icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri muhafazasında artan dosya boyutları, veri depolama aygıtını en verimli şekilde kullanmayı da önlüyor. Bu durumda devreye giren veri sıkıştırma yöntemleri Word ya da Excel dosyaları düşünüldüğünde yıllardır kullanılan zip ya da WinRAR oluyor. Bu iki veri sıkıştırma uygulamasından hangisinin arşivleme bakımından daha ideal olduğu ise uzun zamandır tartışılıyor.

Veri Sıkıştırmada Hangisi Daha İyi?

Elbette dosya türü üzerinden düşünüldüğünde hangi veri sıkıştırma yönteminin daha iyi olduğu sorusunun yanıtı değişecektir. Çünkü sıkıştırılmış klasörler farklı programlarla da oluşturulabilir. Son dönemde 7z uzantıları da bir hayli kullanılmaya başlandı. Ancak hangisinin daha iyi bir sıkıştırma performansı sergilediği noktasında bazı testler yapmakta da fayda olacaktır.

Hedef, sıkıştırma işlemiyle en küçük veri boyutuna ulaşmak. Ancak bu hedef doğrultusunda her işletim sistemi ile dosyayı açabiliyor olmak da gerekiyor. Dolayısıyla sıkıştırma performansı yani en küçük dosya boyutunu elde etmek de tek başına yeterli bir veri olamaz. Ayrıca vi veri sıkıştırma programı, fotoğraflarda maksimum performans sergilerken oyun dosyalarında beklentileri karşılayamayabilir. Hangi dosya türünde sıkıştırma yapacağınıza bağlı olarak mini bir test yapmanız daha doğru olacaktır.

7zip Her İşletim Sistemine Uygun mu?

Genellikle en iyi performansı 7zip verir. Eğer sıkıştırmak istediğiniz dosya türü ile ilgili bir deneme yapmak istemezseniz, 7zip ile sıkıştırma yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak her işletim sistemi tarafından desteklenmediğini de bilmenizde fayda var. Örneğin Windows ile dosyayı açmanız için ekstra bir uygulama yüklemeniz gerekir. Ancak zip ile sıkıştırma yaptığınızda dosya Windows ile açılır.

Mac OS işletim sisteminde ise bir uygulamaya gerek duymadan dosyayı açabilirsiniz.  Linux işletim sisteminde de 7zip ile sıkıştırılan dosyalar sorunsuz bir şekilde açılabiliyor. Ayrıca Chorome OS için de bu durum geçerlidir.