icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Her biri son derece önemli olan dijital fotoğraflar aslında hemen herkesin yaşadığı çeşitli sorunlar nedeniyle yok olabiliyor. Bilgisayara bulaşan bir virüs, hard diskin bozulması ya da fotoğrafların saklandığı USB’nin kaybedilmesi gibi durumlarda tüm veriler gibi fotoğraflara da ulaşmak imkansız hal alabiliyor. Peki, fotoğrafları uzun yıllar güvenli bir şekilde muhafaza etek mümkün mü?

Elbette dijital fotoğrafları muhafaza etmenin pek çok yolu bulunuyor. Kapasitesi geniş bir hard diskte saklamak, en çok tercih edilen yöntemlerin de başında geliyor. Bunun yanı sıra USB içerisinde, telefonda, bilgisayarda saklamak gibi alternatif yöntemler de mevcut. Ancak bu durumda büyük bir riski göze aldığınızı da unutmayın. Örneğin telefonunuz bozulduğunda fotoğraflara da ulaşamazsınız.

Dijital Fotoğrafları Dijital Ortamda Saklamak

Bu durumda devreye veri kurtarma hizmetleri girebilir. Fakat aygıttaki ya da cihazdaki probleme göre bazı verileri kurtarmak da olanaksız olabiliyor. Bu nedenle daha güvenli yöntemleri tercih etmenizde fayda olacak. En güvenli yöntem ise bir cloud firmasını seçerek dijital fotoğraflarınızı buraya upload etmenizdir. Bunun için mutlaka bir ödeme yapmanız da gerekmiyor.

Bu hizmeti ücretsiz olarak sunan markaların da olduğunu unutmayın. Genellikle ücretsiz hizmet verenlerin sundukları limit az olabiliyor. Bu durumda en önemli fotoğraflarınızın bu şekilde muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz. Düşük bir meblağ ödeyerek kapasitenin biraz daha arttırılmasını sağlayabilir ve bu sayede daha fazla fotoğrafın yıllarca, güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemi tercih etmeye sıcak bakanlar için bir de uyarı yapalım. Bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Yıllar sonra kullanıcı adı veya şifrenizi unutmamalısınız. Aksi halde sanal ortamda sakladığınızın fotoğraflara erişmeniz çok zor olacak. 

Veri saldırılarından korunma yöntemleri yazımızda sizler için A'dan Z'ye veri saldırılarından korunmanın yöntemlerini anlattık.