icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

SSD diskler hayatımıza son birkaç yıldır tamamıyla giren ve her geçen gün popülaritesi daha da artan yeni nesil depolama birimleridir.  Bu birimler mekanik disklerin söz konusu olduğu tüm alanlarda kullanılabiliyorlar. Kullanımın yaygınlaşması ise beraberinde ssd veri kurtarma çalışmalarından da sıklıkla faydalanılmasını getiriyor. Veri kurtarma çalışmaları için yapılan başvuruların yüksek olması GOLD DATA olarak firmamızın da dikkatinden kaçmadı. Konuyu sizler için özetlemek isteriz.

SSD Açılımı Nedir?

Solid State Disk ifadesinin kısaltılmasıdır. Daha kısa ve pratik kullanımı sebebiyle ssd disk şeklinde tercih edilmektedir

Öncelikle bu ürünlerin kullanımının artması ile birlikte veri kaybı vakaları da artarak devam etmekte olduğunu belirtelim. Dolayısıyla ssd disk veri kurtarma çalışmalarına da aynı oranda gereksinim doğuyor. Gelişen teknoloji yüksek depolama ve veri aktarım hızları sunsa da veri güvenilirliği açısından üreticilerin lanse ettiği gibi sağlam olduğunu söylemek mümkün değil. Bu konuda mekanik diskler kadar deneyimlenmemiş olması ve kullanım yaygınlığının mekanik disklere oranlar halen 1000:1 den bile az olduğunu düşünürsek veri kaybı vakalarının da aynı ölçüde olması ve hatta iddia edildiği ömür ve sağlamlığa sahip oldukları takdirde bunun çok daha altında yaşanması gerekmektedir.

Fakat ne yazık ki deneyimlerimiz sadece 2016 yılında bile laboratuvarımıza gelen vakaların %10‘unun SSD disklerden oluştuğunu göstermekte.  Aslında bu durum yani ssd disk kurtarma çalışmalarının toplam çalışmaların % 10’unu oluşturması bir fikir edinmek adına da önemli bir bilgidir. Bu rakamın bu ölçekte bir kullanım için oldukça fazla bir rakam olduğunu ayrıca belirtmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Farklı data kurtarma merkezi firmalarının yaptıkları analizlerde de benzer tablolar ortaya çıkıyor.  

Bu yüzden GOLD DATA olarak tavsiyemiz bu disklerin en azından bir süre daha işletim sistemi bulundurmak ve hızlandırmak için kullanılmaları fakat kritik verilerin ekstra bir depolama alanında depolanmasıdır. Çünkü ssd den veri kurtarma çalışmalarında her ne kadar yüksek oranda başarı elde ediyor olsak da bu çalışmalar özellikle firmalar için zaman ve iş gücü kaybına dönüşüyor. Sadece 1 saat verilere erişememek dahi büyük bir şirket için ciddi bir kayıp anlamına gelebiliyor. Bu nedenle veri depolamak için en baştan seçimlerin en doğru ve akılcı şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.
SSD Disk Veri Kurtarma Hizmeti

SSD disklerin mekanik disklerden farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla ssd kurtarma süreç ve işlemleri de mekanik disklerden çok daha farklıdır.  En basit tabiri ile flash disklerden tanıdığımız NAND belleklerin birden fazla yer aldığı ve her marka modelde farklı bir algoritma ile ssd data verilerinin yazıldığı bu disklerde veri kurtarma işlemleri mekanik disklerden daha zordur ve uzmanlık gerektirir.

GOLD DATA olarak tüm SSD diskler için veri kurtarma desteği vermekteyiz. Ancak ssd disk onarma ile veri kurtarma çalışmalarının birbirinden farklı olduğunun altını çizmek isteriz. Firmamız marka ve modele bakılmaksızın veri kurtarma çalışması yapmaktadır. Arızalanan ya da kırılan bir SSD diskin onarımı ise farklı bir hizmettir. 

Siz de aşağıdaki talep formunu doldurarak ücretsiz analiz hizmetinden yararlanabilirsiniz. Yapacağımız analiz çalışmasının ardından ssd harddisk veri kurtarma çalışmamıza dair size daha detaylı bilgi iletme imkanını yakalıyoruz. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak hemen talep formunu doldurabilirsiniz.

 

 


Sizi Arayalım