Silinen Kamera Kayıtlarını Geri Getirme


En sık yaşanan veri kaybı sorunlarından biri de kameralar ile yapılan çekim kayıtlarının yanlışlıkla silinmesi oluyor. Çeşitli marka ya da modellerde kameralar ile yapılan kayıtların silinmesi kimi durumlarda ciddi sıkıntıları beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle silinen kamera kayıtlarını geri getirme yolları aranıyor. Aslında konuya dair internette kısa bir araştırma yapıldığında pek çok yazılımdan söz edildiğini görebilirsiniz.

Zira bu yazılımların tamamının silinen kamera kayıtlarını geri getirme noktasında başarılı olduğu söylense de elbette bu bilgi doğru değil. Eğer bir kamera kaydı silindiyse yapılması gereken husus derhal bir profesyonel veri kurtarma merkezi ile iletişime geçilmesi olmalıdır. Çünkü gelişigüzel yöntemler beraberinde ciddi sıkıntıları da getirebilir.  Kamera kullanan herkesin bilmesi gereken en önemli unsurların başında silinen kamera kayıtlarını kurtarma amaçlı yazılımların da profesyonel teknikler ile birlikte kullanılması gerektiği geliyor. İnternet üzerinden yapılan araştırma ile pek çok doğru olmayan bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler kamera kullanıcılarının kameraya bilinçsizce müdahale etmesi ile sonuçlanabiliyor. Sadece kamera değil, kameranın bağlandığı bilgisayarların da bu bilinciz müdahalelerden zarar gördüğünü belirtmek isteriz.

Güvenlik Kamerasından Silinen Görüntüleri Kurtarma

Güvenlik kameraları ile ilgili yaşanan sorunlar arasında görüntülerin silinmesi başı çekiyor. Bu nedenle GOLD DATA olarak sıklıkla silinen güvenlik kamera kayıtlarını geri getirme amaçlı müdahaleler de gerçekleştirmekteyiz. Çoğu zaman adli vakalar için de büyük nem taşıyabilen güvenlik kamerası görüntüleri mutlaka profesyonel ve deneyimli bir ekip tarafından yapılacak çalışma ile müdahale edilmesi gereken görüntülerdir.

Ülkemizde kullanılan güvenlik kamera sistemlerinin yazılımları birbirinden farklı olabiliyor. Buna bağlı olarak yapılacak güvenlik kamera silinen görüntülerini geri getirme işleminin de farklı teknikler ile uygulanması gerekebiliyor. Elbette bu süreçte bilerek ya da yanlışlıkla silinmiş olan görüntülere çok titiz bir yaklaşımla müdahale edilmesi gerekir. Yapılabilecek basit bir hata görüntülerin kurtarılma olasılığını düşürür. 

Cihazın nasıl bir yazılıma sahip olduğu ile birlikte neden görüntülerin silindiğinin da anlaşılması gerekiyor. Zira veri kurtarma tekniğinin bu bilgiler ışığında belirlenmesi ve bu doğrultuda en uygun teknik ile kayıt cihazından silinen görüntüyü geri getirme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Tecrübe bu durumda da yapılacak çalışmanın başarısında belirleyici bir unsura dönüşebiliyor.

Clean room adı verilen ve her türlü partikülden arındırılmış ortamlarda da silinmiş kamera kayıtlarını kurtarma işleminin yapılması gerekebilir. Teknik olarak kamera sistemine hiçbir zarar vermeden girişimde bulunulması bazen özel olarak hazırlanan yazılımların kullanılması ile mümkün olabiliyor. Bu yazılımların deneyimli bir veri kurtarma ekibi tarafından kullanılması da önem taşıyan bir diğer detay.

Tüm bunların ışığında sizlere önerimiz silinen kayıtları geri getirme işlemi için daha önce bu çalışmada bulunmuş bir ekibi tercih etmeniz olacak. GOLD DATA olarak daha önce pek çok farklı marka ve modelde kamera cihazlarından veri kurtarma ve silinen görüntüyü geri getirme çalışması gerçekleştirdik. Sizin için de bu çalışmayı yapabiliriz.

Kamera Kayıtlarını Kurtarmak Mümkün mü? 

Kamera kayıtlarını elbette kurtarmak mümkün olabiliyor. Ancak her durumda % 100 kurtarma garantisinin verilmesi de olanaksız. Öncelikle yanlışlıkla silinip silinmediği ya da bir virüs nedeniyle kayıtların silinmiş olabileceği gibi konuları netleştirmek için bir analiz çalışmasının yapılması gerekiyor. Bu analiz sonrasında kayıtların kurtarılma olasılığına dair daha net bir bilgi vermek mümkün olabilir.

Kamera kayıtlarını geri getirmek için yapılan bilinçsiz müdahaleler, kayıtların kurtarılabilme olasılığını ciddi düzeyde düşürüyor. Bu nedenle söz konusu problem yaşandığında derhal veri kurtarma merkezi ile iletişime geçmek yapılması gereken en doğru hamle olacaktır. Böylece kayıtlara ulaşma ve kurtarma olasılığı yükselir. Aynı zamanda daha kısa sürede veri kurtarma çalışmasının yapılması da sağlanabilir.

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar