icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bulut teknolojisi, bulut bilişim veya bulut depolama sistemleri: İsminde “bulut” geçen tüm bu terimlerin ortak noktası tamamen internet üzerinden çalıştıkları için dünyanın neresinde olursanız olun, internete bağlandığınız anda, cep telefonu veya bilgisayarlarınız aracılığıyla dosyalarınıza veya sunucularınıza erişebileceğiniz anlamına geliyor. Verilerin internet üzerinde saklanması erişim kolaylığı sağlarken fiziksel depolama birimlerinin başına gelebilecek olumsuz durumların yol açacağı sıkıntıların da önüne geçebilmenizi mümkün kılar.
Bulut Teknolojisi Nedir
Örnek vermek gerekirse bulut depolama sistemleri sayesinde fotoğraflarınız, kişisel verileriniz, bilgi ve belgeleriniz internet üzerinden yalnızca sizin ve yetki verdiğiniz kişilerin erişimine açılır. Böylece internete bağlanabildiğiniz herhangi bir yerden, fiziksel depolama birimlerinin yanında olmadan dahi önemli dosyalarınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Bulut teknolojisi, uzaktan bağlantı ile erişim sağlanabilen sunucular üzerinde çalışır. Veri aktarımı tamamen internet üzerinden gerçekleştirilir.

Genelde ücretlendirme aylık veya kullanıcı başına yapılır ve geleneksel depolama teknolojilerine kıyasla uygun maliyetlidir.

İnternet bağlantısı olan telefon, tablet ve bilgisayarlardan dosyalarınıza ulaşabilmeniz mümkündür.

Google ve Microsoft başta olmak üzere önde gelen teknoloji şirketlerinin çoğunun bulut depolama sistemlerine büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Keza Apple da iCloud adını verdiği kendi bulut teknolojisini iPhone, iPad ve Mac bilgisayar kullanıcılarının beğenisine sunmuş durumdadır. Böylece örnek vermek gerekirse iPhone’da not alan birisi, bu notlara Mac bilgisayarından da zahmetsizce ulaşabilmektedir. Keza telefondan çekilen fotoğraflar iCloud’a yedeklendiği takdirde diğer tüm cihazlardan görüntülenebiliyor.

Bulut Teknolojisi Avantajları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen bulut teknolojisinden faydalanmanız gerektiğine hala ikna olmadıysanız birazdan okuyacağınız avantajlar fikrinizi değiştirmenizi sağlayabilir.

Daha az maliyetlidir

Bulut depolama sistemlerini kullanarak sürekli hard disk satın almak zorunda kalmazsınız. Malum, 1-2 TB’lık hard diskler bile kullanıma bağlı olarak bir süre sonra dolabiliyor. Bu donanımları satın alıp saklamak, RAID kartlarıyla birbirine bağlamak, sürekli elektrik sağlamak ve ek garanti yaparak verilerinizi koruma altına almak zorunda kalırsınız. Bunun yerine bulut teknolojisine geçiş yaptığınız takdirde kullandığınız alan kadar ücret ödersiniz. Aylık yerine yıllık ödeme yaptığınızda bu maliyet daha da düşer üstelik. Siz

Veriler daha güvende kalır

Bulut teknolojisi sağlayıcıları dünyanın önde gelen dev şirketlerinden oluşur. Bu firmalar sürekli olarak yedekleme yapar, veri merkezlerini gözetleme ve güvence altında tutarlar. Böylelikle veri kaybı gibi olumsuz durumların başınıza gelme ihtimali çok düşer. Coğrafik şartlardan etkilenmezsiniz. Ülkenizde deprem veya sel gibi afetler olsa dahi verileriniz güvende kalır. Çünkü dev şirketler verilerin yedeklerini alacak maddi güce sahiptir.

Öte yandan birden fazla ülke ve coğrafi bölgede konumlandırılmış veri merkezlerine sahip oldukları için, dosya indirme ve yükleme yaparken size en yakın veri merkezine bağlanırsınız. Bu da veri aktarım hızını iyileştirir, aktarım esnasında bekleme süresini kısaltır.

Virüslere geçit yoktur

Başıma gelmez demeyin: USB flaş bellekler başta olmak üzere birçok depolama birimi ve hard diske virüs bulaşması işten bile değildir. Böylesi bir durumda zararlı yazılımlar dosyalarınızı şifreleyebilir, erişimini kısıtlayabilir.

Oysa ki bulut teknolojisinde böyle bir durum söz konusu değildir. Böylece önemli verilerinizin şifrelenmesi veya yok edilmesi gibi olumsuzluklarla karşılaşmazsınız.

Dosyalarınıza her yerden ulaşabilirsiniz

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere bulut teknolojisinin en önemli avantajlarından birisi, dosyalarınıza internete bağlanan herhangi bir cihaz üzerinden erişim imkânı sunuyor oluşudur. Yalnızca birkaç basit tıklamayla dosyalarınızı bulut alanına yükledikten sonra her yerden ulaşabilirsiniz. Cihazlar arasında hızlıca senkronize olduğu için telefonunuzdan yüklediğiniz bir fotoğrafı tablet veya bilgisayardan görüntüleme imkânınız vardır.

