icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Sabit disk biçimlendirme ya da format diskinizin sizin tarafınızdan kullanıma elverişli hale getirilmesi işlemidir. En basit tanımı ile disk biçimlendirme nedir sorusunun yanıtı diskin kullanıma uygun bir form almasını sağlamaktır. İşlem sayesinde disklerinizin biçimlenerek kullanıma uygun hale getirilir. Bu sebeple işleme sabit disk biçimlendirme denilmektedir. Format ile yapılan biçimlendirme sırasında diskinizin üzerindeki bilgiler de kaybolur. Fakat format işleminin amacı bilgileri ortadan kaldırmak değildir. Dolayısıyla disk biçimlendir ne demek sorusu ile format nedir sorununu yanıtları birbirinden farklıdır.

Format işleminin temel olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Low Level ve Quick (Hızlı) format olarak ikiye ayrılan bu yöntemlerden Low Level formatı tercih ettiğiniz zaman sabit diskinizin üzerinde yer alan bilgilerinizin tamamen silinir ve hatalara karşı kapsamlı bir tarama başlatılır. Genel olarak Bad Sector hatalarının meydana geldiği durumlarda kullanılmaktadır. High Level format ise verilerinizi kalıcı olarak silmeden hızlı biçimlendirme işlemidir.

Sabit Disk Biçimlendirme Ne İşe Yarar?

Sabit Disk Biçimlendirme Diske Zarar Verir Mi?

Biçimlendirme işlemleri, adından da anlaşılabileceği üzere diskinizin biçimlenerek daha uygun hale getirilmesi işlemlerini içermektedir. Çoğu zaman daha önce bu işlemi yapmamış olanlar disk neden biçimlendirilir konusunu merak ediyor. Mutlaka belirli aralıklarla yapılması gereken bir işlem olarak algılanabiliyor. Ancak diskin biçimlendirilmesi, kullanılabilir hale gelmesi için yapılan bir işlemdir. Bir bakım ya da güncelleme gibi algılanmamalıdır.

Bu noktada diski biçimlendirmek ne demek sorusu genellikle kullanım sorunu yaşandığında sorulur. İhtiyaç doğrultusunda yazılımla ilgili yaşanan bir problemin ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen bu işlem diske herhangi bir zarar vermez. Bu sebeple sabit disk biçimlendirme işlemlerinin diskinize zarar vereceği inancı tamamen yanlıştır.

Bilgisayarınızda çözemediğiniz yazılım problemlerini biçimlendirme yöntemi ile çözebilir, sık karşılaştığınız hataları da biçimlendirme sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı durum kullandığınız harici hard diskler için de geçerlidir Sorunu ortadan kaldırmak için hard disk biçimlendirme işlemini yapmanız gerekebilir. Bu durumda da verilerin silineceğini bilmenizi isteriz.

Disk Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda disk biçimlendirme nasıl yapılır diye merak ediyorsanız komut istemi yöntemini kullanabilirsiniz. Windows işletim sisteminde disk biçimlendirme komutunu verebileceğini menü mevcut. Bu paneli kullanarak biçimlendirme işlemini hızlı ve doğru şekilde tamamlayabilirsiniz. Ancak öncesinde PC içerisinde depoladığınız datalarınızın farklı bir veri depolama aygıtına aktarımını yapmanız önemlidir. Çünkü biçimlendirme işlemi sonrasında verileriniz silinir.

Bilgisayar kullanıcılarının biçimlendirme konusunda sıklıkla yaşadıkları sorunlardan biri de “disk biçimlendir” uyarısını almalarıdır. Basit bir yazılımsal sorun disk biçimlendirme hatası nasıl düzeltilir sorusuna yanıt aramanızı zorunlu kılabilir. Bu uyarıyı aldığınızda öncelikle bağlantı kablolarını kontrol edin. Ardından antivirüs programınızı çalıştırın. Eğer bilgisayarınızda yoksa mutlaka güvenilir bir anti virüs programını yükleyin. Disk sürücülerinin güncelliğini kontrolden geçirin. Eğer uzun zamandır güncelleme yapmadıysanız çok yüksek olasılıkla bu uyarıyı alırsanız. Gerekli güncellemeleri yapın. Tüm bunlara karşın halen aynı uyarıyı alıyorsanız biçimlendirme işlemini yapmanız gerekir.

Format Atarken Disk Biçimlendirme

Bilgisayarınıza format atarken diski biçimlendirmeniz ve bölmeniz gerekebilir. Bu durumda karşınıza gelen disk türlerini silmelisiniz. Ana hard diskte sil butonunun aktif olmadığını belirtelim. Ardından format atarken disk biçimlendirme nasıl yapılır sorusunun yanıtını aktardığımız şekilde uygulayarak öğrenebilirsiniz. Kalan disk üzerine tıklayarak “yeni” sekmesine tıklayın. D sürücüsünün boyutunu belirleyin. Sonrasında “biçimlendir” butonu karşınıza çıkacak. Buraya tıkladığınızda format atarken diskinizin biçimlendirmesini de yapmış olacaksınız. Biçimlendirme sonrasında format işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bilgisayarda Harddisk Ne İşe Yarar?

Bilgisayar üzerinde harddisk, depolama birimi olarak işlev görür. Gerek bilgisayar hafızasını, gerekse cihazın çalışma hızını harddisk kalitesi belirler. Önemli etkenler arasında yer alan bu tür sistemler sayesinde bilgisayarın çalışması mümkün duruma gelir. Özellikle bu tür harddisk sistemleriyle birlikte önemli detaylar ortaya çıkar. Bilgisayarın çalışma hızı başta olmak üzere depolama kapasitesi ve sistem özellikleri büyük ölçüde bu bölümde sağlanır. Bilgisayarın işletim sistemlerinin çalışmasında, kısaca açılıp faaliyet göstermesinde etken parçalardan birisidir. Takılıp sökülebilme yetisine sahip özellikleriyle birlikte arttırılabilir hafıza türlerine sahiptirler. Bu sayede ihtiyaca uygun biçimde ayarlanırlar.

Masaüstü bilgisayarlar içerisinde kasa bölümünde bulunan bu tür parçalar, hızlı açılma, okumaz yazma gibi özelliklerinde gelişmesinde önemli bir faktördür. Dönüş hızıyla da bilgisayarın hızının büyük ölçüde bağlantıları bulunur. Harddiskin dönüş hızı ne kadar fazlaysa ses yapma oranı da bir hayli artar. Bu nedenle sessiz bir çalışma için yavaş dönen harddiskler tercih edilmelidir. Harddisk alırken yazma hızlarına dikkat etmek de önemli bir faktördür. Bu tür detaylar başta oyun denetimi olmak üzere birçok konuyu içerisinde barındırır.

Harici Harddisk Nasıl Biçimlendirilir?

Bilgisayarlar üzerinde bulunan ana açılış bölümündeki BİOS ekranı üzerinden kolaylıkla biçimlendirme yapılabilir. Bu tür parçaların çalışma prensipleri son derece basittir. Kullanın kolaylığı sağlayan özellikleriyle birlikte profesyonel olanaklar sunan bu parçalar, bilgisayarların uzun süreli çalışmalarını da destekliyor. Bu tür yapıların biçimlendirilmesi oldukça kolaydır. Bilgisayarın ana ekranı üzerindeki bilgisayar bölümünden harici diski bulmak mümkündür. Sağ tıklayarak bu diskleri biçimlendirme bölümünden tamamıyla sıfırla ya bilirsiniz. Daha sonraki aşamada başlar bölümünden, yeniden başlat özellikleriyle cihazı kapatıp açabilirsiniz.

Bu tür depolama birimleri içerisinde belirli bir dosya sistemi mevcuttur. Bu sistemler doğrultusunda depolama yaparak uygun biçimde kullanım olanakları sağlarlar. Harici disklerin yanında SSD'ler, masaüstü ve laptoplar da kullanılabilir. Farklı markaların onlarca çeşit türdeki ürünleriyle parça değişimlerini en iyi biçimde yerine getireceksiniz. Bunun yanında önemli sistem gereksinimlerini karşılamak adına doğru SSD kullanmak gerekir. Alınacak olan her bir parçanın dahili hafızayı etkilediği unutulmamalıdır. Harici diskler, yalnızca hafızayı arttırmayı sağlar. Bilgisayarın sistemsel özelliklerine etki etmez. Ssd disk, oldukça gelişmiş özellikleriyle ayrıcalıklı bir denetim fırsatı sunuyor.

Harici SSD Ne İşe Yarar?

Harici SSD sistem özelliklerine herhangi bir erki yapmaz. Yalnızca cihaz depolamasına katkıda bulunur. Özellikler olarak hem ssd’ler hem de HDD'ler son derece kullanışlı ürünlerdir. Fakat günümüzde SSD kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bunda en temel amaç sistem hızlanmasına ve okuma hızına katkı yapıyor olmasıdır. Genel olarak laptop bilgisayarlar içerisinde kullanılan farklı SSD çeşitleri, çalışma düzenlerine büyük ölçüde etkiler sağlamaktadır.

Meydana gelen arızalı durumlarda, ssd ye ihtiyaç duymanız mümkündür. Birçok kişi tarafından ssd ve hard disk arasındaki farklılıklar tam olarak bilinmez. İkisi de aynı işlevi yerine getirmek adına çalışma gösterirken, ssd oldukça kullanışlı ve sistem özellikleri bakımından bir adım öndedir. Fakat kullanıcılar halen ssd nasıl çalışır tarzı da sorular sormaktadır. Laptop ya da bilgisayarlar üzerinde kullanılan ssd ya da hdd Lee, hafıza artırımına ve sistem özelliklerinin gelişmesine katkıda bulunur. Her bilgisayarın çalışmasını sağlayan bir disk vardır. Bu disk ister dahili isterse harici olsun, sistem özelliklerini büyük ölçüde etkiler.

Harici Harddisk Formatlama

Harici harddiskler rahatlıkla formatlanabilir. Bilgisayar üzerinden dosyalar bölümüne girerek burada harici diski bulmak mümkündür. Bu diski biçimlendir bölümü üzerinden harici diski tamamıyla sıfırlamak ve formatlamak mümkün olacaktır. Bu sayede disk üzerindeki tüm bilgiler ve belgeler kalıcı olarak silinir. Harici disklerin formatlama işlemi son derece basittir. Bunun yanında dahili disk formatlaması oldukça zor olacaktır. Formatlama işlemi normal şartlarda yapılabilir. Fakat cihaz ya da disk üzerinde bir sorun meydana gelmişse bu durum çeşitli olumsuzluklar meydana getirir. 

Diskler üzerindeki dosya sistemini bilmek imkânsızdır. Özellikle farklı boyutlarla karşımıza çıkan çeşitli modeller önemli kullanım kolaylıkları meydana getirir. Bu tür konularda teknoloji web sitesinde bulunan detayları inceleyebilir ve isteklerinize uygun boyuttaki disk çeşidini seçebilirsiniz. Seçilen diskin kullanırken sizlere fayda sağlayacağından emin olmalı ve satın alımı buna uygun şekilde yapmalısınız.

Dizüstü sistemlerde de ortaya çıkan bad sectorlerin oluşumu ve çözüm yöntemlerini Dizüstü Hard Disk Bad Sector Belirtileri Nelerdir? yazımızda sizlerle paylaştık