icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Tüm bilgisayar kullanıcıları kuşkusuz e-posta hesabına sahiptir. Pek çok yazışmanın yapıldığı ve yazışmalarla beraber onlarca kişisel verinin de bulunduğu e-posta hesapları, kişisel verilerin çalışması amacıyla kullanılan en büyük platform oluyor. Banka hesap bilgilerinden kişisel telefon numarası ve adreslere kadar gizli kalması gereken tüm veriler e-posta hesaplarından gönderilen verilerde yer alıyor.

Dolayısıyla bir kişinin e-posta hesabının ele geçirilmesi aynı zamanda tüm kişisel bilgilerinin de ele geçirilmesi anlamına geliyor. Yani e-posta kullanımı başlı başına büyük bir riziko haritasını barındırıyor demek yanlış olmayacaktır. Peki, kullandığınız e-mail hesabı güvende mi? Güvende olup olmadığını en son ne zaman kontrol ettiniz?

E-Posta Hesap Güvenliği

E-posta hesaplarında “şifremi unuttum” bölümü bazı gizli soru ve doğru yanıt verilmesi prensibine sahiptir. İnternet kullanıcıları maalesef bu gizli soru bölümüne yeterince önem vermiyor. Çok sayıda kişi doğum tarihi nedir ya da nerelisin gibi bilinmesi oldukça kolay soruları seçebiliyor. Oysa sizin Facebook profilinize göz atan biri doğum yılınızı ya da nereli olduğunuzu kolayca öğrenebilir.

Bu bilgilerle e-posta hesabınız çalınabilir. Sonuç olarak e-posta hesabınızın güvende olup olmadığını bilmeniz için öncelikle gizli sorunuzu ve yanıtınızı değiştirmeniz gerekiyor. Kişisel bilgiler yerine sizin için özel olan ve kimseyle paylaşma ihtimaliniz olmayan bir soruyu seçin. “Aldığınız ilk hediye” gibi tahmin edilmesi zor soruları belirleyin. Cevap bölümüne ise alt çizgi ya da yıldız gibi bir karakter eklerseniz çok daha güvenli bir yöntem seçmiş olursunuz.

Yapmanız gereken bir diğer unsur da antivirüs uygulamasıdır. Kullandığınız bilgisayarda mutlaka antivirüs uygulamasının bulunması gerekir. Eğer yoksa bir virüs rahatlıkla bilgisayarınıza bulaşarak e-posta hesabınıza ve bilgisayarınızdaki tüm hesaplara dair verileri kolayca ele geçirebilir.