icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Genel yedekleme işlemi bireysel kullanıcılarda olduğu gibi kurumsal kullanıcılar için de son derece önemlidir. Firmalar için Back-Up yani veri yedekleme işlemi ile birlikte sonradan düzeltilmesi mümkün olmayan pek çok hata önceden engellenmiş olmaktadır. Şirketlerin çalışma politikalarını en iyi ve en sağlıklı şekilde yönetmelerini sağlamak adına Back-Up işlemi olmazsa olmaz önlemlerden bir tanesidir.

Genel Yedekleme (Back-Up) Nedir?

Bilgisayar sisteminizi işlevsel hale getiren temel birimlerin, üzerinde çalışan yazılımların ve saklanan verilerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi gerekir. Ancak bu donanımların çalışması sırasında hata, arıza ve hasar durumlarında işlevselliğini kesintiye uğraması emin olun olası büyük bir risktir.
Genel Yedekleme (Backup) Hataları

Bu durumun yaşanmaması adına ya da geri dönülemez şekilde kaybolmasını engellemek maksadı ile birden fazla kopya halinde tutulmasını sağlayan işleme genel yedekleme adı verilir. Bu sayede kaybolan verileri geri yüklemek mümkün olmaktadır. Back-Up olarak bilinen bu işlem her kişi ve kurum için hayat kurtarıcı bir özelliktir.

Genel Yedekleme İşleminin Önemi Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günümüzde sistem üzerinde yüksek pek çok işlem yapmaktayız. Telefon, tablet ve bilgisayarda kısaca internete bağlanma özeliği bulunan her cihaz üzerinde bir veri alıp, göndererek daimi cihaz üzerinden bir iletişim sağlamaktayız. Bu da veri alışverişinde tercih edilen cihaz ne olursa olsun işletim sistemi üzerinde büyük küçük veri alışverişlerine yol açtığı anlamına gelir.

Kullanılan cihaz üzerinde sıkıntı oluşması halinde eğer veri yedeği yapılmamış ise büyük problemler yaşanmaktadır. Veri yedeklemeyi kısa bir şekilde açıklayacak olursak aktif bir sistemde çalışan yazılımların, çalışan son ayarların ve birtakım temel birimlerin bir problem çıkması sonucu verileri devre dışı bırakarak verilecek zararın önlenmesine karşı birden fazla kopya halinin tutulmasıdır.

Genel yedekleme yani Back-Up ile alınan bu kopya, mevcut sistemi eski sorunsuz haline döndürmek adına çalışma sırasında doğabilecek problemler ile çalışmayı kurtarmak için yardımcı olur. Dolayısıyla sistem üzerinde sorunlar ile karşılaşıldığı zaman bu sorun para, iş gücü ve zaman gibi birçok önemli kayba neden olmaktadır.

Genel veri yedekleme ve geri yükleme işleminin önemi bu durumda ön plana çıkmaktadır. Belirli aralıklar ile veri gölge kopyası hizmeti almak hem iş gücünün kayba uğramasını engelleyecek hem de problem sırasında hızlı müdahale için büyük rol oynayacaktır.

Düzenli olarak genel yedekleme yaptırmak çok önemlidir. Dijital dünyada olan herhangi bir şey, yakında veya daha ileri bir tarihte hata verebilmektedir. Ancak iyi bir yedekleme yapmanın yolu da yedeklerin çalıştığından emin olmaktan geçmektedir.

Günümüzde birçok iç ve dış etkenden dolayı dünyanın en iyi sistemlerinde dahi bazı aksaklık yaşanabilmektedir. Bu nedenle ana sisteme ne kadar büyük yatırım yapılırsa yapılsın, uygun bir diğer yedekleme altyapısı gerekmektedir. Böylelikle hem yedeği alınan veriler hem de yedekli altyapılar sayesinde, meydana gelen kesintiler kullanıcılara yansımadan ortadan kaldırılabilir.

İşletmelerin çoğunluğu doğal olarak yasaları yerine getirebilmek adına verilerin yedeklerini tutmakla yükümlü olabilmektedir. Zira pek çok işletmenin kanunun belirtmiş olduğu ölçüde geriye dönük raporlama yapması gerekebiliyor.

Genel Yedekleme (Back-Up) Hataları Nelerdir?

Genel yedekleme yapılmamış verilerin kaybı büyük emek harcayıp hazırladığınız web sitenizin birden bire yok olması anlamına gelebilir. Ekonomik kaybınız bir yana sektörde itibar kaybı da yaşamanız mümkün hale gelir. Eğer genel yedeklemeyi web siteniz için önemli görmüyor iseniz aşağıdaki tehlikeler ile her an karşı karşıya kalmanız yüksek bir ihtimaldir.

Hackerlar (Korsanlar): Sitenizdeki en ufak bir güvenlik açığından hackerların sitenize saldırması mümkün olmaktadır. Bu saldırılar neticesinde web sitenizde kayıt altında bulunan sizin, müşterilerinizin ve ya sitenizle iletişim halinde olan tüm kişilerin, kişisel bilgileri yani kredi kartı bilgileri vb. gibi özel bilgiler hackerların eline geçecektir. Bu bilgiler saniyeler içinde kötü amaçlar için kullanılır.

