icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilindiği gibi bilgisayarlar, tabletler ve daha pek çok cihazda “fabrika ayarlarına geri dönme” özelliği bulunur. Bu cihazları kullananlar bazen yanlışlıkla bazen de bilinçli bir şekilde fabrika ayarlarına geri dönme yazılımını çalıştırır. Ancak pek çok kişinin dikkat etmediği bir husus var; bu özellikten faydalandığınızda cihazınızda mevcut olan tüm veriler kaybolur.  (Bazı modellerde yedekleme imkanı sunulabiliyor)

Fotoğraflardan e-maillere,  cihazınızda mevcut olan tüm dosyaların kaldırılması elbette cihaz kullanıcılarında paniğe neden olabiliyor.  Yedek alınmadan yapılan bu fabrika ayarlarına geri dönme işlemi bir başka büyük hataya daha sürükler. Panik!


Panik! ve Veri Kurtarma Denemeleri

Kullanıcıların bir çoğu fabrika ayarlarına geri dönen cihazlarını açtıklarında kişisel dosyalarının olmadığını gördükleri zaman bir panik içerisinde buluyorlar kendilerini. Zaten yanlış bir işlem yapıp yedek alınmadan fabrika ayarlarına geri döndürlükleri cihazlarına, yine  internetten indirdikleri kurtarma yazılımları ile veri kurtarma denemeleri yapmaktadırlar ya da bir bilen olarak güvendikleri kişi veya kurumlar bu hataları yapmaktadır. 

Ufak bir istatistik vermek gerekirse, 2018 yılında fabrika ayarlarına geri dönme nedeni ile laboratuvarımıza gönderilen disklerden herhangi bir müdahale yapılmamış olanlarının % 95 i başarılı bir şekilde kurtarılmış. Yine 2018 yılı içerisinde laboratuvarımıza gönderilen ürünlerden fabrika ayarlarına geri döndürüldükten veri kurtarma denemeleri yapılarak müdahale edilmiş disklerde bu oran % 50 lere kadar düşmekte.


Fabrika Ayarlarına Dönen Cihazdan Veri Kurtarma

Aslında bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kişisel verileriniz sabit diskten silinir. Dolayısıyla erişimin olanaksız olduğu düşünülür. Aslında güvenli bir silme yöntemi olmadığından verilere ulaşmanın imkânsız olduğu da düşünülmemelidir. Fabrika ayarlarına geri dönen cihazdan veri kurtarma işlemi yapılabilir. Elbette cihaz kullanıcıları sabit diskten silinen bu verilere kendi çabaları ile ulaşamaz. Bu noktada veri kurtarma hizmetlerinden faydalanmanız gerekir. Bu hizmet kapsamında fiziksel sabit diskin ilgili birimine erişilerek silinen veriler yeniden erişilebilir hale getirilebilir. 

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi fabrika ayarlarına geri döndükten sonra veri kurtarma işleminin profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. İnternet ortamında çok sayıda hatalı bilgi bulunuyor. Bazı programların cihaza yüklenmesi halinde verilerin yeniden cihaza dönebildiği gibi gerçekleşmesi olanaksız bilgiler kullanıcıların cihaza zarar vermesiyle sonuçlanabiliyor.

Oysa fabrika ayarlarına dönmüş cihazdan veri kurtarma işlemi sadece basit bir yazılımın cihaza yüklenmesi ile gerçekleştirilebilecek bir işlem değildir. Özel tekniklerin itina ile uygulanması sonucunda sabit diske ulaşılması ve bu diskten verilerin kurtarılması gerekir. 

Kısacası fabrika ayarlarında kaybolan verileri kurtarma işlemi için mutlaka profesyonel bir veri kurtarma firması ile iletişime geçilmesi gerekir. Aksi halde kişisel müdahaleler ya da cihaza yüklenen çeşitli programlar ile bir netice alınması mümkün olmayacaktır. Bu tür yazılımların virüs de içerebileceğinin unutulmaması gerekir. Dolayısıyla fabrika ayarlarından sonra veri kurtarma işlemi için veri kurtarma firmasından destek almanız gerekir. GOLD Data olarak her türlü cihaz üzerinde gerekli veri kurtarma işlemini kısa sürede tamamlıyoruz. 

Profesyonel destek almak için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken konuları sizler için Türkiye'de Veri Kurtarma Sektörü başlıklı yazımızda paylaştık. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bknz: "⇒Türkiye'de Veri Kurtarma Sektörü"

Sizde bu tür bir veri kaybı yaşıyorsanız Türkiye'nin her yerinden 444 36 98 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.  Dilerseniz veri kurtarma talep formunu doldurarak hemen Ücretsiz Analiz hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bilgisayarda Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Gelişen teknoloji kapsamında tüm verilerin saklanıp depolanması günümüzde oldukça basite indirgenmiştir. Hafıza kartına kaydedilen tüm veriler, bilgisayar ve laptoplarda muhafaza edilebilmektedir. Fakat bilgisayarınızda fabrika ayarlarına geri dönme özelliği bulunduğu için, bu butona tıklandığı an tüm dosya ve verileriniz silinebilir. 

Fabrika ayarlarına sıfırlanmış olarak baktığınızda çeşitli hafıza kartı içerisinde yer alan datalarınızı kaybettiğinizi görebilirsiniz. Bu aşamada paniğe kapılmadan derhal profesyonel veri kurtarma firmalarından destek almalısınız. Dosyaları nasıl geri getirebilirim diye kaygılanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. 

Silinen dosyaları geri getirmek alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Gold Data olarak çeşitli dosyaları, veriler, dataları, video ve fotoğrafları kurtarmamız elbette profesyonellik çerçevesinde yapılmaktadır. 

Fabrika ayarlarına döndükten sonra dosyalar nasıl kurtarılır? diye merak edip arama motorunda sorguladığınızda, karşınıza çıkan basit yazılımları bilgisayarınıza yüklememeniz gerekmektedir. Çünkü bu işlem sanıldığı kadar kolay değildir. Yöneldiğiniz veri kurtarma program ve yazılımlar, virüsleri beraberinde getirebilir ve dosyalarınızı kurtaramazsınız. 

Fabrika ayarlarına dönüldüğünde aslına bakıldığında veri kaybı değildir yaşanan sorun. Bilgisayarınızda bu veriler saklanır ve siz sadece bulamazsınız. Paniğe kapılıp yanlış bir hamlede bulunduğunuz an da ne yazık ki verilerinizi kaybedersiniz. 

Bilgisayarınızda fabrika ayarlarına geri döndükten sonra dosyaları kurtarmak için firmamızdan destek alabilirsiniz. Peki bu işlem nasıl gerçekleştirilir? Verileri kurtarmak, profesyoneller tarafından özel bir teknik ile yapılmaktadır. Bu yüzden kişilerin kendi çaba ve girişimleri yetersiz kalacak ve birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Cihazın bozulması gibi problemler meydana gelecektir. 

Gold Data olarak fabrika ayarlarına dönmüş bilgisayarlarınızdan veri ve dosya kurtarma işlemini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Detaylı bilgi almak ve verilerinizi kurtarmak için sayfamızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.