Geleneksel hard disklerde böyle bir durum söz konusu değil ne yazık ki. Dosyalarınız çevrimiçi veri merkezlerinde saklandığı için her yerden erişime açık olacaktır.

Otomatik yedek almaya imkân tanır

Google Drive, Microsoft OneDrive veya Dropbox gibi önde gelen bulut teknolojisi sağlayıcılarıyla çalıştığınız zaman otomatik yedekleme alma özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Masaüstü programları yardımıyla belirlediğiniz klasör yine sizin seçeceğiniz zaman aralıklarında sürekli bulut depolama alanına yedeklenir. Bu da bilgisayarınızın başına bir olumsuz durum gelmesi halinde verileri kolayca kurtarabileceğiniz anlamına gelir.

Kurumsal ve bireysel kullanıma uygundur

İster kurumsal şirket veya KOBİ olan isterseniz de bireysel bir kullanıcı, hiç fark etmez. Bulut teknolojisi herkese ve her keseye hitap eder. 1-2 TB’lık bireysel depolama alanına sahip seçenekler olduğu gibi Zettabayt (ZB) büyüklüğünde bulut depolama alanları dahi mevcuttur. Kişi ve kurumlar ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda ölçeklenebilen bu paketler arasında tercih yapabilirler.

Kullandığınız paket yetersiz gelmeye başladıysa bir üst pakete geçme imkânınız da var üstelik.

Bulut Teknolojisinin Dezavantajları Nelerdir?

Hep avantajlarından bahsettiğimiz bulut teknolojisinin hiç mi olumsuz yanı yok? Elbette ki var. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

İnternete bağlanmak şarttır

İlk bakışta iyi bir özellik gibi duruyor olsa da sürekli olarak internet bağlantısına sahip olmak, özellikle kırsal alanda pek mümkün olmayabiliyor. Keza internet kotanız veya paketiniz bittiğinde verilerinize erişemiyor olma riskiniz de söz konusu.

Güvenlik ve gizlilikle alakalı sorunlar

iCloud başta olmak üzere bu zamana kadar birçok bulut teknolojisi sağlayıcısı sızıntı ve güvenlik ihlalleriyle sarsıldı. Neticede bu teknolojiyi kullanırken kişisel bilgi, belge, fotoğraf ve videolarınızı hiç bilmediğiniz bir veri merkezine aktarmış oluyorsunuz. Herhangi bir siber saldırı durumunda önemli ve kişisel verilerinizin açığa çıkma ihtimalini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Maliyetler can sıkıcı olabilir

Malum, çoğu bulut teknolojisi sağlayıcısı yurtdışı menşeli firmalardan oluşuyor. Döviz bazlı fiyatlandırma politikası izledikleri için yıllık ödemede sundukları avantajlı fiyatlar dahi bir süre sonra fazla gelmeye başlayabilir. Hard disk satın aldığınızda tek seferlik ödeyip verdiğiniz ücretin çok daha fazlasını seneler içerisinde bulut depolama hizmeti sağlayan firmalara ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple başlangıçta maliyet ve fayda analizi yapmanızı öneriyoruz.

Bulut Teknolojisi Sağlayan Firmalar Hangileridir?

Yerli ve yabancı birçok firma bulut teknolojisini müşterileriyle buluşturuyor. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom gibi şirketlerin yanı sıra Google ve Microsoft başı çeken firmalar arasında sıralanabilir. Bunun haricinde yurtdışında birçok farklı servis sağlayıcısından bahsedebilmek mümkün. Bunların bazıları çok fazla ücretsiz depolama alanı sunarak öne çıkarken, bazıları da gizlilik ve güvenlik odaklı önlemleriyle müşterileri cezbediyorlar. Aralarından hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

Sync.com — Dosyaların eski sürümlerini dahi kaydetme, büyük boyutlu dosyaları yükleme, iPhone ve Android uygulaması gibi avantajlara sahip.

pCloud —Windows, Mac ve Linux desteği var. Dahili müzik oynatıcısına sahip.

Icedrive — İnanılmaz derecede yüksek hızlarda veri aktarımını destekliyor.

MEGA — Çok güvenli ve gizlilik odaklı bir servis sağlayıcısı. Ücretsiz 20 GB depolama alanı vaat ediyor.

IDrive — Hibrid depolama yöntemini tercih eden kullanıcıların uğrak noktası.

OneDrive — Microsoft güvencesinde. Özellikle Office uygulamalarıyla entegre çalışıyor olması ciddi bir avantaj.

Google Drive — Öğrencilerin vazgeçilmezi. Google Docs sayesinde Word ve Excel dosyaları üzerinde çalışabiliyorsunuz.

Koofr — Birden fazla bulut hesabıyla çalışmak isteyenler için ideal.

Dropbox — Aynı dosya üzerinde farklı kullanıcılarla ortak çalışma yapabilme imkânı sunuyor.

Box — Daha çok kurumsal işletmeler tarafından tercih ediliyor.