icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Sabit disk biçimlendirme ya da format diskinizin sizin tarafınızdan kullanıma elverişli hale getirilmesi işlemidir. En basit tanımı ile disk biçimlendirme nedir sorusunun yanıtı diskin kullanıma uygun bir form almasını sağlamaktır. İşlem sayesinde disklerinizin biçimlenerek kullanıma uygun hale getirilir. Bu sebeple işleme sabit disk biçimlendirme denilmektedir. Format ile yapılan biçimlendirme sırasında diskinizin üzerindeki bilgiler de kaybolur. Fakat format işleminin amacı bilgileri ortadan kaldırmak değildir. Dolayısıyla disk biçimlendir ne demek sorusu ile format nedir sorununu yanıtları birbirinden farklıdır.

Format işleminin temel olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Low Level ve Quick (Hızlı) format olarak ikiye ayrılan bu yöntemlerden Low Level formatı tercih ettiğiniz zaman sabit diskinizin üzerinde yer alan bilgilerinizin tamamen silinir ve hatalara karşı kapsamlı bir tarama başlatılır. Genel olarak Bad Sector hatalarının meydana geldiği durumlarda kullanılmaktadır. High Level format ise verilerinizi kalıcı olarak silmeden hızlı biçimlendirme işlemidir.

sabit disk

Sabit Disk Biçimlendirme Diske Zarar Verir mi?

Biçimlendirme işlemleri, adından da anlaşılabileceği üzere diskinizin biçimlenerek daha uygun hale getirilmesi işlemlerini içermektedir. Çoğu zaman daha önce bu işlemi yapmamış olanlar disk neden biçimlendirilir konusunu merak ediyor. Mutlaka belirli aralıklarla yapılması gereken bir işlem olarak algılanabiliyor. Ancak diskin biçimlendirilmesi, kullanılabilir hale gelmesi için yapılan bir işlemdir. Bir bakım ya da güncelleme gibi algılanmamalıdır.

Bu noktada diski biçimlendirmek ne demek sorusu genellikle kullanım sorunu yaşandığında sorulur. İhtiyaç doğrultusunda yazılımla ilgili yaşanan bir problemin ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen bu işlem diske herhangi bir zarar vermez. Bu sebeple sabit disk biçimlendirme işlemlerinin diskinize zarar vereceği inanışı tamamen yanlıştır.

Bilgisayarınızda çözemediğiniz yazılım problemlerini biçimlendirme yöntemi ile çözebilir, sık karşılaştığınız hataları da biçimlendirme sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı durum kullandığınız harici hard diskler için de geçerlidir Sorunu ortadan kaldırmak için hard disk biçimlendirme işlemini yapmanız gerekebilir. Bu durumda da verilerin silineceğini bilmenizi isteriz.

Disk Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda disk biçimlendirme nasıl yapılır diye merak ediyorsanız komut istemi yöntemini kullanabilirsiniz. Windows işletim sisteminde disk biçimlendirme komutunu verebileceğini menü mevcut. Bu paneli kullanarak biçimlendirme işlemini hızlı ve doğru şekilde tamamlayabilirsiniz. Ancak öncesinde PC içerisinde depoladığınız datalarınızın farklı bir veri depolama aygıtına aktarımını yapmanız önemlidir. Çünkü biçimlendirme işlemi sonrasında verileriniz silinir.

Bilgisayar kullanıcılarının biçimlendirme konusunda sıklıkla yaşadıkları sorunlardan biri de “disk biçimlendir” uyarısını almalarıdır. Basit bir yazılımsal sorun disk biçimlendirme hatası nasıl düzeltilir sorusuna yanıt aramanızı zorunlu kılabilir. Bu uyarıyı aldığınızda öncelikle bağlantı kablolarını kontrol edin. Ardından antivirüs programınızı çalıştırın. Eğer bilgisayarınızda yoksa mutlaka güvenilir bir anti virüs programını yükleyin. Disk sürücülerinin güncelliğini kontrolden geçirin. Eğer uzun zamandır güncelleme yapmadıysanız çok yüksek olasılıkla bu uyarıyı alırsanız. Gerekli güncellemeleri yapın. Tüm bunlara karşın halen aynı uyarıyı alıyorsanız biçimlendirme işlemini yapmanız gerekir.

Format Atarken Disk Biçimlendirme

Bilgisayarınıza format atarken diski biçimlendirmeniz ve bölmeniz gerekebilir. Bu durumda karşınıza gelen disk türlerini silmelisiniz. Ana hard diskte sil butonunun aktif olmadığını belirtelim. Ardından format atarken disk biçimlendirme nasıl yapılır sorusunun yanıtını aktardığımız şekilde uygulayarak öğrenebilirsiniz. Kalan disk üzerine tıklayarak “yeni” sekmesine tıklayın. D sürücüsünün boyutunu belirleyin. Sonrasında “biçimlendir” butonu karşınıza çıkacak. Buraya tıkladığınızda format atarken diskinizin biçimlendirmesini de yapmış olacaksınız. Biçimlendirme sonrasında format işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


Dizüstü sistemlerde de ortaya çıkan bad sectorlerin oluşumu ve çözüm yöntemlerini Dizüstü Hard Disk Bad Sector Belirtileri Nelerdir? yazımızda sizlerle paylaştık.


Sizi Arayalım