icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Bilgisayarlarla ilgili yaşanan en büyük sorunların başında format nedeniyle silinen veriler geliyor. Kimi zaman bilgisayara virüs bulaştığı endişesi nedeniyle acil bir şekilde format atılabiliyor. Bazen de kullanıcılar format öncesinde bilgisayardaki bazı dosyaları yedek almayı unutabiliyor veya yedek aldığını zannedebiliyor. Dolayısıyla formatlanmış bilgisayardan veri kurtarma istisnasız herkesin yanıtını aradığı bir duruma dönüşüyor.

Bilinmesi gereken en önemli husus bu alanda internette çok fazla bilgi kirliliğinin olduğudur. Genellikle formatlanmış bilgisayardan veri kurtarma için bazı programların indirilmesi, bilgisayar kurulması ve kullanılması öneriliyor. Ancak bu durum dosyalara format sonrasında erişim mümkün olduğu halde bu erişim şansını da ortadan kaldırabilir. Çünkü internet ortamında onlarca farklı program önerisi ile karşılaşabilirsiniz.


 

Program ile Formatlanan Bilgisayardan Veri Kurtarılır mı?

Elbette bu programların tümünün formatlanmış bir bilgisayarda silinen dosyaları geri getirebileceğini düşünmeyin. Aslında profesyonel bir yöntem ile uygulandığında bu amaçla hazırlanan özel yazılımlar ile formatlanan bilgisayardan veri kurtarılması yapılabiliyor. Fakat altını yeniden çizmek isteriz ki; profesyonel bir müdahale gerekiyor. Bunun için de profesyonel bir veri kurtarma merkezi ile iletişime geçmeniz gerekir.

Kişisel müdahaleler formatlanmış diskten veri kurtarma çalışması yapmanızı sağlayamaz. İnternet ortamında konuya dair çok ciddi bir bilgi kirliliğinin olduğu dikkatimizi çekiyor. Bazı yöntemler öneriliyor ve bu yöntemlerin formatlanan diskten veri kurtarma işleminde başarılı olduğu iddia ediliyor. Ancak önerilere baktığınızda bu yöntemlerin başarı sağlamasının imkansız olduğunu görebilirsiniz. Hatta telafisi olmayan veri kayıplarına yol açtığını görüyoruz.

Dolayısıyla formatlanan harddiskten veri kurtarma çalışması teknik bilgi olmadan yapılabilecek bir işlem değildir. Mutlaka profesyonel anlamda destek alınması ve profesyonel olarak geliştirilen yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Kişisel girişimlerin formatlanmış diskten veri kurtarma çalışmasının aksine verilere çok daha büyük zararlar verdiği biliniyor. Daha önce defalarca bu konuya tanıklık ettik.

Veri kurtarma merkezlerinde öncelikle veriye ulaşımı engelleyen unsur, yapılan analiz çalışması ile belirleniyor. Sonrasında en uygun yazılım ya da en uygun teknik belirlenerek gerekli müdahale gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bilgisayara ya da dosyalara herhangi bir zarar gelmesi mümkün olmuyor. Ancak gelişigüzel müdahalelerin sadece dosyalara değil, bilgisayarınıza da ciddi zararlar verebileceğini sakın unutmayın. Çok basit gibi lanse ediliyor olsa da formatlanan dosyaları kurtarma işlemi özel tekniklerin kullanılmasını zorunlu kılar.

Aynı durum farklı dosya türleri için de geçerlidir. formatlanmış bilgisayardan fotoğraf kurtarma ya da excel dosyası kurtarma gibi amaçlarla da profesyonel yöntemlere ihtiyacınız olacak. GOLD DATA olarak sizlere aktif bir hizmet sunuyor ve verilerinizin en kısa sürede kurtarılmasını sağlıyoruz. Zorunlu olarak ya da paniğe kapılarak format atmanız durumunda hemen bizimle irtibata geçerek size yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz. Bu durumda müşteri temsilcilerimiz yapmanız gerekenleri size aktararak bilgisayarınızın tarafımıza nasıl ulaşması gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyor. Sonrasında gerekli analiz çalışması ile size fiyat bilgisi iletiyoruz. Onay vermeniz halinde gerekli çalışmayı kısa zamanda tamamlıyoruz.


Sizi Arayalım