icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SSD diskler hayatımıza son birkaç yıldır tamamıyla giren ve her geçen gün popülaritesi daha da artan yeni nesil depolama birimleridir.  Bu birimler mekanik disklerin söz konusu olduğu tüm alanlarda kullanılabiliyorlar.

Kullanımın yaygınlaşması ise beraberinde veri kurtarma çalışmalarından da sıklıkla faydalanılmasını getiriyor. Veri kurtarma çalışmaları için yapılan başvuruların yüksek olması Gold Data olarak firmamızın da dikkatinden kaçmadı. Konuyu sizler için özetlemek isteriz.

ssd kurtarma, ssd veri kurtarma

SSD Açılımı Nedir?

Solid State Disk ifadesinin kısaltılmasıdır. Daha kısa ve pratik kullanımı sebebiyle ssd disk şeklinde tercih edilmektedir. Türkçe karşılığı olarak katı hal sürücüsü şeklinde isimlendirilmektedir.

Öncelikle bu ürünlerin kullanımının artması ile birlikte veri kaybı vakaları da artarak devam etmekte olduğunu belirtelim. Dolayısıyla ssd disk veri kurtarma çalışmalarına da aynı oranda gereksinim doğuyor. Gelişen teknoloji yüksek depolama ve veri aktarım hızları sunsa da veri güvenilirliği açısından üreticilerin lanse ettiği gibi sağlam olduğunu söylemek mümkün değil.

Bu konuda mekanik parçalar kadar deneyimlenmemiş olması ve kullanım yaygınlığının mekanik disklere oranlar halen 1000:1 den bile az olduğunu düşünürsek veri kaybı vakalarının da aynı ölçüde olması ve hatta iddia edildiği ömür ve sağlamlığa sahip oldukları takdirde bunun çok daha altında yaşanması gerekmektedir.

Fakat ne yazık ki deneyimlerimiz sadece 2016 yılında bile laboratuvarımıza gelen vakaların %10‘unun SSD disklerden oluştuğunu göstermekte.  Aslında bu durum yani ssd disk kurtarma çalışmalarının toplam çalışmaların % 10’unu oluşturması bir fikir edinmek adına da önemli bir bilgidir. Bu rakamın bu ölçekte bir kullanım için oldukça fazla bir rakam olduğunu ayrıca belirtmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Farklı data kurtarma merkezi firmalarının yaptıkları analizlerde de benzer tablolar ortaya çıkıyor. 

Bu yüzden GOLD DATA olarak tavsiyemiz bu disklerin en azından bir süre daha işletim sistemi bulundurmak ve hızlandırmak için kullanılmaları fakat kritik verilerin ekstra bir depolama alanında depolanmasıdır. Çünkü ssd den veri kurtarma çalışmalarında her ne kadar yüksek oranda başarı elde ediyor olsak da bu çalışmalar özellikle firmalar için zaman ve iş gücü kaybına dönüşüyor. Sadece 1 saat verilere erişememek dahi büyük bir şirket için ciddi bir kayıp anlamına gelebiliyor. Bu nedenle veri depolamak için en baştan seçimlerin en doğru ve akılcı şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Eğer özellikle depolamanız gereken dosyalar fazla değilse veri kaybına önlem olarak flash bellek ile yedekleme de yapılabilir.  Usb flash disklerin hafıza kapasitesi genelde fazla olmasa da risk içeren verilerinizi güvene almak açısından faydalı olabilir. Sabit disk içerisindeki büyük boyutlu olmayan verilerinizi haftalık ya da aylık olarak hafıza kartı yardımı ile de yedekleyebilirsiniz.  Usb cihazlarınızda sorun yaşayacak olursanız da flash disk veri kurtarma çözümlerize göz atabilirsiniz.

SSD’lerden Veri Kurtarmak Daha mı Zor?

Hız ve performans konusunda ön planda olan SSD’ler, veri kayıpları mevzu bahis olduğu zaman HDD’lere göre daha fazla zorluk yaşatabiliyor. Bu zorluğun sebepleri ve verilerin nasıl korunabileceği için ise aşağıdaki adımların izlenmesi gerekebilir.

  1. SDD’ler, bozulacaklarını belli etmezler. Mekanik ve hareketli parçalara sahip olan hard diskler, tuhaf sesler çıkartarak bozulma sinyali verebilirler. Kullanıcılar böylelikle bu durumu fark edebilirler. Mekanik yerine elektronik bileşenler içeren SSD’lerde ise sorunlar cihaz çalışmadığı zaman fark ediliyor.

  2. Veri konumlarını tespit edebilmek SSD’lerde daha zordur. Mekanik hard disklerde veriler manyetik şekilde disklere aktarılır ve plakaya işlenir. Bu durum verileri okumak için o konuma geri dönerek ilgili verinin yer aldığı girişin bulunmasıyla sonuçlanıyor. Karmaşık sistemler olan SSD’lerde ise depolanan verilerin konumu, disk yongasının aşınma ve yıpranmalardan korunabilmesi için değişebiliyor. Verilerin yerini tespit etmek uzun sürdüğü için veri kurtarma işlemleri de zorlaşıyor.

  3. Otomatik TRIM komutu hatalardan geri dönülmesini engelleyebiliyor. Pek çok farklı SSD modeli otomatik TRIM komutunu içerecek şekilde tasarlanıyor. Kullanıcıların bilerek ya da kaza ile yapması fark etmeksizin bütün veri silme işlemlerinde anında devreye girebilen bu özellik verilerin yer aldığı hücreleri boşaltarak onları geri döndürülmesi zor bir hale sokabiliyor.

  4. Kullanıcıların SSD teknolojileri hakkında yeterli veri kurtarma bilgisi bulunmuyor. Yeni popülerleşmeye başlayan SSD teknolojileri veri depolama sektöründe henüz yeni sayılıyor. SSD’ler ile ilgili kullanıcıların çok fazla bilgisi söz konusu değil. Kullanıcılardaki bu bilgi ve tecrübe eksikliği ise SSD’lerdeki verilerin geri getirilmesi sürecini biraz zora sokabiliyor.

  5. SSD’ler üzerinde yer alan kripto veri kurtarmaya engel olabiliyor. Bazı üreticilerin “controller” üzerinde kullandığı kripto sebebiyle SSD’ler arıza yaptığı zaman problem “controller” kaynaklı ise veri kurtarma işlemi yapılamayabiliyor.

SSD’lerde Veri Kaybına Yol Açan Durumlar Nelerdir?

SSD’lerdeki veri kayıpları pek çok kullanıcıyı rahatsız edebilmektedir. Ancak bu durum tüm veri depolama aygıtları için geçerlidir. SSD’lerde verilerin kaybolması fiziksel sorunlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Darbe alan SSD’ler çalışamayabilir ve bazen belirli bölgedeki verilerin okunamamasına yol açabilir.

Yazılım kaynaklı sorunlardan dolayı da veri kayıpları meydana gelebilir. Virüs saldırıları altında olan sisteminiz yüzünden SSD’nize ulaşamıyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda silinen dosyaları korunabilmek için güncel bir antivirüs programı kullanılması tavsiye edilmektedir.

Veri kayıpları elektrik akımlarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlardan da kaynaklı olabilir. Ayrıca dizüstü bilgisayardaki şarj sorunları da sisteminizdeki diğer donanımlara zaman içerisinde zarar verebilecek noktaya gelebilir.

SSD’leri Veri Kayıplarından Nasıl Koruyabilirsiniz?

SSD kullanılan cihazların bilinçli bir şekilde kullanımı hem veri kayıplarının önüne geçer hem de diskinizin ömrünü uzatır. Veri kayıplarına karşı SSD’lerinizi koruma altına almak istiyorsanız ilk olarak SSD’nizin kapasitesini zorlamamaya çalışmalısınız. Kapasitesi sürekli olarak zorlanan SSD’ler bir süre sonra çalışırken daha fazla hasar alabilir.

Cihazınızı sağlayan markanın size sunduğu güncellemelerden düzenli olarak yararlanın. Güncellemeler tıpkı yazılımlarda olduğu gibi cihazlarınızın da daha stabil çalışabilmesini sağlar.

Ayrıca cihazınızı ne sıklıkta kullandığınız da önemlidir. Bu durum cihazınızın ve SSD’nizin kullanım ömrünü doğrudan etkileyebilmektedir. Kullanım alışkanlıklarınızı doğru şekilde takip ederek hem sisteminizin hem de SSD’nizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Diskinizi düşük voltaj gibi elektrik kaynaklı olabilecek problemlere karşı koruma altına almalısınız. Anti-statik elektriğe maruz kalan SSD’ler farklı sorunlar yaşatabilmektedir. Sürekli olarak yedek almanız da tavsiye edilmektedir.

Çalışmalarınızın ya da sizler için değerli olan verilerinizin güven altında depolanabilmesini istiyorsanız yedek almayı mutlaka alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle sizler için önemli olan bir projeye başladıysanız her çalışma sonunda yedek alarak cihazınızı kapatmalısınız.

Yedekleme işlemleri için isterseniz bulut sistemlerinde de destek alabilirsiniz. Bulut depolama teknolojileri sabit disklere göre daha ekonomik ve güvenilir çözümleri sizlere sunabilmektedir. Fakat bulut depolama sistemlerinden yararlanmak isterseniz güvenilir markaların hizmetlerinden yararlanmaya özen göstermelisiniz.

Aksi takdirde verilerinizi tehlikeye atabilirsiniz. Bu detayları takip ederek kullandığınız SSD’lerinizde hala veri kayıpları yaşıyorsanız profesyonel veri kurtarma merkezlerine başvurmaktan çekinmemelisiniz. GOLD DATA Veri Kurtarma olarak pek çok farklı depolama aygıtında olduğu gibi SSD depolama aygıtlarında da sizlere tamamen profesyonel ve güvenilir bir hizmet sunmaktayız.

SSD Kurtarma Süreci Nasıl Çalışıyor?

Diskiniz içerisindeki verilere ulaşamadığınız durumlarda üzerinde çok fazla işlem yapmanızı önermemekteyiz. Çeşitli veri kurtarma yazılımları ile işlem yapmayı kimi kişiler tavsiye etse de bilmediğiniz ve güvenmediğiniz yazılımlar ile testler yapmamanız gerektiğini özellikle vurgulamak isteriz.

İnternette birçok farklı web sitesinde veri kaybı yaşamanız durumunda dosyalarınızı kurtarmanın yolu olarak sunulan programlar, belki de bilgisayarınıza daha büyük ve daha kalıcı zarar verecek yazılımlar olabiliyor.

Ssd veri kurtarma sürecinde diskinizin üzerinde gereksiz işlem yapılmaması, laboratuvar müdahalesi sırasında başarı oranının daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Disklerinizde gölge dosya şeklinde bekleyen verileriniz üzerine işlem yaptıkça silinecek ve gerçek verilere ulaşmak giderek imkansız hale gelecektir.

SSD Disk Veri Kurtarma Hizmeti

SSD disklerin mekanik disklerden farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla veri kurtarma süreç ve işlemleri de mekanik disklerden çok daha farklıdır.  En basit tabiri ile flash disklerden tanıdığımız NAND belleklerin birden fazla yer aldığı ve her marka modelde farklı bir algoritma ile ssd data verilerinin yazıldığı bu disklerde veri kurtarma işlemleri mekanik disklerden daha zordur ve uzmanlık gerektirir.

GOLD DATA olarak tüm SSD diskler için veri kurtarma desteği vermekteyiz. Ancak ssd disk onarma ile veri kurtarma çalışmalarının birbirinden farklı olduğunun altını çizmek isteriz. Firmamız marka ve modele bakılmaksızın hard disklerin içerisinden veri kurtarma çalışması yapmaktadır. Arızalanan ya da kırılan bir SSD diskin onarımı ise farklı bir hizmettir.

