icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hard disk cihazları üzerlerindeki sektörler vasıtasıyla bilgilerinizi ve verilerinizi hafızalarına yazarlar. Sektörlerin bazı durumlarda zarara uğraması ve verilerinize ulaşamamanız durumu ise Bad sector hatası olarak adlandırılır. Disklerde oluşan bu tür hatalar birimin zarar gören kısmının kalıcı olarak kullanılmaz hale gelmesine yol açmaktadır.

Bad sector hataları, donanım kaynaklı hatalardır ve yazılımlar yardımıyla düzeltilmeleri mümkün değildir. Diskler üzerinde Bad sector hatası oluşması başlıca diskin aşırı ısınması, nemli ortam, disk üzerindeki korozyon, fiziksel hasar ve aşırı kullanımdan dolayı kaynaklanmaktadır. Fiziksel problemler sonucunda meydana gelen bu hata eğer yazılımdan kaynaklanıyorsa ise “low level format” tekniği ile düzeltilebilir.

bad sector nedir

Bad Sector Nasıl Düzeltilir?

Disk üretici firmaları bu tür hataların meydana geldiği durumlarda devre dışı kalabilmesi için disklerin belirli kısımlarına boş birimler eklerler. Bad sector hatası meydana gelen bölgeler bu tür birimlere aktarılarak kullanıcıların hatadan etkilenmemesi sağlanır. Kullanıcılar bu sebeple diskleri üzerinde Bad sector hatası oluştuğunu çoğu zaman fark etmezler.

İşletim sistemlerinin araçları ise bu hataları tamir edecek özelliğe sahip değildir. Eğer diskinizin çalışmasını önleyecek kadar büyüklükte bir hata meydana gelmişse yapabileceğiniz en iyi şey yeni bir Hard disk satın almanız olacaktır.

Hard diskleriniz üzerinde Bad sector meydana gelip gelmediğini önceden tespit edebilmek için Windows işletim sisteminin “Chkdsk” komutundan yararlanabilir ve bu duruma erken müdahale edebilirsiniz.