Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?


Bilindiği gibi akıllı telefon modelleri, bilgisayarlar, tabletler ve daha pek çok cihazda “fabrika ayarlarına geri dönme” özelliği bulunur. Bu cihazları kullananlar bazen yanlışlıkla bazen de bilinçli bir şekilde fabrika ayarlarına geri dönme yazılımını çalıştırır. Ancak pek çok kişinin bilmediği bir husus var; bu özellikten faydalandığınızda cihazınızda mevcut olan tüm veriler kaybolur. 

Fotoğraflardan e-maillere, SMS mesajlarından notlara kadar cihazınızda mevcut olan tüm dosyaların kaldırılması elbette cihaz kullanıcılarında paniğe neden olabiliyor. Çünkü maalesef çok sayıda kişi fabrika ayarlarına döndüğünde sadece cihazı ilk satın aldığında seçtiği ayarların yok olacağını düşünür. Veri kaybı yaşanmayacağını düşündüklerinden paniğe kapılarak, fabrika ayarlarına geri dönme yazılımını yarıda durdurma ya da cihazı kapatma gibi girişimlerde de bulunabilirler.

Fabrika Ayarlarına Geri Dönme Nedir?

Çeşitli cihazlarda bulunan bu özellik aslında cihazın sabit sürücüsünün yeniden biçimlendirilmesi işlemidir.  Dolayısıyla kişisel kullanım ile cihaza eklediğiniz dosyalar bu biçimlendirme esnasında silinir. Çünkü cihazın kullanıcıya satışa sunulduğu orijinal ayarlar geri gelir. Cihazın orijinalinde bulunmayan dosyaların tamamı da cihazdan kaldırılır. Bu özellik bazı kullanıcılar tarafından tüm verilerin tamamen silinmesi amacıyla da kullanılabiliyor. Peki, fabrika ayarlarına geri dönme yazılımından faydalandığınızda tüm verilere erişim olanaksız hale mi geliyor?

Fabrika Ayarlarına Dönen Cihazdan Veri Kurtarma

Aslında bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kişisel verileriniz sabit diskten silinir. Dolayısıyla erişimin olanaksız olduğu düşünülür. Aslında güvenli bir silme yöntemi olmadığından verilere ulaşmanın imkansız olduğu da düşünülmemelidir. Fabrika ayarlarına geri dönen cihazdan veri kurtarma işlemi yapılabilir. Elbette cihaz kullanıcıları sabit diskten silinen bu verilere kendi çabaları ile ulaşamaz. Bu noktada veri kurtarma hizmetlerinden faydalanmanız gerekir. Bu hizmet kapsamında fiziksel sabit diskin ilgili birimine erişilerek silinen veriler yeniden erişilebilir hale getirilebilir. 

4 adımda bilgisayar hard diskini silme yazımızda bilgisayarlarınızda kullandığınız hard diskleri güvenilir şekilde nasıl boşaltabileceğinize dair bilgileri sizlerle paylaştık.

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar