icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Kullanıcıların, bilgisayar sistemlerinde yer alan donanım ve yazılım kaynaklarını paylaşmalarını sağlayan sisteme network adı verilir. Network temel olarak belirli bir altyapı ile oluşturulur. Altyapı içerisinde bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayan kablolar, kabinler, paneller, prizler ve kablo kanalları gibi pasif bileşenler yer alır.

Aktif cihaz adı verilen cihazlar, network altyapısının üzerinde iletişim sağlayan elektronik cihazlardır. Bilgisayarlar, sunucular, istemciler, e-posta sunucusu, hub, kablosuz ağ cihazları gibi cihazlar bu cihazlara örnek verilebilir.

Sınırlı alanda yer alan bilgisayarların oluşturdukları ağa yerel alan ağları (LAN) adı verilir. Bilgisayarların arasındaki mesafe bu bağlantı tipinde sınırlıdır. Bina içerisindeki ağlara, yerel alan ağları denilebilir.

Network Ağ Sistemleri ve Veri Kayıpları

Network ağ sistemlerinin güvenliğini en üst düzeyde tutmak gerekir. Genellikle şirketler tarafından tercih edilen network ağ sistemlerinde şirketlere ait pek çok farklı önemli veri bulunur. Bu verilerin üçüncü kişilerin eline geçmesi maddi ve manevi kayıplara yol açabilir.

Ayrıca network ağ sistemlerinde veri kayıplarının önlenebilmesi için de profesyonel çözümlerden yararlanmanız gerekebilir. Veri kaybı yaşanan durumlarda vakit kaybetmeden profesyonel firmalardan destek almalısınız. Fiziksel ve yazılımsal sorunlara bağlı olarak veri kaybı yaşayabilen network ağ sistemlerine bilinçsiz şekilde müdahale edilmesi son derece yanlıştır. Bu durum sisteminizde yer alan verilere kalıcı olarak erişiminizi engelleyebilir. Profesyonel destek aldığınız zaman ise verilerinizi kalıcı olarak geri getirtebilirsiniz.