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle aygıt içerisindeki verilere ulaşamadığınızı anladığınız anda hard diski bilgisayardan çıkarın ve veri kurtarma merkezimiz ile görüşün.

Diskten ses geldiğini farkettiğiniz anda enerjiyi kesmeniz hem veri kurtarmada başarı oranını arttıracak hem de maliyetleri düşürecektir.  

Bu tür bir problemle karşılaştığınız anda 444 36 98 numaralı çağrı merkezimizden veya internet sitemizde yer alan Canlı Destek sistemini kullanarak teknisyenlerimiz ile iletişime geçerek doğru bir şekilde yönlendirilmenizi sağlayabilir yaşayabileceğiniz zararı minimize edebilirsiniz.