Formatlanmış Bilgisayardan Veri Kurtarma


Bilgisayarlarla ilgili yaşanan en büyük sorunların başında format nedeniyle silinen veriler geliyor. Kimi zaman bilgisayara virüs bulaştığı endişesi nedeniyle acil bir şekilde format atılabiliyor. Bazen de kullanıcılar format öncesinde bilgisayardaki bazı dosyaları aktarmayı unutabiliyor. Dolayısıyla formatlanmış bilgisayardan veri kurtarma istisnasız herkesin yanıtını aradığı bir duruma dönüşüyor. 

Bilinmesi gereken en önemli husus bu alanda internette çok fazla bilgi kirliliğinin olduğudur. Genellikle formatlanmış bilgisayardan veri kurtarma için bazı programların indirilmesi, bilgisayar kurulması ve kullanılması öneriliyor. Ancak bu durum dosyalara format sonrasında erişim mümkün olduğu halde bu erişim şansını da ortadan kaldırabilir. Çünkü internet ortamında onlarca farklı program önerisi ile karşılaşabilirsiniz.

 

Program ile Formatlanan Bilgisayardan Veri Kurtarılır mı?

Elbette bu programların tümünün formatlanmış bir bilgisayarda silinen dosyaları geri getirebileceğini düşünmeyin. Aslında profesyonel bir yöntem ile uygulandığında bu amaçla hazırlanan özel yazılımlar ile formatlanan bilgisayardan veri kurtarılması yapılabiliyor. Fakat altını yeniden çizmek isteriz ki; profesyonel bir müdahale gerekiyor. Bunun için de profesyonel bir veri kurtarma merkezi ile iletişime geçmeniz gerekir. 

Veri kurtarma merkezlerinde öncelikle veriye ulaşımı engelleyen unsur, yapılan analiz çalışması ile belirleniyor. Sonrasında en uygun yazılım ya da en uygun teknik belirlenerek gerekli müdahale gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bilgisayara ya da dosyalara herhangi bir zarar gelmesi mümkün olmuyor. Ancak gelişigüzel müdahalelerin sadece dosyalara değil, bilgisayarınıza da ciddi zararlar verebileceğini sakın unutmayın. 

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar