icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası, çeşitli nedenlerle bilgisayarlarının açılmıyor olmasıdır. Elbette bu durumda format atmak gibi gayet pratik bir yöntem devreye girebilir. Format atmanın açılmayan pc den veri kurtarma noktasında çözüm olmadığını bilmek gerekir. Çünkü format atmanız halinde bilgisayarda mevcut olan verilerden umudunuzu kesmeniz gerekir. Dolayısıyla format atmadan önce açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu durumda rotayı veri kurtarma firmalarına çevirmekten başka çare kalmıyor.

Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerlerken artık bilgisayardan veri kurtarma çalışmaları da daha kısa sürede sonuçlanıyor. Özel yazılımlar ve donanımlar kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma teknik bilgi ve tecrübe de gerektiriyor. Yapılabilecek küçük bir hata kurtarılmaya çalışılan verilere zarar verebilir. Hangi veri kurtarma firmasını seçtiğiniz yapılacak çalışmadan elde edilen başarıyı da belirleyebiliyor.

Kimi zaman bilgisayar açılmıyor endişesi ve paniği ile internetten edinilen sözde yöntemler tek tek denenmeye başlanır. Fakat bu sözde yöntemler ile bilgisayarın açılmasını sağlamak ve üstelik içerisinde depolanan verilerin tümüne erişmek imkansızdır. Çok sayıda kişinin basit bir bilgisayar arızası yaşarken bu tür sözde yöntemler nedeniyle bilgisayarına virüs bulaşmasını sağladığı defalarca deneyimlenen bir problem oluyor. Bunun yerine açılmayan bilgisayarda dosya kurtarma çalışmasını profesyonele yapan bir firmaya PC’nin ulaştırılması gerekir.

Bilgisayarlarda verilerinizin kaydolduğu yer HDD olarak adlandırılan sabit disklerdir. İster masa üstü bilgisayar olsun, ister diz üstü; bilgisayardaki tüm veriler bu sabit diske kaydedilir. Dolayısıyla açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işleminde müdahale edilen bölüm de HDD yani sabit disk bölümüdür. Aslında verilerin, bilgisayarın tek bir parçasında depolanması avantajlı bir durumdur. Ancak bir o kadar da riskli olduğunu söyleyebiliriz.


Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarılır mı?

Eğer bilgisayarınızın açılmamasının nedeni sabit diskten kaynaklanmıyor ise şanslısınız verilerinize güvenli birkaç adımla ulaşabilirsiniz.  Fakat sabit diskten kaynaklı bir sebepten kaynaklı ise herhangi bir işlem yapmadan hemen bir veri kurtarma laboratuvarı ile iletişime geçmelisiniz. Çünkü açılmayan bilgisayardan veri kurtarmak ancak profesyonel bir girişim ile mümkün olabilir. Aksi halde, gelişigüzel yöntemler ile bilgisayara daha fazla zarar vermek gibi ciddi bir risk ile karşı karşıya kalınabilir.

Bilgisayar kullanıcıları hiç açılmayan bilgisayardan veri kurtarma programı arayışına girerek internetten edinilen bir programla verilere erişim sağlamaya çalışıyor. Ancak bilgisayar açılmadığında indirilen herhangi bir programın o PC üzerinde kullanımı mümkün olmayacaktır. Ayrıca bu şekilde lanse edilen oysa içeriği çok farklı olan yüzlerce program olduğu da unutulmamalıdır. En doğru yöntem veri kurtarma firmasıyla görüşmektir.

Seçilen firmanın başarısı da bu noktada önem kazanır. Genellikle hiç açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işleminde başarı grafiği yüksek olan firmalara göz attığınızda, hard disk, raid, sunucu, SAS gibi ortamlardan da başarılı bir şekilde veri kurtarma işlemi yaptıklarını görürsünüz. Konuya hâkim, deneyimli ve profesyonel bir şekilde veri kurtarma çalışması yapan firmaların tercih edilmesinde fayda olacak.

Bu firmalar çeşitli nedenlerle bozulan bilgisayardan veri kurtarma çalışmalarında da büyük başarılar elde ediyor. Elektrik kesintilerinden donanımsal sorunlara kadar pek çok nedenle bilgisayarlarda arıza meydana gelebilir. Bu arıza bilgisayarın herhangi bir komutu yerine getirmemesi ile kendini belli eder. Açılma ya da kapanma sorunu, ekran donması gibi pek çok belirti bu arızaları düşündürür.

Kullanıcılar tarafından nedenini araştırmaya çalışmak çoğu zaman bu arızalara yenilerini de ekler. Çünkü bozuk bilgisayardan veri kurtarma profesyonel bir müdahale ile mümkün olabilir.  Profesyonel firmalar sadece PC üzerinde değil farklı veri depolama aygıt ve cihazları üzerinde de benzer çalışmaları yapabiliyor. Aynı durum bu aygıt ve cihazlar için de geçerlidir. Yeni arızalara sebebiyet vermemek için kişisel yöntemlerle bir müdahale yapmaktan kaçının.

Örneğin kullandığınız hard disk açma komutunu yerine getirmiyor olabilir. Bu durumda açılmayan harddisk veri kurtarma hangi programla yapılır şeklinde çeşitli arayışlara girmemek gerekiyor. Hard diskler ile ilgili geliştirilen farklı veri kurtarma tekniklerinin uygulanması gerekir. Bu noktada yine devreye veri kurtarma firması girmelidir.

Ayrıca bilgisayarı çeşitli yöntemlerle açmaya çalışmanız ya da önce format atıp sonrasında veri kurtarma firmasına bilgisayarınızı ulaştırmanız da yapabileceğiniz en büyük 2 hata olur. Hiçbir müdahalede bulunmadan seçtiğiniz profesyonel firmaya açılmayan laptoptan veri kurtarma çalışmasının yapılması için bilgisayarınızı ulaştırmanız, verilerin yeniden erişilebilir olma olasılığını yükseltir.

Daha önce Türkiye’de veri kurtarma sektörü ile ilgili yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Unutmayın sizin veri kaybı sürecindeki bilinçli hareketleriniz kadar seçeceğiniz firmanın da işinde uzmanlığı, iş ahlakı ve fiyat politikası da çok önemlidir. Aynı zamanda açılmayan laptop veri kurtarma gibi çalışmaları daha önce gerçekleştirmiş, yüksek oranda başarı elde etmiş bir firmaya yönelmeniz gerekir. Bu tür çalışmalarda deneyim önem arz eder.