icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SİLİNEN FOTOĞRAFLARI KURTARMA
İçinden geçtiğimiz zaman diliminde artık fotoğrafları albümlerde değilde bilgisayarlarımızda veya diğer depolama aygıtlarında tutmaya başladık. Üstelik çok daha rahat fotoğraf çekebilme imkanımız olduğu için hatrı sayılır miktarda arşivlere kavuşmuş olduk. Elbette teknoloji bu avantajının yanında olası bir veri kaybı senaryosunda çok ciddi bir dezavantajıda yanında getirmektedir.

Kimi zaman yanlışlıkla kimi zaman da isteyerek silinen fotoğraflara yeniden ihtiyaç duyulabiliyor. Bu durumda endişe edilmesine ya da paniğe kapılmanıza gerek yok. Çünkü yapılacak özel bir çalışma ile silinen fotoğrafları kurtarma işlemi tamamlanabilir. Format atılan bir bilgisayardan da fotoğrafların silinmesi de gayet normal bir durum ve bu sorunu yaşadığınızda da profesyonel veri kurtarma çalışmalarından faydalanabilirsiniz. 

Fotoğrafların silinmesi genellikle flash bellekler ve PC için yaşanan bir sorun oluyor. Ancak diğer veri depolama cihazlarında ve aygıtlarında da bu tür problemler yaşanabiliyor. Bu durumda yapılan en büyük hata ise silinen fotoğrafların geri getirilmesi için çok sayıda programın yüklenerek kullanılması oluyor.

 

Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?

Öncelikle bilmeniz gereken husus, fotoğrafları sildiğinizde aslında tamamen silinmediğidir. Cihaza ya da aygıta yapılacak basit bir müdahale ile fotoğraflarınızın yeniden kullanılabilir bir hale getirilmesi mümkün oluyor. Ancak silinen fotoğraflarınız için her durumda % 100 kurtarılabilir demek de yanıltıcı olabilir. Çünkü bazen kullanıcıların yanlış  veri kurtarma denemeleri bazende veri kaybı sırasında yapılan hatalar ciddi veri kayıplarına yol açabiliyor.

Fotoğraflarınızın format atma ya da yanlışlıkla sil komutu verme gibi nedenlerle silinmesi halinde kurtarılma olasılığı çok daha yüksektir. Bu tür durumlarda tüm verilerin eksiksiz bir şekilde kurtarılması mümkün olabiliyor. Ancak sonrasında kişisel girişimlerle müdahale edilmesi, maalesef erişimi zorlaştırıyor. Bu konuya dair daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. 

Akıllı Telefondan Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Gelişen teknoloji kapsamında en özel anlarımızı akıllı telefon aracılığı ile ölümsüzleştirebiliyoruz. Binlerce fotoğrafın yer aldığı android telefonunuzda küçük bir dokunuş ile silme işlemini ok butonuna basarak gerçekleştirmiş olabilirsiniz. O anda paniğe kapılıp fotoğraflarınızın tamamen silindiğini ve geri dönüşünün olmadığını düşünebilirsiniz.  Hatta geri getirmek için veri kurtarma programı arayışına girebilirsiniz. 

Fakat bu noktada yapılan en büyük hatalardan biri kurtarma programları kullanmanız olacaktır. Silinen fotoğrafları geri getirmenin tek yolu profesyonellerden destek almaktır. Fotoğraf ve dosya kurtarma işlemleri için hiçbir hamlede bulunmamanız gerekmektedir. Çünkü bunların kullanımı sırasında yapılacak hataların geri dönüşü yoktur. Ayrıca kurtarma yapılacak ortama herhangi bir data yazımı ( bu veri kurtarma yazılımı dahi olsa) kurtarmanın mantığına terstir. 

Telefonunuzda yer alan anılar, elbette ki sizin için çok kıymetlidir. Fakat bulunduğunuz yanlış hamle, fotoğraflarınızı tamamen kaybetmenize sebep olabilir. Yanlışlıkla silme seçeneğine dokunduğunuzda ya da cihazınızın hafızası dolu olduğunda fotoğraflarınız otomatik olarak silinebilir. Bu durumda amatör arayışlar içine girmemenizi öneririz. 

 

Bu aşamada Gold Data olarak, akıllı telefonunuzdan silinen istediğiniz fotoğraf ve dosyaları profesyonellik çerçevesinde geri getiriyoruz. Yanlışlıkla sildiğiniz fotoğrafları tamamen kaybetmek istemiyorsanız paniğe kapılmadan bizlerle iletişime geçebilir, fotoğraflarını geri getirebilirsiniz.

