icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilişim dünyası her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Bu durum bütün iş yaşantımızı ve sosyal yaşantımızı verilere aktarmaktadır. Bu veriler ise uzun yıllar boyunca hard disklerde saklanır. Hard diskler bilgisayarların belleğidir. İşlenen tüm veriler bu donanımlarda saklanır.

Hard disk, Türkçeye sabit disk olarak geçmiştir. Bunun yanı sıra birçok yerde HDD kısaltmasıyla karşılaşabilirsiniz. Birçok önemli bilginizi ve verinizi barındıran hard disklerin bozulmasıysa başınıza gelebilecek potansiyel sorunlardan biridir. Hard disk yanması bu sorunlardan biridir. Peki, hard disk nasıl yanar? Yanmış bir hard diskten veri kurtarmak mümkün müdür?

Bu yazımızda bu sorulara cevap vererek, bu gibi bir durumda ne yapmanız gerektiğini inceleyeceğiz.

Hard Disk Nedir?

Bilgisayarınızda bulunan verilerin kalıcı bir şekilde saklanmasını sağlayan birime hard disk adı verilmektedir. Hard disk, dönmekte olan mil üzerine sıralanmış birkaç parçadan ibarettir. Bu parçalar plastik ve metalden yapılmıştır ve üzeri manyetik tabaka ile kaplanmış plakalardır. Bu plakaların üst ve alt kısımlarında ise okuma, yazma kafaları bulunur. Bilgisayarda kaydı yapılan tüm veriler, bu manyetik tabakalarda saklanır.

Kısacası hard disk bilgisayarınızın en önemli bölümlerinden biridir. Hem işletim sisteminizin doğru çalışması hem de verilerinizin korunması için bu sabit diskler en önemli donanımlardan biridir.

Hard Disk Arıza Nedenleri Nelerdir?

Hard diskler genel olarak oldukça dayanıklı donanımlardır. Bu donanımları bozmak oldukça zordur. Buna karşın bazı sorunlar, sabit diskinizin bozulmasına, doğru çalışmamasına ve yanmasına neden olabilir.

Yetersiz ram, sabit disklerin ömrünü azaltan nedenlerden biridir. Sabit disklerin ömürleri genellikle 10 yıldır. Düzenli bir bilgisayar temizliği yapılmadığında kullanım ömrü de azalmaktadır.

Hard disklerin yanmasına neden olan başlıca neden ise voltajın düşüp yükselmesidir. Enerjide yaşanan dalgalanmalar hard diskinizi geri dönüşü olmayacak şekilde bozabilir. Elektrik kesintileri bu sebeplerin başında gelir. Bunu önlemek adına sigortalı prizler kullanılabilir. Bunun yanı sıra uzun süre açık kalan bilgisayarlar fazla ısındığında soğutma yeterli olmazsa, hard diskte yanma sorunları ortaya çıkabilir. Yoğun disk okuma işlemleri de benzer sorunlara yol açabilir.

Hard Diskin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Hard diskler birçok nedenden ötürü bozulabilmektedir. Kullanıcılar tarafından merak edilen bir diğer soru ise hard diskin bozulduğunun nasıl anlaşıldığıdır. Eğer hard diskiniz bozuldu ya da yandıysa bu konudaki ilk ipucunuz çıkardığı ses olacaktır. Hard disk çalışma anında farklı sesler çıkarıyorsa bozulmuş olabileceği anlamına gelir. Bunun yanı sıra bilgisayarınız ansızın kapanıyorsa bu da hard diskten kaynaklanan bir sorun olabilir. Yanan hard disklerden kötü bir koku da ortaya çıkacaktır.

SSD diskler, harici hard diskten daha fazla bozulma oranına sahiptir. Eski yapıları nedeniyle bu diskler olası etkilerden daha çok etkilenmektedir. Bu sebeple SSD disklerde daha fazla bozulma ve yanma durumu ortaya çıkabilir. Hard diskinizi fiziksel olarak da korumanız gerekir. Enerji iniş çıkışlarına bağlı olarak yanma sorunu ortaya çıkabileceği gibi olası darbeler sonucunda bozulmalar da yaşanabilir.

Hard Disk Yanma Sorunu

Bilgisayar donanımlarında ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri de yanan hard disklerdir. Hard disk yanma ihtimali belirli koşullar altında ciddi oranlarda artabilir. Hard diskler çeşitli nedenlerle arıza yaparlar. Darbeler ya da mekanik sorunlar daha basit görünürken, yanma sorunu çok daha ciddi hasarlar verebilir.

Darbeye bağlı ve mekanik arızaların yanı sıra, onarılması en zor olan sorun yanma durumudur. Bu tip bir durumda verilerin kurtarılması da oldukça zor olacaktır. Bilgisayarınızda hark diskiniz yandığı zaman verilerinizi kurtarmanız mümkün olsa da atmanız gereken bazı adımlar vardır. Bunlar yanmış hard diskten veri kurtarma açısından önemli detayları içerir.

Hard Diskler Neden Yanar?

Hard diskin yanmasından kasıt edilen durum iki farklı problemi içerebilir. Bunlardan birincisi sistem üzerinde bulunan sabit diskin genellikle enerji kaynağındaki elektriksel problemlerden kaynaklanan yazılımsal sorunlardır. İkincisi ise ısınma problemine bağlı olarak fiziksel yanma sorunudur.

Hard diskin içerisinde kart ve okuyucu kafası, voltajın ani düşüş ve yükselişinden etkilenerek bozulabilir. Burada fiziksel bir yanma gerçekleşmemekle birlikte ‘hard disk yanması’ olarak ifade edilen yazılımsal bir sorun ortaya çıkar ve verilerinize ulaşamazsınız. İkinci durum ise bilgisayar fanlarının doğru çalışmadığı, aşırı ısınma problemine bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel alev alma sorunudur. Özellikle yaz ayları çok sıcak geçen bölgelerde, bilgisayarı güneş altında kullanmamaya özen göstermek gerekir.

Hard diskinizi yanmadan korumak için soğutucu sisteminizin iyi bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Bilgisayarlarda en çok ısınan donanım hard disklerdir. Eğer bilgisayarınızın fanı yeterince soğutma yapmıyorsa ilave fan sistemleri kullanabilirsiniz. Hard disk ısındığında bilgisayar hata verecek ve performansı düşecektir.

Yanan Hard Diskteki Veriler Nasıl Kurtarılır?

Hard diskiniz elektrik kesintisi, voltajda yaşanan ani iniş çıkışlar ve aşırı ısınma sonucunda yanmaya başlayabilir. Yanmış bir hard disk bilgisayar kullanıcıları açısından son derece büyük bir sorundur. Eğer kullandığınız sırada hard diskiniz yanarsa yapmanız ve yapmamanız gereken bazı detaylar vardır.

Öncelikle bilgisayarınızdaki tüm işlemleri durdurmanız gerekir. Bilgisayarınızı kullanmaya devam etmeye çalışmak daha fazla zarara yol açabilir. Bu sebeple eğer bilgisayarınız çalışıyorsa hemen durdurun ve fişe bağlıysa, enerjiyi kesin.

Hard Diski Sökmeyin ve Temizlemeyin

Bilgisayarlar komplike ve hassas cihazlardır. Yaşanacak olası sorunlarda bilgisayarın donanımlarını sökmek genellikle problemi daha fazla büyütmektedir. Hard disk yanması gibi bir sorunla karşılaştığınızda da müdahale etmemeniz gerekir.

Yanan hard diski sökmek ya da temizlemeye çalışmak daha fazla zarar vererek, verilerinizi kurtarma ihtimalini düşürecektir. Bu sebeple hard diske hiçbir biçimde ellememeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri ise sallamamaktır. Hard diski hiçbir şekilde sallamamalısınız. Hard diskin ne kadar zarar gördüğünü bilmediğiniz için bu tip müdahaleler geri dönülmez sorunlara yol açabilir.

Kurulamaya Çalışmayın

Kullanıcılar tarafından yapılan en büyük hatalardan biri de hard disk yandığı zaman su dökerek müdahale etmektir. Yanan bir hard diske su dökmek, sürücünün zarar görme ihtimalini çok daha fazla artıracaktır. Bu sebeple yaptığınız bu müdahale işe yaramaktan çok verilerini kurtarma olasılığını zayıflatacaktır.

Bunun yanı sıra kurutmaya çalışmak hasarın büyümesine sebep olur. Su dökmek hali hazırda yapabileceğiniz büyük hatalardan biriyken bir de diskinizi kurulamak daha fazla zarara yol açacaktır.

Hard Diski Çıkarmayın

Eğer bilgisayarınızdaki sabit sürücü yandıysa, çıkarmaya çalışmamalısınız. Bu gibi bir durumda yangının içeride devam etme olasılığı vardır. Bu aşamada yapılacak en ufak bir hata ısının aleve dönmesine sebep olabilir.

Hard diskle ilgili hiçbir müdahalede bulunmamanız gerekir. Bunun yerine bu işin uzmanlarıyla iletişime geçerek yardım talep edebilirsiniz. Bu yardım sayesinde verilerinizi kurtarmanız çok daha yüksek ihtimal dâhilindedir.

Yanan Hard Diskten Veriler Kurtarılabilir Mi?

Yanan bir hard diskten dosya kurtarma yapılıp yapılamayacağı kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Öncelikle anlamanız gereken şey, hard disk yandığında kendi başınıza yapacağınız müdahaleler veri kurtarma şansını çok daha düşürecektir. Bu sebeple soğukkanlı olun ve bilgisayarını kapatarak, uzman bir ekipten yardım almaya çalışın.

Veri kurtarma hizmetleri sunan bir ekibe ulaşmanız, bu aşamada yapılabilecek en doğru hamledir. Bu sayede verilerinizin kurtarılma başarı oranı çok daha yüksek olacaktır.

Verilerinizi Kurtarmak için Gold Data’ya Başvurun!

Eğer hard diskiniz yandıysa verilerinizi kurtarmak için hiçbir müdahalede bulunmayın. Yukarıda da anlattığımız gibi yapacağınız müdahaleler durumun daha kötü bir hale gelmesine neden olabilir.

Bunun yerine hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gold Data olarak, yanmış hard disk kurtarma hizmetlerini sizler için sunuyoruz. Bu sayede yanmış hard disk veri kurtarma işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Uzman ve deneyimli kadromuz, verilerinizi kurtarmak için tüm adımları atacaktır. Gelişmiş teknolojiyle donatılmış laboratuvarımızda veri kurtarma başarı oranlarımız çok yüksektir. Bunun yanı sıra veri gizliliği politikamız çok katıdır. Tüm verilerinizin gizlilik sözleşmemiz ile güvence altına alınır.

İşinizle ya da sosyal yaşamınızla alakalı olan tüm verilerinizi bizimle iletişime geçerek kurtarabilirsiniz. Veri kurtarma talep formunu doldurarak, uzman mühendislerimize ulaşabilir ve avantajlı fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.