Sabit Disk Biçimlendirme Ne İşe Yarar?


Sabit disk biçimlendirme ya da format diskinizin sizin tarafınızdan kullanıma elverişli hale getirilmesi işlemidir. İşlem sayesinde disklerinizin biçimlenerek kullanıma uygun hale getirilir. Bu sebeple işleme sabit disk biçimlendirme denilmektedir. Format ile yapılan biçimlendirme sırasında diskinizin üzerindeki bilgiler de kaybolur. Fakat format işleminin amacı bilgileri ortadan kaldırmak değildir.

Format işleminin temel olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Low Level ve High Level format olarak ikiye ayrılan bu yöntemlerden Low Level olanını tercih ettiğiniz zaman sabit diskinizin üzerinde yer alan bilgilerinizin tamamen silinir ve hatalara karşı kapsamlı bir tarama başlatılır. Genel olarak Bad Sector hatalarının meydana geldiği durumlarda kullanılmaktadır. High Level format ise verilerinizi kalıcı olarak silmeden hızlı biçimlendirme işlemidir.

sabit disk

Sabit Disk Biçimlendirme Diske Zarar Verir mi?

Biçimlendirme işlemleri, adından da anlaşılabileceği üzere diskinizin biçimlenerek daha uygun hale getirilmesi işlemlerini içermektedir. Bu sebeple sabit disk biçimlendirme işlemlerinin diskinize zarar vereceği inanışı tamamen yanlıştır. Bilgisayarınızda çözemediğiniz yazılım problemlerini biçimlendirme yöntemi ile çözebilir, sık karşılaştığınız hataları da biçimlendirme sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Dizüstü sistemlerde de ortaya çıkan bad sectorlerin oluşumu ve çözüm yöntemlerini Dizüstü Hard Disk Bad Sector Belirtileri Nelerdir? yazımızda sizlerle paylaştık.

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar