icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
Bilgisayarlar, günümüzde hemen hemen hiç kimsenin vazgeçemeyeceği teknolojik ürünlerden biridir. Bu teknolojik ürünlerde işlerinizle, akademik kariyerinizle ya da sosyal yaşantınızla ilgili birçok farklı veriyi saklayabilirsiniz. Peki, bu verilerin birden bire yok olabileceğini biliyor muydunuz? Dosyalarınızın RAW formatına dönüşmesi, bilgisayarınızın artık onları göremeyeceği anlamına gelir. Bu gibi bir durumda temel çözüm ise RAW formatının NTFS dosya sistemine dönüştürülmesidir. Bilgisayarınız muhtemelen NTFS dosya sisteminde işlem yaptığı için, dosyaları görmesi için bu sisteme geçiş yapmak gerekir.
RAW Formatını NTFS’ye Dönüştürmenin Riskleri

RAW formatını NTFS’ye dönüştürmek oldukça kolay bazı adımları içermektedir. Bu sayede bilgisayarınız dosyaları yeniden okuyabilecek duruma gelecektir. Ancak bu işleminde birçok riski olduğunu unutmamalısınız. Bu risklerin başında ise dosyalarınızın kalıcı olarak silinmesi gelmektedir. RAW formatını NTFS’ye dönüştürmenin en büyük riski, verilerinizi kaybetmeniz olacaktır.

Bilgisayarım Hard Diski Görmüyor

Bilgisayarlar oldukça hassas yazılımlara sahiptir. Bu yazılımlar size zaman zaman sorun çıkarabilecek hatalara sebep olabilir. Bu hatalardan biri de bilgisayarın hard diski görmüyor ya da tanımıyor olmasıdır. Eğer bilgisayarınız hard diskinizi görmüyorsa, hemen paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Bu sorunun birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden biri dosyalarınızın RAW formatına dönmesidir.

Bilgisayarların sistemlerine bağlı olarak görebileceği ve okuyabileceği formatlar bellidir. Bunu insan dili olarak algılayabilirsiniz. Karşınıza bilmediğiniz dili konuşan biri çıktığında onunla anlaşmanız mümkün değildir. Bilgisayarlarda karşılarına bilmedikleri ya da olması gerektiği gibi çalışmayan sistemler çıktığında, olması gerektiği gibi işlememektedir. Hard diski bilgisayara bağladığınızda BİOS ya da Yönetim bölümünde gözüküyor fakat dosyaları bir türlü açamıyorsanız, bu sorunun dosya sisteminizden kaynaklanması oldukça yüksek ihtimallidir.

Bu noktada temel problem, bilgisayarınızın HDD’yi görmesi fakat içerisinde bilgilere bir türlü ulaşamıyor olmanızdır. Bu durumda dosyalarınızın RAW formatına dönüştüğünü düşünebilirsiniz. Bu sorunun çözümü için sisteminizi RAW’dan NTFS’ye çevirmeniz gerekir. Peki, RAW nedir? Dosyalarınız neden RAW formatına dönüşür?

RAW Nedir?

RAW formatı dijital fotoğrafçılıkla ilgili olarak geliştirilmiştir. Bu format dijital fotoğraf makinesinde, sensör üzerine düşün görüntüleri sayısal verilere dönüştürür ve fotoğraf haline getirir.

Fotoğraf makineleriyle çekim yaptığınızda, belirli işlemlerin ardından ham görüntüler JPEG gibi farklı formatlara dönüştürülmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse RAW bir resim formatıdır.

Dosyalar Nasıl Kendiliğinden RAW Formatına Dönüşüyor?

Bilgisayarların yazılım teknolojisi, oldukça güvenilir bir şekilde tasarlanmaktadır. Buna karşın zaman zaman bazı problemlerle karşılaşmanız son derece olasıdır. Bu problemlerin ortaya çıkmasının birçok farklı sebebi olabilir.

Hard disklerin RAW formatına dönüşmesinin de farklı bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında ise bilgisayarınızı olması gerekenden farklı şekilde kapatmanız gelir. Doğru şekilde kapatılmayan bilgisayarlar HDD üzerinde kalıcı kalıp bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu gibi bir durumda disk sürücü üzerinde partisyon tabloları çökebilir. Bu da hard diskinizin RAW formatına dönüşmesine neden olmaktadır.

Bu noktada yapabileceğimiz en önemli uyarı, bilgisayarınızı doğru şekilde kapatmanızdır. “Bilgisayarı kapat” düğmesini kullanarak kapatmadığınız müddetçe hatalar alırsınız. Bilgisayarınızın doğru şekilde işlemesini ve size uzun yıllar boyunca iyi bir şekilde hizmet etmesini istiyorsanız, bilinçli bir kullanım son derece önemlidir.

Herhangi bir sebeple dosyalarınız RAW formatına döndüğünde, yeniden NTFS dosya sistemine geçiş yapmanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız, bilgisayarınız dosyalarınızı görse de tanımayacaktır. Peki, NTFS nedir? Neden NTFS formatına çevirmeye çalışıyorsunuz?

NTFS Nedir?

NTFS, yeni teknoloji dosya sisteminin kısaltmasıdır. İngilizce olarak New Technology File System olarak açıklanmaktadır. Bu sistem Windows işletim sistemine sahip bilgisayarların yıllarca kullandığı FAT dosya sisteminin yerini almıştır. İlk olarak Windows NT sürümünde kullanılmıştır. Günümüzde ise Windows 2000, XP ve Unix tabanlı birçok işletim sistemi bu dosya sistemini kullanmaktadır. NTFS taşınabilirlik ve güvenlik konusunda çok daha etkili bir teknolojidir.

NTFS dosya sisteminin içerisinde MTF yani Master File Table adı verilen dalgalar vardır. Bu dalgalar NTFS dosya bicinin kalbidir. NTFS diskin içerisinde dosya ismi ve hacim gibi birçok farklı temel bilgi bu dalgalar içerisinde saklanmaktadır.

Bilgisayarınızın hard disklerdeki dosyaları görmesi için, kullanılan dosya sisteminin NTFS olması gerekir. NTFS olmadığı sürece dosyaların tanınması ve görülmesi mümkün değildir.

Hard Diskin RAW Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Hard diskinizin RAW olduğunu anlamak için basit birkaç adım izleyebilirsiniz. Bilgisayarım simgesinde sağ tıkladıktan sonra yönet tuşuna basmalısınız. Menünün sol kısmındaki disk yöntemi tuşuna bastığınızda, kısa bir sürede bilgisayarınıza takılın tüm HDD’ler listelenecektir. Burada hard diskiniz NTFS ya da FAT32 yerine RAW olarak gösteriliyorsa, dosyalarınızı görmezsiniz. Bu noktada RAW dosya sistemini NTFS ya da FAT32’ye çevirmeniz gerekir.

Bu işlem için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Disk yönetimi kısmında karşınıza çıkan RAW uzantılı hard diski seçin.
  • Sağ tıkladıktan sonra biçimlendirme seçeneğini seçin. Bu durum hard disk içindeki tüm verileri silmenize neden olacaktır. Bu noktada verilerinizi kaybetme riski bulunmaktadır. Veriler genellikle bellekte kalsa da zaman zaman tamamen silinme durumuyla da karşılaşabilirsiniz.
  • Silme işlemi bittikten sonra bilgisayarınız dosyaları artık görecektir.

Bu işlemi yapmanız rağmen hala dosyalarınız görüntülenemiyorsa, üçüncü taraf yazılımlar aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte üçüncü taraf uygulama seçimine dikkat etmeniz gerekir. Bu uygulamalar zaman zaman kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Bu sebeple uygulama seçerken iyi bir araştırma yapmalı ve yorumları okumalısınız. Aksi takdirde dosyalarınıza virüs bulaşabileceği gibi yine tamamen kaybetme ihtimaliniz de doğacaktır.

RAW Formatını NTFS’ye Dönüştürmenin Riskleri

Herhangi bir sorun nedeniyle dosyalarınız RAW formatına dönüşürse, bunu kurtarmanın formülü yukarıda bahsettiğimiz gibi oldukça kolaydır. Ancak bu işlemi uygularken, dosyalarınızı tamamen kaybetme riskiniz her zaman bulunmaktadır. Bu sebeple bu format değişimi işlemini gerçekleştirmek için uzmanlardan yardım almanız fayda sağlayacaktır.

Peki, riskleri göze aldınız ve dosyalarınızı tamamen kaybettiniz, bu durumda ne yapacaksanız? Panik yapmanıza hiç gerek yok. Sizin için çok önemli olan bu dosyaları geri getirmenin önemli yollarından biri Gold Veri Kurtarma’ya başvurmanızdır.

Dosyalarınızı hangi nedenle olursa olsun kaybetmeniz durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuz, gelişmiş laboratuvarlarımızda dosyalarınızı geri getirmek adına tüm işlemleri uygulayacaktır. Yüksek başarı oranlarımızın yanı sıra ekonomik tekliflerimizden de yararlanabilirsiniz. Veri Kurtarma Talep Formu’nu doldurduktan sonra, hard diskinizi uygun şekilde paketlemeniz ve bize göndermeniz yeterlidir. Bu sayede ülkenin neresinde olursanız olun, dosyalarınızı başarılı bir şekilde geri getirerek, cihazınızı kısa sürede teslim edeceğiz.