PC’de Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

PC’de depoladığınız fotoğraflarınız, istenmeyen sebepler yüzünden silinebilir. Bu durum yanlışlıkla veya teknik bir arızalanmadan kaynaklanabilir.  Dosyaların  güvenle depolanmasını sağlayan bu parça, zarar gördüğü takdirde ne yazık ki fotoğraflarınız silinebilmektedir. Bu durumda en ufak bir girişimde bulunmadan mutlaka profesyonellerden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Böylece fotoğraflarınızı güvenle geri getirebilirsiniz. 

Aynı durum fotoğraf ve video gibi verileri saklayan hard diskleri kurtarma işlemi için de geçerlidir. Hard diskiniz zarar gördüğünde ya da yanlışlıkla silme eyleminde bulunduğunuzda fotoğraflarınızı tamamen kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Bu noktada panik yapmadan firmamızı arayarak destek alabilirsiniz.  Verileri kurtarma kapsamında profesyonelliğimizi deneyimleyebilirsiniz. 

Gold Data olarak çeşitli veri kurtarma hizmetlerinde istediğiniz fotoğraf ve videoları güvenle geri getirmekteyiz. Üstelik ücretsiz analiz fırsatı sunarak, memnuniyetiniz odağında hizmet vermekteyiz. 

Usb’den Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Teknoloji unsuru hayatımızın her alanında yer alırken, çeşitli kolaylıkları da beraberinde sunuyor. Gelişen teknoloji odağında fotoğraf, video gibi birçok veri küçücük bir aygıtın içerisinde muhafaza edilebiliyor. Bu aygıt USB olarak adlandırılmakla birlikte, küçük ve taşınabilir formuyla kolaylık sağlıyor. Fakat olası bir durumda içerisinde yer alan fotoğraflar silinebilir. 

USB, minimal ve taşınabilir yapıda olduğu için düşme sonucunda darbelere maruz kalabilir. Bunun sonucunda fotoğraflarınız silinebilir. Hiçbir hamlede bulunmadan direkt profesyonel firmalardan destek almanız gerekmektedir. Gerçekleştireceğiniz amatör bir girişim, ne yazık ki fotoğraflarınızın tamamen silinip kurtarılamamasına sebep olabilir. 

Firmamız bu aşamada,sunduğu silinen fotoğrafları kurtarma hizmetinin öncesinde ücretsiz analizler gerçekleştiriyor. Bu analizler sonucunda çalışmalarına yön vererek fotoğraflarınızı güvenle kurtarıyor. 

Usb’den silinen fotoğrafları geri getirme işlemi için telaşlanmadan bizleri arayabilir, profesyonel olarak yardım alabilirsiniz.

Ayrıca Usb'den silinen dosyalar nereye gider diye merak ediyorsanız, sizin için kaleme aldıklarımıza bakmalısınız.

Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır:

Silinen fotografları kurtarmak için sırasıyla iki aşamalı bir yöntem uygulanır. 

1- Depolama biriminin tamamının sanallaştırılarak kopyalanması :

Silinen fotoğraflar hangi depolama biriminden silinmiş ise ( pc, mobil, hafıza kartları vb) hafızanın tam bir kopyası alınır.  Çalışma olşturulan bu sanal kopya üzerinde yapılır. Böylece yapılan veri kurtarma işlemlerinin sıfır risk ile yapılması sağlanır. 

2- Tüm sektörlerin kaynak kodlarının taranması :

Çok fazla teknik detaya girmeden yüzeysel olarak anlatmak gerekirse sildiğiniz fotoğrafların çektiğiniz kameranın türü, seçilen dosya tipi kullanılan codeclere göre değişen, fakat genel geçer standart bir başlangıç ve bitiş kodu vardır. Diske kaydedilirken bu sayısal değer standart olarak yer alır. 

Örnek olarak aşağıda Samsung ES28 kamera codeci ile çekilmiş bir fotoğrafın ilgili depolama birimindeki kayıt edildiği ilk sektörü görebilirsiniz.


Burada dikkat edilmesi gereken alan 0X000 numaralı satır. Yani dosyanın başlangıç satırı. Bu kamera ile çekilmiş tüm fotograflar aynı kodla başlayacaktır. Bu kod yukarıda belirtiğimiz üzere dosya türü, codec, kameraya göre değişir fakat aynı sistemde çekilen fotoğrafların hepsinde aynıdır. Aynı şekilde bitiş koduda bu şekilde ayrılmıştır. 

Sanallaştırılan depolama birimindeki tüm sektörlerin içeriği  bu şekilde analiz edilerek ilgili fotoğraflar tespit edilip yeniden kaydedilir. Bu işlemle birlikte kurtarma işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Silinen fotoğrafları kurtarma konusunda yardıma ihtiyacınız olduğu zaman lütfen 444 36 98 numaralı hattımızdan bir veri kurtarma uzmanıyla görüşerek destek alınız.