icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hayatımızın büyük bir bölümünü kapsayan bilgisayar ve internet, artık en önemli donanımlardan biri haline gelmiştir. İnsanlar, kişisel verilerinden tutun da iş hayatındaki tüm çalışmalarını dahil olmak üzere bilgisayar ortamında depolarlar. Bilgisayar cihazlarının bu depolama araçlarıyla birlikte uzun vadede kullanım imkânı sağlaması sayesinde de, hard disk cihazların en çok ihtiyaç gördüğü cihazlar olduğunu söylemek de mümkündür.

Günümüzde birbirinden farklı birçok modellerde harici hard disk modelleri bulunmakta, tercihen de seçebileceğiniz pek çok seçimlerinizi yapabileceğiniz modelde bulunur. Aralarında seçimlerinizi yaparken de performansa sayalı, verinin depolanmasına dayalı ya da benzer şekilde harici hard disk türlerine dayalı şekilde seçimler yapabiliyorsunuz.

Seçimlerinizi yapacağınız harddisk seçimlerinizde bilgisayarınızın kendi içerisinde kullandığınız harddisk, bir zaman sonra size yetmediğinde daha geniş ve büyük bir harddisk istersiniz. Bu tip durumlarda ise harici hard disk kullanabilirsiniz. Harici harddiskler, birbirinden farklı marka ve modellere ait şekilde bulunurken pek çok kapasite seçeneklerine bağlı şekilde de seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Taşınabilir Harddisk Modelleri

Bilgisayara dışarıdan bağlayacağınız ve kullanacağınız şekilde birçok taşınabilir modelde harddisk bulunmaktadır. Bu harici ya da taşınabilir harddisk modeller, SATA, SAS ya da SSD modellerde pek çok markaya ait şekilde satışı bulunan modellerdir. Aralarında istediğiniz modelleri seçebileceğiniz gibi bağlantı tipi USB 3.0 olarak seçebileceğiniz harici harddisklerle beraber çok daha hızlı şekilde veri aktarımlarınızı yapabilirsiniz.

Tercihlerinizi depolama amacıyla yapacağınız bu harici harddisk modellerinde önem vereceğiniz şey, çok daha yüksek kapasiteye sahip şekilde veri aktarımlarınızı yapmanız yönünde olacaktır. Eğer geniş bir bağlantı ve devasa kapasiteye uygun şekilde kullanım istiyorsanız TB boyutlarında taşınabilir diskler tercih edebilirsiniz.

İster USB 3.0 isterseniz de USB 2.0 uyumlu şekilde tercihlerde bulunabilir ve seçimlerinizi de buna göre yapabilirsiniz. Tek bir disk kullanmak istediğinizde USB 3.0 bağlantısıyla beraber cihazlarınızı eskiye göre çok daha uyumlu hale getirir, veri aktarımlarınızı da normalden daha yüksek biçimde yapabilirsiniz.

Çok daha yüksek aktarım hızlarıyla beraber dilediğiniz markalardan birini seçebileceğiniz gibi USB bağlantı değeri 3.0 olan bağlantı noktalı taşınabilir harddisk seçtiğinizde de çok daha hızlı veri akışını sağlamış olabilirsiniz. 

Bir başka açıdan özellik olarak bakıldığında harici harddiskler, bilgisayar performansını en iyi şekilde yükseltmenize yardımcı olan cihazlardır. Dahili sabit disk yerine harici kullanarak bilgisayarınıza yük vermeyecek şekilde bilgisayarınızı hızlandırmış olur ve daha performansı şekilde kullanırsınız. Harici harddiskler ise, performansı arttırırken hiçbir şekilde bilgisayarınızın yavaşlamasına da neden olmayacaktır.

Bilgisayara Harici Harddisk Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Taşınabilir disk satın aldığınızda, üzerinde bulunan USB bağlantısına göre direkt olarak USB girişi bölümünden bağlantıyı yapabilirsiniz. USB 2.0 veya 3.0 uyumlu şekilde bağlantınızı yapabilir, en iyi ve hızlı şekilde de yüksek aktarım hızlarından faydalanabilirsiniz.

Verilerinizi saklayacağınız bu harici harddisk içerisinde hiçbir bağlantı sorunu dahi yaşamadan en iyi şekilde yararlanır ve seçimlerinizi de istediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz. Sabit disk boşaltmanız konusunda sizlere yardımcı olması sayesinde de bilgisayarınızdaki performansı en yüksek değerlerde arttırmış olursunuz.

Yüksek depolama kapasitesine sahip biçimde kullanacağınız taşınabilir disk modelleriyle beraber sabit diskler her zaman daha iyi ve performansı yüksek ürünler olurken, kullanılacak olan bilgisayarlara bağlantınızı da basit şekilde yapabilirsiniz. Tüm müzik, resim, video başta olmak üzere medya dosyalarından çeşitli verilere kadar pek çok dosyayı rahatlıkla depolayabilirsiniz.

Bilgisayara taşınabilir diski bağlamak için kablolu ya da kablosuz bağlantı noktalarından faydalanabilirsiniz. İstediğiniz teknolojiyi kullanarak verilerinizi çok daha rahat şekilde kablosuz modelleriyle beraber aktarır, taşır ve rahat edersiniz. Bu alanda veri aktarımını enerji dahi harcamadan rahat şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.