icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

"Herkes başarılı ise kim başarısız?"

İnternette araştırma yaptığınız zaman çoğu firmanın % 99 , % 100 başarı oranı yazdığını ve hatta bunun da ötesine giderek henüz görmediği, analizini yapmadığı ürün için kesin veri kurtarma garanti vermektedir. Açıkca ifade etmek gerekirse bu tür garantiler kesinlikle tüketiciyi yanıltmaya yönelik ticari hilelerdir.

Dünya'da hiçbir kurumsal firma henüz analizi yapılmamış bir ürün için kurtarma garantisi veremez. 

Peki nedir bu kurtarma oranları?

Türkiye'de veri kurtarma sektörü ile ilgili sayfamızı incelediyseniz veri kurtarma oranlarınında tıpkı referanslar gibi istismar edilmeye açık ve denetimi mümkün olmayan bir ifade olduğunu göreceksiniz.  Veri kurtarma da başarı oranı hesabına geçmeden önce, başarı oranı hesaplama da bu hesaba dahil edilmeyen vakalardan bahsedelim.

1- Müdahale Görmüş Ürünler :  Daha önce müdahale görmüş bir disk firmanın başarı oranını etkilemez. Keza her 10 diskten 1'i daha önce bizzat müşteri tarafından veya diğer veri kurtarma firmaları tarafından müdahale edilmiş bir şekilde gelmektedir. Müdahale görmüş ürünlerde başarı oranı, müdahale görmeden gelen ürünlere göre düşüktür. Bunların içinde başarılı vakalar oldukça çok olsada, kurtarılamayan vakalarda olmaktadır. Bu yüzden diske kesinlikle kendi imkanlarınız ile müdahale etmeye çalışmayın. Veri kurtarma laboratuvarı seçiminde de seçici davranınız.

2- Medyada Fiziki Tahribat Oranı : Disk içerisinde verilerinizin kayıt edildiği medyaların yüzeyinde oluşan fiziki tahribat oluşumlarında her disk üreticisinin kendine has tolere edebileceği orandan  fazla olması durumunda bu tür disklerde veri kurtarma işlemi gerçekleşemeyebilir veya kısmi bir veri kurtarma işlemi gerçekleşecektir. Üreticilerin kullandığı medya, disk çalışma parametreleri için kullandığı ayrılmış alan sayısı ve kopyası, diskte kullanılan medya sayısı gibi faktörler bu tür disklerde başarı oranını nı doğrudan etkileyen faktörlerdir. 

Bu yüzden Çizik Diskten garantili veri kurtarma gibi kelimelerde ticari hileden öteye gidemez. Keza üreticinin kendisi bile bunun garantisini verememektedir. Elbette % 100 başarı ile kurtarılan datalar olsa bile bu vakalarda, buradan hareketle genelleme yapmak büyük bir hata ve hiledir.  Yukarıda yazılı haller başarı oranının istatistiksel oranını etkilemeyen faktörler olarak sıralanabilir.  

Öyleyse gelelim gerçek oran ve istatistiklere.

Diske daha önce müdahale edilmemiş ise ve medya üzerinde Dünya'da kabul görmüş standartların üzerinde bir fiziksel tahribat yok ise başarı oranımız % 99'dur.  

Daha önce müdahale görmüş disklerde ve standart üstü tahribatlarda bu oran  düşmektedir. Şirketimizin kalite politikaları gereği sizlere aklınıza takılan tüm sorularda, net ve şeffaf bir şekilde müşteri temsilcilerimiz her zaman bilgi vermeye hazırdır.