icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
Bilgisayar ve sunucular kullanılarak çalışan yazılımların ürettiği verilerin depolandığı bilgisayar ya da sunucu haricindeki farklı bir yedekleme tekniğine veri yedekleme sistemi adı verilir. Güvenilir şekilde saklanan veriler, bilgisayar ya da sunucuların disk üzerindeki arızaları, uygulama hataları, virüs bulaşması, veri dosyalarının kaybolması ya da tamamen kullanıcı hatalı arızaların oluşması durumunda bu tür veri yedekleme sistemleri tarafından korunur.

Yedekleme ihtiyaçlarınızı ücretli veya ücretsiz olarak birçok alternatif çözüm yöntemiyle giderebilirsiniz. Yedekleme yazılımları kullanarak yapılan işlemler genelde garantisi olmayan yöntemler olduğu için daha ciddi ve profesyonel destek almanız gerekebilir.

Yedekleme Yöntemleri Nelerdir?

Yedekleme yazılımları başta olmak üzere, farklı birçok yolu olan veri yedeklemenin en yaygın ve bilinen yöntemlerinden bir tanesi tam yedek almaktır. Tam yedek olarak alınan veriler veriye ait tüm kaynağı yedekler. Diğer yedekleme seçeneklerine göre daha az zamanda daha az kapasite ihtiyacı ile veri yedekleme işlemini yapmasından dolayı sıklıkla tercih edilir.

Adımlı yedekleme işlemi, yalnızca son elde edilen yedeklerden sonraki yedeklenmemiş olan verileri analiz ederek yedekler. Güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir.

Tüm bu yöntemleri denemeden önce titiz bir şekilde davranmanız verilerinizin tamamen ortadan kaybolmaması için önemlidir. Bu işi profesyonel kadromuz ile uzun yıllardır Gold Data Veri Kurtarma firması olarak sizlere hızlı ve güvenilir yollar ile sunarak, verilerinizi sonsuza dek yedekleme imkanları sunuyoruz.

Bilgisayarı Harddiske Yedekleme

Bilgisayarı harddiske yedekleme işlemi, yedekleme işlemlerinin atası denilebilecek bir uygulamadır. Özellikle format atma işlemlerinde bilgisayarın işletim sisteminin uyumlu olduğu sürücülerin tek tek indirilip kurulmasının önüne geçmek için kullanılan bilgisayarı harddiske yedekleme işlemi, bilgisayarda sonradan ihtiyaç duyulan verilen kaybedilmemesi ve silinen verilerin tekrar kazanılması gibi işlemler için de kullanılmaktadır.

Bilgisayarı harddiske yedekleme işlemi hem bilgisayarın harddiskinin bölünerek diğer bölüme yedeklenmesiyle ya da harici bir harddiskin bilgisayara bağlanarak bilgisayarın yedeklenmesi yapılabilir. Harici harddisklerin yanı sıra yüksek kapasiteli USB bellek ile de yedekleme işlemi yapılabilir. Bunun içinse gerekli olan şey USB belleğe bilgisayarın işletim sistemini kurmaktır. Bundan sonraki işlem ise bir kopyalama işlemi kadar basittir.

Bilgisayara Veri Yedekleme

Bilgisayara veri yedekleme işleminde ilk olarak bilinmesi gereken bazı terimler vardır. Kaynak, yedekleme yazılımı ve yedekleme donanımıdır. Veri yedekleme için bu üç faktöründe de olması gerekir. Dolayısıyla veri yedekleme işleminde bilinmesi gereken bu terimleri açıklamakta fayda vardır.

Kaynak: Verinin bulunduğu ilk yerdir. Kaynaktan alınan bilgiler yedekleme yazılımı aracılığıyla ya da kopyalama yöntemiyle hedefe taşınır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi kaynaktaki verinin büyüklüğü kadar yedekleme donanımında alan olması gerektiğidir.

Yedekleme Yazılımı: Yedekleme yazılımı verinin etkili ve kullanışlı bir şekilde taşınması için gereklidir. Yedekleme yazılımı yedekleme işlemi hakkında birçok bilgi verir. Yedeklemenin en son ne zaman alındığını, yedekteki boyutunu ve yedekleme donanımındaki tam yerini yedekleme yazılımı sayesinde öğrenmek mümkündür.

Yedekleme Donanımı: Yedeği alınmış verinin saklandığı fiziksel ortama yedekleme donanımı denilebilir. Bu ortam genellikle bilgisayarın harddiskinin bölünmüş bir bölümü, USB bellek ya da bir harici harddisk olabilir. Bunların yanı sıra sanal sunucularda da yedekleme işlemi yapmak mümkündür.

Bulut teknolojilerinin gelişmesiyle artık birçok veri yedekleme işlemini bulut harddisklerde yapmak mümkündür.

Veri Yedekleme Nedir?

Veri yedekleme en temel tanımıyla bir işletim sisteminde bulunan her türlü belge ve yazılımının yedeğinin alınması işlemidir. Bu veri yedekleme işleminin amacına ve uygulamasına göre birçok yöntemi vardır. Bilgisayar kullanıcıları kendi ihtiyaçlarına en uygun yöntemi seçerek verilerini yedekleyerek koruma altına alabilirler.

Veri yedekleme işlemi özellikle kurumsal işlerde en çok tercih edilen bilgisayar işlemlerinden bir tanesidir. Şirketlerin müşteri hesapları, siparişleri, projeleri, çalışma listeleri, personel kayıtları gibi önemli veriler firmaların en önemli bilgileridir. Bu bilgilerin biri ya da birkaçının ortadan kaybolması demek şirket için her açıdan büyük sıkıntılar doğurabilir. Bunu bilen şirketler işlerinin güvenliği için veri yedekleme işlemlerine büyük önem verirler. Birçok orta ve büyük ölçekli şirketler verilerinin güvenliğini sağlamak için bilişim uzmanlarına istihdam sağlarlar.

Veri yedekleme işlemleri şirketler için olduğu gibi bireysel kullanıcılar için de oldukça önemlidir. Özellikle akıllı telefonların ve tabletlerin kullanılmasıyla daha çok insan veri yedekleme işlemi ile tanışmıştır. Ancak bu mobil cihazlardaki veri yedekleme işlemleri daha çok uygulamaların sağladıkları algortmalar sayesinde belli aralıklarla otomatik olarak yapılmaktadır.

Kişilerin kendi oluşturdukları fotoğraf, video ve not gibi verilerin yedeklenmesi ise kullanıcının kendisi tarafından bizzat yapılması gerekmektedir ki, bireysel kullanıcılar bu veri yedekleme işlemleri için genelde bulut depolama sistemlerini kullanırlar.

Veri Yedekleme Gerekli Midir?

Veri yedekleme işlemi hem bireysel kullanıcılar için hem de kurumsal kullanıcılar için oldukça önemlidir. Şirketler için veri yedekleme sayesinde sonradan düzeltilmesi mümkün olmayan birçok hata önceden engellenmiş olur. Şirketlerin çalışma politikalarını en sağlıklı ve en iyi şekilde yönetmelerini sağlamak için veri yedekleme işlemi olmazsa olmaz faaliyetlerden bir tanesidir.

Veri yedekleme işlemi sayesinde karşılaşılan bir sorun karşısında firmalar çok kısa sürede bir çözüm üretebilirler. Bu durum hem zamandan hem de çalışma psikolojisi açısından çok önemlidir. Personelin kaybolan veriyi araması yerine yedeğinden hemen bulması daha kısa ve daha kolay olacağı için personel verimliliği açısından önemlidir. Veri yedeklemenin bireysel amaçla kullanılmasında ise kişilerin çok önemli anlarda çektikleri video ve fotoğraflar için önemlidir. Kaybolan, yanlışlıkla silinen fotoğraf ve videoların yedekleme yöntemiyle saklanmasıyla bu veriler her zaman bir koruma altında olmuş olur.