icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Son günlerde kullanıcılar için büyük bir tehlike oluşturan Cryptolocker virüsü özellikle e-mail  yolu ile bulaşarak insanların bilgisayarlarını kullanılamaz hale getirmektedir. Peki Cryptolocker virüsü nedir? 

Crytolocker virüsünü sisteminizde çalıştırmaya başladıktan dakikalar sonra bütün verileriniz son derece güçlü olan bir algoritma ile şifrelenir. Verilerinizin şifrelenme işlemi sona erdikten sonra ise karşınıza çıkan bir pencerede sizden para ödemeniz istenir. Belirtilen parayı ödemediğiniz takdirde şifrelenmiş olan verileriniz açılmaz. Veriler ücret miktarı ise vakit geçmeye devam ettikçe artmaya devam eder. Ücreti ödeme şekli ise Bitcoin’dir.

Cryptolocker Nasıl Yayıldı?

Bu virüsün yayılmasının sebebi yine bir açıktan kaynaklanmaktadır. PDF sistemlerinde yer alan bir açık sayesinde bu virüsler PDF dosyaları içerisine kolay bir şekilde yerleştirilebilmektedir. Virüs size bir e-mail gönderdikten sonra o e-maili açmanız için türlü adımlar izlemektedir. Eğer merak ederek e-maili açarsanız virüs arka planda aktif olur ve şifreleme işlemi başlatılır.

Cryptolocker Virüsü Nasıl Silinir?

Cryptolocker virüsünü silebilmeniz son derece zordur. Ancak virüsün kopyalarını silmek biraz daha kolaydır. Virüs kopyaları, virüsü icat eden kişilere özenen kötü niyetli kişiler tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde genellikle bu taklit olan Cryptolocker virüsü kullanılır. Şifre çözme hizmetleri ve veri güvenliği sunan firmaların sitelerine ilgili e-maili gönderdikten sonra firmalar sizlere mail yolu ile buldukları çözüm dosyasını gönderirler. Bu dosyayı çalıştırdığınız zaman Cryptolocker virüsü silinir.

Cryptolocker virüsünden korunabilmek için sisteminize güncel bir antivirüs yazılımı kurmalısınız. Sürekli güncel tuttuğunuz antivirüs programı ile birlikte ek önlemler de almalısınız. Özellikle kaynağı belli olmayan e-mailleri asla açmamalısınız. Açmanız gereken mailleri de antivirüs programı ile taratmalısınız. Kendi sisteminizi nasıl koruyabileceğinizin püf noktalarını daha detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz.


Sizi Arayalım