icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Birçok kişinin başına gelmiş bir olaydır.

Özellikle notebooklarda bios ayarlarından bırakılan şifrelerin kaldırılma işlemi ev kullanıcıları için oldukça güç çoğu zamanda imkansızdır. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Hemen arama yapma yoluna gidiliyor. Aslında konuya sizin kadar bilgisi olan insanların forumlarda yazdıkları uygulanmaya çalışılıyor.

Bu forumlarda danışılan kişilerin bilgisinin ne derece doğru olduğu ya da ne oranda teknik bilgiye sahip olduğunu bilemezsiniz. Çoğu zaman sadece sizin kadar bilgiye sahip olan kişilerle de karşılaşabilirsiniz. Onların önerdiği yöntemleri uygulamanız ise pek çok riske kapılarınızı açmanız anlamına gelir. Öncelikle konunun teknik anlamda bir değerlendirmesini yapmak gerekiyor.

GOLD DATA olarak yaptığımız çeşitli araştırmalarda yaygın olarak denenen yöntemleri de tespit etme imkanını yakaladık. Biostan şifre bırakılmış harddisklerde  karıştırılan husus bios şifresi kaldırma mantığının harddiskte de uygulanmaya çalışılmasıdır. Halbuki durum harddiskte çok farklıdır. Bioslarda bios ayarları koruma altına alınmamış ise basit bir pil sökme işlemi ile başarılı bir şekilde gerçekleşebilir. Ama harddisklerde öyle sökebileceğiniz bir pil yoktur. Şifre disklerdeki NVRAM lara yazılır. Aradaki bu farkın net bir şekilde anlaşılması aslında uygulanan yöntemin ne derecede alakasız olduğunun da anlaşılmasını sağlayacaktır.

Farklı bir donanıma sahip olan iki aygıt üzerinde, aynı işlemle aynı sonucun elde edilmesi teknik anlamda imkansızdır. Şifrelerin farklı donanıma kaydedilmiş olması dahi uygulanan bu tekniklerle başarılı olunamayacağının anlaşılmasını sağlar. Elbette bu durumda profesyonel hizmet veren bir veri kurtarma firması ile irtibata geçilmesi gerekir. Bu durumda hard diske bir zarar vermeden mevcut şifrenin kırılması yahut kaldırılması mümkün olacaktır. Peki, nasıl kaldırabiliriz?

gold data

Üzgünüm. Yüzlerce forum, başlık sayısız kurtarma yöntemi okumuşsunuzdur. Ama bunların hiçbiri şifre aktif diskte işe yaramaz. Dolayısıyla şifrelenmiş dosya kurtarma için çeşitli forumlarda okuduğunuz yazıların başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlayamayacağını bilmenizde fayda var. Bu yazılarda önerilen talimatların uygulanması ile cihaza daha fazla zarar vermenin yolunu da açmış olabilirsiniz. Çünkü bazı forumlarda çok alakasız yazılımların kullanılması önerilebiliyor.

Harddisk Şifre Kırma İşlemi Profesyonel Müdahale Gerektirir!

Bu yazılımların virüs barındırma olasılığının yüksek olması ise bir diğer risktir. Kullanıcılar yazılımları indirerek şifrelenmiş dosyaları kurtarma gibi aslında çok daha teknik bir çalışma gerektiren işlemi gerçekleştirmeye çalışabiliyor. Ancak bu yolla başarıya ulaşmanın mümkün olmadığının altını çizmek gerekiyor. Özellikle harddisk şifre kırma programı olarak lanse edilebilen yazılımların çok daha ciddi riskleri beraberinde getirebildiğini unutmamak gerekiyor.

İnternet ortamında edinebileceğiniz bilgilerin şifreli harddisk açma konusunda da çok başarılı sonuçlar doğurmayacağını belirtmek lazım. Bu tür işlemler hard diskin yazılımına zarar verebilir ve bu durumda hard diskin kullanılamaz bir form alması dahi mümkün olabilir. Sonuç olarak içeriği bilinmeyen ve hangi amaçla yazıldığından emin olunmayan yazılımlarla hard disklere müdahale etmek son derece sakıncalıdır.

Veri kurtarma firmaları çok daha gelişmiş yazılımlar ve teknikler kullanarak girişimde bulunur. Bu programlar şifre pasif unutulmuş disklerde şifreyi kırmak veya kaldırmak için yazılmıştır. GOLD DATA TEKNOLOJİ olarak şifre aktif veya pasif tüm disklerden başarılı bir şekilde veri kurtarma işlemi yapabilmekteyiz. Ayrıntılı bilgi için www.goldverikurtarma.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Böylece şifre kaldırmanın aslında basit bir işlemle mümkün olmadığını anlayabilirsiniz.