DUYURU:

Değerli müşterilerimiz. 18-26 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı tatili sebebiyle Laboratuvarımız kapalı olacaktır. Acil durumlarda destek@goldverikurtarma.com veya 0 553 915 15 37 numaralı WhatsApp hattından ulaşabilirsiniz. İyi bayramlar..

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma


Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası, çeşitli nedenlerle bilgisayarlarının açılmıyor olmasıdır. Elbette bu durumda format atmak gibi gayet pratik bir yöntem devreye girebilir. Ancak bu durumda bilgisayara mevcut olan verilerden umudu kesmek gerekir. Dolayısıyla format atmadan önce açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu durumda rotayı veri kurtarma firmalarına çevirmekten başka çare kalmıyor. 

Bilgisayarlarda verilerinizin kaydolduğu yer HDD olarak adlandırılan sabit disklerdir. İster masa üstü bilgisayar olsun, ister diz üstü; bilgisayardaki tüm veriler bu sabit diske kaydedilir. Dolayısıyla açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işleminde müdahale edilen bölüm de HDD yani sabit disk bölümüdür. Aslında verilerin, bilgisayarın tek bir parçasında depolanması avantajlı bir durumdur. Ancak bir o kadar da riskli olduğunu söyleyebiliriz.

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarılır mı?

Eğer bilgisayarınızın açılmamasının nedeni sabit diskten kaynaklanmıyor ise şanslısınız verilerinize güvenli birkaç adımla ulaşabilirsiniz.  Fakat sabit diskten kaynaklı bir sebepten kaynaklı ise herhangi bir işlem yapmadan hemen bir veri kurtarma laboratuvarı ile iletişime geçmelisiniz.

Seçilen firmanın başarısı da bu noktada önem kazanır. Genellikle hiç açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işleminde başarı grafiği yüksek olan firmalara göz attığınızda, hard disk, raid, sunucu, SAS gibi ortamlardan da başarılı bir şekilde veri kurtarma işlemi yaptıklarını görürsünüz. Konuya hâkim, deneyimli ve profesyonel bir şekilde veri kurtarma çalışması yapan firmaların tercih edilmesinde fayda olacak. 

Ayrıca bilgisayarı çeşitli yöntemlerle açmaya çalışmanız ya da önce format atıp sonrasında veri kurtarma firmasına bilgisayarınızı ulaştırmanız da yapabileceğiniz en büyük 2 hata olur. Hiçbir müdahalede bulunmadan seçtiğiniz profesyonel firmaya bilgisayarınızı ulaştırmanız, verilerin yeniden erişilebilir olma olasılığını yükseltir. 

Daha önce Türkiye’de veri kurtarma sektörü ile ilgili yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Unutmayın sizin veri kaybı sürecinde ki bilinçli hareketleriniz kadar seçeceğiniz firmanın da işinde uzmanlığı, iş ahlakı ve fiyat politikası da çok önemlidir. 

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar