Silinmiş Excel Dosyası Kurtarma


Bilgisayarda excel dosyası üzerinde bir işlem yaparken yanlışlıkla yanlış tuşa basmanız, o sırada elektrik kesintisi meydana gelmesi ya da virüs gibi nedenlerle dosyanın bir anda silinmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda silinmiş excel dosyası kurtarma işlemi için hangi yöntemi uygulamanız gerektiğini merak edersiniz. 

Bu durumda ücretsiz yazılımları kullanmanız daha akılcı olabilir. Örneğin Disk Drill silinmiş excel dosyası kurtarma için ücretsiz olarak internet ortamından temin edebileceğiniz bir program. Bu program sadece silinen excel dosyalarını değil Word dosyalarını kurtarmak için de kullanılabiliyor. Çünkü pek çok dosya programını destekliyor. Video, şarkı ya da resimleri kurtarmak için de bu ve benzeri programlar denenebilir.

 

Excel Dosyası Nasıl Kurtarılır? 

Ayrıca recovery my files gibi programlar da denenebilir. Oldukça kolay kullanılabilen pek çok program olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak bilgisayarınıza indirdiğiniz programın gerçekten bu amaçla hazırlanmış bir yazılım olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde bilgisayarınıza zarar verebilir ve erişmeniz mümkün haldeyken excel dosyasına erişmeniz imkansız bir hale gelebilir. 

Bu arada otomatik kurtarma ayarları bu tür durumları yaşama olasılığınıza karşı mutlaka dikkate almanız gereken Windows ayarlarıdır. Otomatik kurtarma ayarlarını yapılandırmanız halinde yanlışlıkla sildiğiniz ve çöp kutusunu da boşalttığınız durumlarda dosyanıza yeniden erişiminizi sağlayabilir. Aslında otomatik kurtarma ayarları istisnasız tüm internet kullanıcılarının uygulaması gereken ayarlardır da diyebiliriz. Çünkü mutlaka her kullanıcı yanlış komutlar verebiliyor. 

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar