Veriler Disklerde Nasıl Depolanıyor?


Dijital ortamlarda verileriniz baytlar halinde depolanır. Her bir bayt, 8 bitten oluşmaktadır. Her bit de 0 ve 1 değerlerinden birine sahiptir. Verilerin bu sistem içerisinde depolanması işlemlerine ikili sayı sistemi adı verilir. Bilgisayar sistemlerinizde yer alan tüm veri depolama işlemleri ikili şekilde hafızada tutulmaktadır.

Diskler genel olarak manyetik uçucu yapıya sahip olmayan şekilde depolama yaparlar. Böylelikle verilerin depolanması için ekstra bir güce ihtiyaç duyulmamış olur. Mıknatıslar, eksi ve artı kutuplara sahiptir, eksi ve artı kutuplar iki değere yani ikili kodlara denk düşer.

Hard Disk depolama birimleri veya plaklar, demir ve mıknatıslı bir yüzeye sahiptir. Mıknatıslı yüzeyler manyetik alan adı verilen küçük bölgelere ayrılmıştır. Veriler, manyetik alanların mıknatıslanma yönlerinin değiştirilmesi ile kaydedilir.
Veriler Silinirse Ne Olur?

Bazı durumlarda titiz bir şekilde veri depolama yaptığınız disklerden verileriniz silinebilir. Verileriniz silindiği zaman bellek üzerinden de silinmiş olur. Güç kaybı yaşandığı durumlarda da kondansatörler deşarj olarak bilgilerinizi kaybedebilir.

Veriler öncelikle manyetik alanlarda disk üzerinde fiziksel olarak depolanır ve sonrasında depolanmış veriler dosya sistemleri tarafından yönetilir. Dosya sistemleri ise verilerin konumlarını analiz edebilen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple verilerin herhangi bir parçası sabit disklerin çeşitli konumlarında da yer almaktadır. İşletim sistemleri ise verileri elde ettikten sonra büyük verilerinizi tekrar bir araya getirebilir.

Disklerde depolama işlemi uygulanırken ortaya çıkan disk okuma hataları ile ilgili hazırladığımız disk okuma hatası nedir yazımızda bu problemin detaylarını sizlerle paylaştık.

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar