icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98


Sistemleriniz zaman içerisinde depolama alanları şişebilen sistemler olduğundan dolayı kullanıma bağlı olarak zamanla “Yetersiz disk alanı” uyarısı alabilirsiniz. Sistem tarafından iletilen hata mesajlarının çözümlerini bulamıyorsanız izlemeniz gereken birkaç adım ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kullanıcıların en fazla karşılaştığı uyarılar arasında yer alan bu uyarı, kullanmakta olduğunuz cihazın işletim sisteminin de yüklü olduğu depolama aygıtının boş alanının kalmaması durumunda ortaya çıkan bir uyarıdır.

yetersiz disk alanı uyarısı

Hard disk bölümünüzde yeterli alan kalmadığı zamanlarda arşivlemek istediğiniz dosyalarınızı gerekli alanlara taşıyamazsınız. Bilgisayarın performansını da olumsuz şekilde etkileyen bu alan sıkıntısını ortadan kaldırmazsanız, yeni veriler arşivleyemediğiniz gibi aynı zamanda sisteminizin de daha yavaş açılmasına ve kullanılmasına yol açabilirsiniz.

Yetersiz Disk Alanı Nasıl Düzeltilir?

Yetersiz disk alanı uyarısını ortadan kaldırmanın pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Uyarının hard disk içerisinde yeterli alan kalmadığından kaynaklandığını öğrendiğinize göre çözüm yöntemlerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

En bilinen yer açma yöntemleri arasında verilerin sıkıştırılarak daha az yer kaplaması ve böylelikle alandan tasarruf edilmesi yöntemi vardır. Bu yöntem için rar, zip ve iso gibi formatlardan faydalanabilirsiniz.

Bilgisayarınıza bağlı olan depolama aygıtına ek olarak harici bir hard disk bağlayarak, bağlamış olduğunuz bu 2. diski arşivleme için depo olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle sisteminiz daha rahat bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Disk almak istemiyorsanız ya da ihtiyacınız yok ise CD/DVD ve Flash bellek gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. Kullanmadığınız dosyalarınızı bu medya aygıtlarına yedekleyerek yetersiz disk alanı uyarısını ortadan kaldırabilirsiniz.

En sık karşılaştığımız sorular arasında sabit disk biçimlendirmesi ne işe yarar sorusuna yanıt verdiğimiz yazımıza da göz atmayı unutmayın.