Siz de aşağıdaki talep formunu doldurarak ücretsiz analiz hizmetinden yararlanabilirsiniz. Yapacağımız analiz çalışmasının ardından ssd harddisk veri kurtarma çalışmamıza dair size daha detaylı bilgi iletme imkanını yakalıyoruz. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak hemen talep formunu doldurabilirsiniz.

SSD Onarma

SSD - Solid State Device diskler, yeni teknolojinin getirdiği en yeni disk modellerinden biridir. İlk zamanlardan beri hem teknik anlamda hem de performans anlamında çok daha yetkin ve kaliteli bir şekilde üretilmiş olan bu diskler, manyetik yapı değil direkt olarak bellekler kullanılarak çalışma mantığına dayalı olmasındandır.

SSD disklerde veri okuma ve yazma hızı yüksek olmasıyla beraber bu tip hard disklerde verilerin konumlarını bulmak çoğu zaman SSD onarımı yapılırken zordur. SSD diskinin aşınma ve yıpranmasına göre, depolanan verinin konumu nerede olduğuna dair bulmak ve bilgi edinmek, mekanik hard disklere göre çok daha zordur. Genelde veri tespit etme noktasında SSD onarma için veri konumu zor bulunduğu için SSD veri kurtarma süreçleri de çoğu zaman zor süreçler olmaktadır.

Veri kaybını olabildiğince aza indiren SSD disklerde kapasite zorlamamaya çalışın. Verilerin kaybını yaşamak ve bu konularda sorun yaşanmasını önlemek için SSD kaybının önüne geçin. Bununla beraber tüm güncellemeleri her zaman yapmaya çalışın. Elektrik kaynaklı veri kaybı sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için SSD onarımlarında en doğru tekniklerle elektrik kaynaklı problemleri ortadan kaldırmaya çalışın.

Birçok açıdan SSD disklerde veri kaybı yaşamak çok zordur. Fakat olası bir problemde yaşanan veri kayıplarında SSD veri kurtarma çalışması için siz de SSD veri kurtarma noktasında uzman olan profesyonel firmalara ulaşabilir, bilgi ve destek alabilirsiniz. Bu anlamda Gold Data ile zahmetli bir sürece dahil olmadan siz de en doğru tekniklerle verilerinizin kurtarılabilir olmasını sağlayın.

SSD Harddisk Kurtarma

Herhangi bir nedenden dolayı SSD disklerde veri kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. SSD disk türlerinden biri olan NVMe Pcie dahil olmak üzere disk türlerinden herhangi birinde verileri kurtarmak istediğinizde faydalanacağınız uzman destek ile birlikte veri kurtarma çalışması isteyebilirsiniz. SSD harddisklerden direkt olarak verilerinizin kurtarılabilir olacağı şekilde kayıp verilerinizden kurtulmak, en güvenilir şekilde de tekrarsız biçimde olmaması adına güvenliği sağlamak mümkündür.

Disklerde verilerinize, cihazlarınızdan kaybettiğiniz bilgileri tekrar geriye dair kurtarma isteğinizle ilgili olarak günümüzde birbirinden farklı şekilde teknikler bulunur. Bir uzmandan yardım alabilir ve destek görebilirsiniz. Bununla ilgili olarak bilgisayarınıza takılı SSD harddiskinizde fotoğraflarınız, önemli dosyalarınız kaybolduğunda bunların geri kurtarılmasına dair çalışma yaptırmak için doğrudan Gold Data şirketiyle iletişime geçebilirsiniz. SSD diskten veri kurtarma konusunda uzman ve yetkin personelleriyle beraber yazma hızı MB/S bazında yüksek olan SSD hard disklerden doğrudan verileri kurtarabilir olacak olan bu programlardan destek alabilirsiniz. Kayıp verilerinizi kurtarabilir, en yetkin şekilde de tekrar çalışabilir hale getirebilirsiniz.