Yanlış Yapılmış Güncellemeler: Web sitelerinde en fazla tercih edilen uygulamalardan biri de güncellemeler olarak karşımıza çıkar. Web sitelerinin güncellemesi yapılırken siteyi meydana getiren bileşenlerin yanlış güncellenmesi neticesinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Bu bileşenler yazılım, temalar, çekirdek dosya vb. araçlardır. Teknik bilgiye sahip olmayan kişiler için ortaya çıkan hataları gidermek adına uzman bir yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi takdirde verilerin hasar görmesi söz konusudur.

Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüsler: Kötü amaçlı yazılım ve virüslerin sitenize ulaşması siber saldırı adı altında mümkün olmaktadır. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi kötü niyetli kişilerin bilgi ve verilere daha kolay sızmasına da imkan tanınmıştır.

Bu kişiler kötü amaçlı virüsleri, dikkat etmeden indirdiğiniz yanıltıcı bir dosya, eklenti ya da bir tema içerisine saklamaktadır. Siz de bunları farkına varmadan tıkladığınız zaman web sitenizin kilitlenmesine ve hatta çökmesine neden olursunuz. Ancak genel yedekleme sayesinde bu durum bir sorun olmaktan çıkmaktadır.

Yanlışlıkla Yapılan Hatalar: Siz ya da erişim iznine sahip olan bir başkası yanlışlıkla yedeği olmayan bir klasörü ya da dosyayı ya da silebilir. Böyle bir durumda yedeğiniz olmadığı için silinen ve kaybolan verilerinizin geri gelme imkanı yoktur. Bu durum oldukça sık rastlanan bir hata olarak karşımıza çıkar. Genel olarak kişi ve kurumlar bu hatadan sonra genel yedekleme yani Back-Up yaptırmaya karar vermektedir.

Aniden Oluşan Veri Kayıpları: Mümkün değil gibi gözükse de nadiren de olsa bir sebepten dolayı veri kayıpları yaşanması olasıdır. Alan sağlayıcının çökmesi ya da yaşanan bir doğal afet de veri kayıplarına neden olabilir. Bunun yanı sıra, sebebini çözülemeyen olumsuzlukların da veri kayıplarına yol açabildiği bilinmektedir. Genel yedeklemesi yapılmamış olan veriler doğal olarak geri getirilemez.

Gold Data Veri Kurtarma Merkezi ve Yedekleme Hizmeti

Gold Data Veri Merkezi sunmuş olduğu yedekleme hizmeti sayesinde herhangi bir yatırım ya da onarım maliyeti olmadan kurumların verilerini güvenle saklayabilmektedir.

Sunucularımız üzerinde çalışılan uygulamalar ile birlikte verilerinizi günlük, haftalık ve de aylık dilimler ile otomatik olarak yedekleme olanağını sizlere sunmaktadır. Aynı zamanda bu işlemler yapılırken sunucunuzun kesinlikle performansı etkilenmiyor ve işlemleriniz hem hızlı bir şekilde hem de güvenli olarak ilerlemeye devam edebiliyor.

Veri Merkezimizde bulunan sahip olduğunuz ya da kiraladığınız sunucular üzerinde yer alan verilerin boyutu ve yedekleme aralıkları incelenip belirlenir. Yedekleme işlemi sırasında sunucunuza herhangi ek yazılım kurulmasına gerek dahi yoktur. Bunun yanı sıra sunucu performansında hiçbir kayıp yaşanmamaktadır. Böylelikle sitenizin ve ya kişisel bilgilerinizin veri depolama maliyetlerini minimum seviyeye tutabilirsiniz.

Veriler Nerede Saklanır?

Verileriniz Gold Data Veri Kurtarma kalitesi altında Türkiye sınırları içerisinde saklanır. Veri merkezimiz master olarak Yenibosna / Bahçelievler İstanbul lokasyonu üzerinde yer alır. Genel yedekleme işlemleri kendi içinde felaket senaryosuna sahip olduğu gibi, farklı bir lokasyon üzerinde de eş zamanlı olarak yedekleme yapmaktadır.

Gold Data yerli ve milli bir veri merkezi şirketi olup, Türkiye’nin verilerinin Türkiye sınırları içinde kalması gibi önemli bir amaca da hizmet etmektedir. Gold Data merkezi dahilinde verileriniz uçtan uca şifreli bir biçimde aktarılır. Bu sayede depolama sunucularımızda yer alan verilerinizin çalışanlarımız dahil olmak üzere hiç kimse tarafından görüntülenmesi mümkün değildir.

Siz ve kullanıcı bilgilerinizi vermeyi tercih ettiğiniz kişilerin dışında hiçbir şekilde erişim mümkün olmamaktadır. Hizmetlerinde güvenilirliği ve kalitesi ile ön plana çıkan firmamız, uygun fiyatları ile müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaktadır.