icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Her biri son derece önemli olan dijital fotoğraflar aslında hemen herkesin yaşadığı çeşitli sorunlar nedeniyle yok olabiliyor. Bilgisayara bulaşan bir virüs, hard diskin bozulması ya da fotoğrafların saklandığı USB’nin kaybedilmesi gibi durumlarda tüm veriler gibi fotoğraflara da ulaşmak imkansız hal alabiliyor. Peki, fotoğrafları uzun yıllar güvenli bir şekilde muhafaza etek mümkün mü?

Elbette dijital fotoğrafları muhafaza etmenin pek çok yolu bulunuyor. Kapasitesi geniş bir hard diskte saklamak, en çok tercih edilen yöntemlerin de başında geliyor. Bunun yanı sıra USB içerisinde, telefonda, bilgisayarda saklamak gibi alternatif yöntemler de mevcut. Ancak bu durumda büyük bir riski göze aldığınızı da unutmayın. Örneğin telefonunuz bozulduğunda fotoğraflara da ulaşamazsınız.

Fotoğrafları Nerede Saklayabilirim

Fotoğraflar, insanların yaşadığı anıları biriktirmesini sağlayan, en somut ve duygu dolu araçlardan biridir. Fotoğraflarım kaybolması ve bulunamaması birçok insanın hayal kırıklığı yaşamasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla günümüzde fotoğrafların saklanması, yedeklenmesi için bazı yöntemler geliştirilmektedir. Çünkü telefonlarda yer alan fotoğraflar, yedeklenmediği sürece çok kolay bir şekilde kaybolanilmektedir. 

Fotoğrafları saklamanın en eski yöntemlerinden biri, fotoğrafı çıkarttırmaktır. Fakat günümüzde dijital ortamda fotoğraf saklamak yaygın olarak tercih edilmektedir. ‘Fotoğraflarımı nasıl saklarım' sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Fotoğraf çıkarttırmak tek başına yeterli bir yöntem değildir. Dijital ortamda fotoğrafların bir kopyası olması çok daha garanti bir yöntemdir. 

Günümüzde sıklıkla tercih edilen fotoğraf saklama yöntemleri; optik, manyetik ve bulut olarak sıralanmaktadır. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi, saklama yöntemlerini de ciddi anlamda geliştirmektedir. Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek fotoğraf saklama yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda internet adresimiz üzerinden sunduğumuz hizmetleri de inceleyerek destek alabilirsiniz. 

Fotoğraf Saklama Yöntemleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan fotoğraf saklama yöntemleri; optik, manyetik ve bulut olarak sıralanmaktadır. Manyetik depolama, sabit disk içermektedir. Fotoğrafların sabit disk içerisinde saklanması anlamına gelmektedir ve en garanti yöntemlerden biridir. Sabit diskler bilgisayar içerisinde bulunabileceği gibi taşınabilir sabit diskler de bulunmaktadır. Taşınabilir sabit disklerin dezavantajı ise kaybolma ve zarar görme riskinin yüksek olmasıdır. Manyetik depolama yönteminde, sabit diskin kapasitesine göre binlerce fotoğraf rahatlıkla saklanabilmektedir. 

Optik depolama denildiğinde akla ilk olarak CD’ler ve DVD’ler gelmektedir. Hem CD’ler hem DVD’ler birbirinden farklı ‘R’ ve ‘RW’ biçimlerinde karşımıza çıkmaktadır. RW biçiminde olanlar yeniden yazılabilme özelliği göstermektedir. Fakat R formatındakiler daha sık tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise R disklerinin daha güvenilir ve maliyetinin daha düşük olmasıdır. DVD’lerin kapasitesi CD’lere oranla daha yüksektir. Dolayısıyla daha fazla fotoğraf saklanabilmektedir. 

Bulut, fotoğrafların internet üzerinde saklandığı bir sistem olup günümüzde en yeni yöntemlerden biridir. Bulut ile fotoğrafları internet üzerinden otomatik bir şekilde yükleyerek garanti altına alabilirsiniz. Google Drive, Dropbox ve Apple iCloud öne çıkan bulut hizmetleri arasında yer almaktadır. Bulut hizmetleri telefon, bilgisayar gibi cihazların birçoğuna kolaylıkla kurulmaktadır. Belirli miktarda fotoğraf depolamasını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bulut hizmetlerinin kapasitesi ödeme yapılarak arttırılabilmektedir.

USB Flash Sürücülerde Fotoğraf Saklamak

USB flash sürücülerde fotoğraf saklama yöntemi, yıllardır eskimeyen ve tercih edilen yöntemlerden biridir. Ayrıca USB flash sürücüler ile fotoğraflar sadece yedeklenmekle kalmayıp kolaylıkla taşınabilmektedir. Günümüzde USB flash sürücüler, farklı kapasitlerde karşımıza çıkmaktadır ve yüksek kapasiteye sahip olanları çok sayıda fotoğrafı saklayabilmektedir. USB flash sürücüler arasında seçim yaparken fotoğraf sayımızda uygun kapasitli olanları tercih etmeniz gerekmektedir. Böylelikle sorun yaşamadan fotoğraflarınızı saklayabilirsiniz. 

USB flash sürücüler günümüzde ne kadar yaygın olarak kullanılsa da en iyi fotoğraf saklama yöntemi olduğunu söylenememektedir. Uzun vadeli olarak düşünüldüğünde flash sürücülerden daha garanti yöntemler bulunmaktadır. Flash sürücüler, diğer yöntemlere göre daha fazla risk altındadır. Çünkü taşınabilir olduğundan son derece kolay bir şekilde zarar görebilmektedir. USB flash sürücülerin bir diğer dezavantajı ise kaybolma riskinin yüksek olmasıdır. 

Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek fotoğraf saklama yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda uzman ekibimizle irtibat kurarak ortalama fotoğraf sayınıza göre hangi yöntemin daha etkili olacağı konusunda destek alabilirsiniz. İnternet adresimiz üzerinden gerekli incelemeleri yaparak soru işaretlerinizden kurtulabilirsiniz. Anlam yüklediğiniz, değerli fotoğraflarınızı en güvenilir şekilde saklamak için firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dijital Fotoğrafları Dijital Ortamda Saklamak

Bu durumda devreye veri kurtarma hizmetleri girebilir. Fakat aygıttaki ya da cihazdaki probleme göre bazı verileri kurtarmak da olanaksız olabiliyor. Bu nedenle daha güvenli yöntemleri tercih etmenizde fayda olacak. En güvenli yöntem ise bir cloud firmasını seçerek dijital fotoğraflarınızı buraya upload etmenizdir. Bunun için mutlaka bir ödeme yapmanız da gerekmiyor.

Bu hizmeti ücretsiz olarak sunan markaların da olduğunu unutmayın. Genellikle ücretsiz hizmet verenlerin sundukları limit az olabiliyor. Bu durumda en önemli fotoğraflarınızın bu şekilde muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz. Düşük bir meblağ ödeyerek kapasitenin biraz daha arttırılmasını sağlayabilir ve bu sayede daha fazla fotoğrafın yıllarca, güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemi tercih etmeye sıcak bakanlar için bir de uyarı yapalım. Bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Yıllar sonra kullanıcı adı veya şifrenizi unutmamalısınız. Aksi halde sanal ortamda sakladığınızın fotoğraflara erişmeniz çok zor olacak.