icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hard disklerde meydana gelen bazit sorunlar dahi kaydedilmiş olan verilerin silinmesine neden olabilir. Hard diskler ile ilgili yaşanan en yaygın sorunlardan biri ise aygıtın kafa vurmasıdır. Bu nedenle kafa vuran hard diskten veri kurtarma çalışması en sık yapılan çalışmalar arasında yer alıyor.

Hard disklerde kafa olarak adlandırılan bölüm donanımsal bir sorun nedeniyle bozulabiliyor. Bu durumda hard diski bilgisayara bağladığınızda bazı sesler de gelir. Hard disklerde meydana gelen bu sorun nedeniyle verilerde kayıplar da meydana gelebiliyor ve kafa vuran hard diskten veri kurtarma çalışmasının yapılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Profesyonel tekniklerle gerçekleştirilen bu çalışma neticesinde verilere yeniden erişim sağlanabilir.

Hard Diskte Neden Veriler Silinir?

Hard diskler her ne kadar artık çok daha sağlam bir donanıma sahip olacak şekilde üretilse de pek çok nedene bağlı olarak veri kayıpları meydana gelebilir. Örneğin donanımında meydana gelebilen bir problem verilerin silinmesi ya da dosyanın bozulması gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Elbette bu sorun karşısında verilerden vazgeçmek zorunda değilsiniz. 

Yazılımda bir sorun olması nedeniyle de veri kaybı ya da dosya bozulması gibi bir sorun meydana gelebiliyor. Ancak gelişen yen teknikler sayesinde artık veri kurtarma çalışması bu gibi sorunlar yaşandığınızda da uygulanabiliyor. Ancak tercihinizi mutlaka profesyonel bir veri kurtarma firmasından yana yapmanız gerekir. Aksi halde ulaşılabilecek verilere erişim imkansız hale de gelebilir. 

Hard Disk Kafa Atma Sorunu 

Hard disklerin okuma ve yazma fonksiyonlarının olduğu kafalar, benzerlikleri çeşitli iğnelerle aynıdır. Hard disk içerisinde okuma – yazma kafaları doğrudan arızalanırsa bu konuda harddisk içerisinde verilerin okunması veya yeni veri yazmasıyla ilgili sorunlarda meydana gelecektir. Profesyonel destek almak bu aşamada önemli olacak, veri kurtrama merkezleriyle beraber ilgili hard disk içerisinde donör değiştirerek verileri okuma işlevine dahil olmak gerekebilir.

Hard disk üzerinde okuma yazma işlevlerinin doğrudan plakalar üzerinde gerçekleşmesiyle bilinir. Manyetik elektrik sinyallerini alıp değiştirmesiyle bilinen bu çözüm içerisinde sürücüde yaşanacak olan aksilikler, doğrudan hard disk ile ilgili sorunlar olacaktır. Genel olarak üst üste sıkıştırılmış olan çoklu plakaların yer aldığı hard disklerde okuma ve yazma fonksiyonları da bu plakalardır. Bu plakaların üstü ve altı, yazma – okuma olup bu noktada sabit sürücülerde bozulan şey de bu plakalar olur. 

HDD Kafa Atma Tamiri

Hard disk parçalarının dönme hızı, genelde okuma ve yazma hızıyla eş değerdir. 5400 RPM, 7200 PRM gibi özel hızlara sahip olan çeşitli plakaların olduğu harddisk parçaları vardır. Hard disklerin içerisinde birbiri üstünü dizilen pek çok plaka, okuma ve yazma için kafalarının da set halinde olmasıyla bilinir. Bu durumda her kafa plakanın bir yüzeyinde veri okuyarak işlev görmektedir.

HDD içerisinde okuma ve yazma komutlarının bulunduğu plakaları tutan bu kollar, belirli süre sonrasında yıpranmaya başlar ve mekanik anlamda bozulur. Aşınan okuma yazma kafaları, bir süre sonra bozulmaya başlaması da bir nevi HDD arızalanması süreci olarak tanımlanır ve kafalar okuma, yazma işlemlerinde ya zorluk yaşar ya da bu işlemleri yaparken tıklama sesleriyle beraber kendini fark ettirir.

Harddisk içerisinden gelecek olan tıklama sesi gibi ses gelmesiyle beraber verinin okuma yazma noktasında çalışmasıyla ilgili sorunu var demektir. Bu durumda dosya bozulmasına sebep olacağı gibi, okuma yazma işlevi gösterirseniz bu durumda hard diskiniz tamamen bozulmuş olabilir. Bu sesler sizlere hdd kafa atma tamirini beraberinde getirecektir. Çünkü analog saat sesi gibi düzenli olarak tıklama sesini sizlere getiren bu sesler, sabit sürücülerde, hard disklerde okuma yazma kafalarının kör olması ya da plakaların yıpranmasıyla beraber oluşan veri okuyamama sorunlarıdır.

HDD Kafa Vurma Nasıl Anlaşılır?

Hard disklerde sıkça görülen pek çok hatalar arasında yerin alan okuma yazma kafa atması hatası, günümüzde HDD kullanan pek çok kişinin karışılacağı hatalar arasında yerini alır. HDD kafa vurma hatası anlaşılması için dışarıdan darbe gelmesi, elektrik enerjisinin bir anda kesilmesi gibi sorunlar doğurmaktadır. Bu tip hatalarda veri kaybı yaşanması olasıdır. Bu nedenle eğer olası bir veri öneminiz varsa, harddiskinizde verilerinizi kurtarmanız da önem arz edeceği gibi kafa vurma belirtileri ile karşı karşıya kaldığınızda diskin hızlı bir şekilde elektrik enerjisi ve bilgisayar bağlantısı kesilmesi gerekir.

HDD Kafa vurma sorunu anlaşılabilir olan sorunlardan biri de tıkırtı sesi ya da gürültülerdir. Plakaların zarar görmesi, geri dönüşü olmayan veri kayıplarıyla siz karşı karşıya bırakacağını unutmayın. Disk içerisindeki plakalara zarar verecek olan bu sesler, bir süre sonra sorunları da artarak beraberinde getirir.

Harddisk Kafa Vurma Nedenleri

Bilgisayarınızın aniden elektriğinin sık sık gitmesi, hard diskin fiziksel olarak darbe görmesi, zayıf üretim hattından çıkması ya da ucuz parçaların hard disk içerisinde kullanılması gibi sebepler kafa vurma nedenlerini de beraberinde getirir. Bununla birlikte de bilgisayardan hard disk söküp takarken doğru şekilde çıkartamamanız da benzer şekilde kafa vurma nedenleri olarak bilinir.

Harddisk Kafa Vurma Çözümü

Önemli verilerinizin yer aldığı HDD kafa vurma sorunlarına karşı çözümler, birçok değerlendirmelere bağlı şekilde bulunur. Okuma yazma kafalarını değiştirerek bu uygulamaya dahil olacağınız gibi bunun dışında da veri kaybı sorunlarını önlemek için Gold Data gibi profesyonel bir firmadan destek alabilirsiniz. 

Kafa vurma sorunlarına karşı çözüm eğer okuma yazma kafalarını değiştirmek olduğuna dair karar verdiyseniz, okuma yazma kafalarının narin kafalar olduğunu ve zarar görebilme ihtimallerinin çok yüksek olan parçalar olduğunu unutmayınız. Bu nedenle de tamir noktasında profesyonel destek almanız önemli bir süreçtir. Kafa arızası sorunlarında genelde veri kurtarmak için kafaların çok kez değiştirilmesi durumu da söz konusudur.

Veri kurtarma çalışmalarında Gold Data ile çalışmanız halinde bu alanda doğru ve güvenilir hizmet alacağınız gibi birden fazla kafaların değiştirilmesiyle beraber çok daha fazla veri okuma işlemleri sağlanırken, böylelikle mümkün olabildiğince %100’e yakın verilerin okunması ve kopyalanması sağlanarak birçok verileriniz de bu sayede kurtarılmış olur.