icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Raid en basit tabiri ile birden fazla diskin çeşitli donanım veya yazılımlarla yine farklı metodlarla ( Raid1, Raid5 Raid10 vs. ) bir araya getirilerek tek bir depolama birimi şeklinde çalıştırılmasıdır. İlk zamanlar sadece orta ve büyük ölçekli işletmelerin kullandığı bir depolama sistemi iken gelişen teknoloji ile birlikte artık son kullanıcıların bile erişebileceği bir konuma gelmektedir.

raid veri kurtarma

Yukarıda belirttiğimiz gibi Raid sistem ile yapılandırılan diskler kullanım amacı, güvenlik düzeyleri ve ulaşılabilecek kapasitelere göre çeşitli türleri mevcuttur. En çok kullanılan raid türleri Raid-0 ve Raid-5 tir. Bunların yanı sıra 0,1,2,3,4,5,6,7,10,01,50,60,50E vs. bir çok farklı raid sistemi vardır. Halen yeni nesil raid sistemleri geliştirilmeye devam etmektedir.

RAID veri ve data kurtarma işlemleri, ayrı bir uzmanlık alanı gerektirir. Günümüz teknoloji çağında işletmeler, depolama gereksinimlerini karşılamak, önemli ve kritik verilerini güvenli bir ortamda tutmak adına, RAID, SAN ve NAS depolama sunucu sistemlerini kullanmaktalar. Güvenilirliğinin yanı sıra, karmaşık ve profesyonel destek gerektiren sistemdir. Bu nedenle tüm veri kurtarma merkezi seçeneklerinin size aynı oranda başarı sunamayacağını bilmenizde fayda olacak.

  Son yıllarda ssd raid nedir gibi raid ile ilgili çeşitli araştırmalar yapanların sayısında artış olmaya başladı. Çünkü raid veri kaybı sorunu yaşayanların da sayısının arttığını belirtmek mümkün. Bu durumda atılabilecek en akılcı adım profesyonel destek almaktır. Çünkü her bir sorun kendi içerisinde özel çözüm teknikleri barındırır. Profesyonel destek alınması olası risklerin bertaraf edilmesi adına da önem taşır.

Elbette veri kurtarma firmaları arasından seçim yapmak da bir o kadar önem taşıyor. Amatör teknikleri uygulayan firmalar yaşanan soruna çözüm sunamayabilir. Profesyonel firmalar yeni teknikleri de yakından takip ettikleri için en ender görülen problemlerde dahi devreye girebiliyor ve sorunun çözüme ulaşmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle firma seçiminin de önem taşıdığının altını çizmek isteriz.

Müşteriler, bu depolama çözümleri konusunda, fiziksel ve yazılımsal hasarlar ile karşılaştığı zaman, GOLD DATA’nın kendi bünyesinde oluşturmuş olduğu ‘RAID Destek Takımı’ndan en iyi ve kaliteli hizmet doğrultusunda, raid kurtarma desteği alabilirler. GOLD DATA internet sitesi üzerinden ve telefonla, müşteri temsilcileri aracılığıyla veri kayıpları sorunlarınız esnasında ücretsiz olarak, uzman kişiler tarafından doğru yönlendirilerek, çözüme ulaştırılıp, olası veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

raid veri kurtarma

 

RAID Veri ve Data Kurtarma Sistemleri

Kullanıcılar RAID dizeleri neden arızalanır sorusunun yanıtını merak ediyor. Hataları 4 farklı grupta incelemek mümkün. Bunlar donanım kaynaklı raid hatası, yazılım kaynaklı raid hatası, insan hatası ve uygulama hatası olarak sırlanabilir. Motorun ya da sensörlerin bozuk olması, sabit disk hataları ya da sabit diskin çökmesi, yıldırım, sel ya da yangın arızası gibi sık karşılaşılan arızalar donanım kaynaklı raid hatalarıdır. Diski ya da bölmeleri yeniden biçimlendirme, veritabanı dosyalarının üzerine yeniden yazma, sabotaj, parolanın unutulması gibi durumlar ise insan hatası olarak gruplandırılır.

Sunucu kayıt defterinin yeniden yapılandırılması, virüsler, eksik bölmeler ya da dizin bozulması gibi sorunlar ise yazılım kaynaklı arızalardır. Uygulama hatası ise genellikle bozuk veri tabanı dosyaları, kilitli veri tabanının erişimi engellemesi, çalışmayan uygulamalar ya da silinen tablolar gibi durumlardan kaynaklanır.

Ancak bu dört grupta yer alabilecek her türlü arıza durumunda GOLD DATA uzman ekiplerimizin sunduğu destekten faydalanılabilir. RAID veri kurtarma çalışmalarında yeni teknikleri kullanıyor ve yaptığımız analiz ise kısa zamanda arızanın tespitini sağlıyoruz.
RAID Veri ve Data Kurtarma Sistemleri

Risk teşkil eden tüm veri kayıplarınızda dahi, RAID yapısı fark etmeksizin çözüme ulaştırılırsınız. Uzman ekiplerimiz raid disk kurtarma noktasında da gerekli çalışmaları kısa sürede tamamlar. RAID- 0, RAID- 1, RAID- 1E, RAID- 3, RAID- 4, RAID- 5, RAID- 6, RAID- 5E, RAID- 5EE, RAID ADG, RAID 0+ 1, RAID 10, RAID 50, RAID 51 sistemlerden ve HP Proliant tüm seriler, Dell Power Edge sunucular, IBM, Intel, Gateway, Sun, Seagate Black Armor, Synology, QNAP, LaCie, Iomega Storcenter, Drobo, Thecus, Buffalo Technology Link Station, NETGEAR Ready NAS, Western Digital Mybook, Proware depolama sistemleri kullanılarak, raid data kurtarma çalışmaları yürütülür.

Bilinçsiz müdahalelerden ötürü oluşan veri kayıplarının, kurtarılma süreçleri ve işlemleri uzar hatta bazen tamamen kurtarılamama riskleri ile karşı karşıya kalabilir, verilerin kaybolmasına neden olabilirsiniz. Teknik bilginiz yok ise, uzmanlardan yardım alarak, çözüm yoluna gitmelisiniz. Özellikle raid harddisk kurtarma adı ile kullanıma sunulan her yazılımın bu amaca yönelik olarak hazırlanmadığını bilmelisiniz.

Raid veri kayıplarında öncesinde yanlış bir müdahalede bulunulmadıysa başarı oranımız % 99+ dır. GOLD DATA sizlere hem ekonomik hem de güvenilir raid dosya kurtarma desteği verecektir.

Disk sayısı ve veri kaybı nedeni ne olursa olsun GOLD DATA raid veri kurtarma konusunda da destek vermektedir. 444 36 98 numaralı hattımızdan bizlere ulaşarak bir Raid Veri Kurtarma Uzmanından destek alabilirsiniz.