icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Dizüstü bilgisayarların hard disklerinin içlerinde yer alan plakalara sektör adı verilmektedir. Hard disk içerisindeki veriler sektörler içerisinde saklanırlar. Fiziksel ve manyetik olarak herhangi bir sıkıntı sebebinden dolayı okunamayacak hale gelen disk sektörlerine ise Bad sector denilmektedir.

Bilgisayarınızda kullandığınız herhangi bir yazılımda almış olduğunuz hata uyarıları, yazılımları kullanmakta sıkıntı yaşama ve kaldıramama gibi durumlar bad sectoroluşmasının temel belirtileri arasında yer almaktadır. Bad sector hatası ile karşı karşıya olan kişilerin dizüstü bilgisayarları da sık olarak donar ve kilitlenerek kullanılamaz hale gelir. Bu belirtileri sık yaşamaya başladıysanız büyük bir ihtimal ile hard diskinizde bad sector oluşmuştur ve bu bölgeye veri yazılmaya çalışıldığında hata meydana geliyordur.


Bad Sector Çözümü Nedir?

Bad sector hatalarının ufak boyutlarda olması durumunda kullanmış olduğunuz işletim sisteminiz ile birtakım müdahaleler yapabilirsiniz. Windows işletim sistemindeki “checkdisk” işlemini yapmanız durumunda bad sector hatalarınızı denetlemiş olursunuz.

Dizüstü bilgisayarınızı açarken F8 tuşuna basarak, güvenli modu kullanıp bilgisayarınızı açarak checkdisk işlemini yapabilirsiniz. Checkdisk işlemi hard diskinizdeki oluşmuş olan bad sectorleri bularak onları farklı bir noktaya taşır. Böylelikle dizüstü bilgisayarınızı kullanırken hatalı bölgeye denk gelerek bilgisayarınızı kilitleyen verileriniz, bu bölgeleri geçerek sağlıklı şekilde çalışan bölgelere yerleştirilir.

İşlemi daha hızlı bir şekilde çalışır vaziyetteki Windows’unuza uygulamak istiyorsanız Başlat > Çalıştır yoluna “cmd” yazarak enterlayın ve komut satırına “chkdsk c: /p /r” komutunu yazıp entera basın. İşlem otomatik olarak başlayacaktır.

Başarı oranlarımızı merak ediyorsanız hazırladığımız bir önceki içeriğimiz olan başarı oranları içeriğimizden çalışmalarımız ve başarıya ulaştırdığımız projelerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.