icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
Disklerde RAW olması terimi nedir ya da RAW formatı nedir? En çok günümüzde merak edilen, HDD'lerle ilişkisi ola konulardan biri de bu konudur. Veri kayıplarını yaşatan, RAW'a dönüşen disklerden veri kurtarmak mümkün mü? Bu ve benzer alanlarda pek çok şey karşınıza bir anda çıkabilir. RAW kelimesinin Türkçe karşılığı ham olgunlaşmamış olarak bilinse de aslında söz konusu işlem, içerisine veri yüklenmemiş bir aygı olarak tanımlanmasıdır. RAW olan HDD içinde veriler silinmeden kurtarmak mümkün mü? Hepsini bir yazı içerisinde sizlere aktaracağız.

Öncelikle RAW formatına dönüşen HDD'nin neden böyle bir durum içerisinde olduğunu bilmek gerekir. Kaynağını bulmak için bazı ipuçlarını takip edebilirsiniz. Bununla ilgili olarak HDD'ye virüs bulaştığında ciddi bir sorun olabileceği gibi virüs bulaşmadığını düşünüyorsanız depolama birimine yükleme yapmamış olabilirsiniz. Bu ve benzer süreçlerin tamamında disk veri kurtarma önemli olmaktadır.

RAW formatına dönüşen harici harddisk sebepleri şunlardır:

  • Elektrik kesintisi
  • Flash belleğiniz için kullanım ömrü dolması
  • Harddisk’te RAW varsa kullanım ömrü dolması
  • Yazılımsal olarak mantık hataları
  • Virüs bulaşması
  • Yabancı kaynaklardan sızıntı olması 

Yukarıda maddelerden birisinden kaynaklı olarak RAW formatına dönüşen harici HDD içerisinde RAW düzeltilebilir mi? En çok merak edilen, dosya sistemlerinde bozulmalar olduğunda yani RAW olarak HDD yi çevirdiğinde bu diskte veriler kurtarılabilir mi? Konusu oluyor.

Harici HDD RAW Düzeltme Nasıl Yapılır?

Herhangi bir nedenden dolayı verilerinizi yüklediğiniz dosyalar RAW olabilir ve buna benzer şekilde de bir anda sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. RAW olan HDD olduğunda NTFS dosya sistemine ya da FAT32 gibi bir dosya sistemi ile biçimlenmediğini göreceksiniz. Bu durumda içinde bulunan veriler erişilemez olacağı gibi depolama aygıtınız bozulmuş, verileriniz de kurtarılamaz hale gelmiş gibi gözükecektir. 

Harici harddiskin RAW olduğunu bilmeniz için bazı önemli detaylar vardır. Bunlardan ilki dosya sistemi içerisinde RAW görünüyorsa, dosya adlarında da tuhaf karakterler varsa bu durumda Windows, "disk biçimlendirilmemiş. Şimdi biçimlendirin" gibi bir uyarı veriyorsa bu tip durumlarda direkt olarak harici HDD RAW olmuş demektir.

Yukarıda sunduğumuz seçeneklerden biri başınıza geldiyse harddisk RAW oldu demektir. Bu durumda RAW olduğunu düşündüğünüz ve gördüğünüz harddiski nasıl düzelteceğinize dair araştırmalar, ipuçları bularak çözümlerle beraber hızlıca verilerinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz.

RAW Harici Harddisk Biçimlendirmeden Verileri Kurtarın

Eğer diskiniz RAW gözüküyorsa CMD menüsüyle beraber biçimlendirmeden RAW harddisk düzeltme yapılabilir. CHKDSK ile RAW harddisk biçimlendirme yapmadan direkt düzenleme şansınız olacağı gibi bu iki yöntemden biriyle de (CMD ya da CHKDSK) hızlıca çözüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu sayede diski biçimlendirmeden rahat bir şekilde harddiskten verileri kutarırsınız.

Eğer sürücü harfi olmadan RAW gözükmesi durumuyla karşılaşıyorsanız bu durumda ikinci yöntemi denemeyi seçin.

- CDM İle Biçimlendirmeden Veri Kurtarma: Bunun için yapılacak ilk işlem RAW harici hard diski bilgisayara taktıktan sonra görev çubuğunda “Ara” simgesiyle CMD yazın ve Komut İstemi menüsünü açınız. Burada Komut İstemi’ni açarken yönetici olarak çalıştır diyerek sayfayı açınız.

- RAW harici diskiniz için düzeltme yapmak istiyorsanız chkdsk /f G: yazıp (G, RAW disk sürücü harfi bunu değiştirebilirsiniz) direkt komutu çalıştırınız.

Yukarıda yazılı 2 aşamalı işlem onarım yapıldıktan sonra hard disk onarılıp onarılmadığını görebilirsiniz. Eğer kontrol etmek istediğinizde Disk Yönetimi menüsüne giderek işlem yapmanız mümkün olacağı gibi CHKDSK çalışmadıysa bu durumda ikinci yöntem olarak aşağıda paylaşacağımız yeni yöntemi deneyin. Bu sayede ikinci yöntem ile beraber RAW olan harici harddiskten veri kurtarma işlemlerinizi daha hızlı ve kesin çözüm olarak yapabileceksiniz.

RAW Harici Harddiski NTFS Olarak Düzeltin ve Verileri Kurtarın

Yukarıdaki birinci yöntem basit ve işlevi kolay şekilde diskinizi düzeltebilecek yöntemdir. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa NTFS olarak düzeltme yapacağınız RAW olan harici harddiskte verileri kurtarmayı aşağıda yazılan yöntemle deneyebilirsiniz. Bunun için yapacağınız şey RAW olan harddiskten verileri kurtarmak için diski NTFS ya da farklı bir dosya sistemine biçimlendirmeniz olacaktır. 

Raw harici harddisk, biçimlendirilmediğinden dolayı sizlere dosyaları göstermez ve kaybeder. Bu durumda da RAW diski düzeltmenin yoluyla beraber en hızlı şekilde NTFS, FAT32 ya da başka bir dosya sistemini biçimlendirerek en iyi şekilde depolama aygıtıyla beraber veri kaybını önlemiş olursunuz. Eğer diskte biçimlendirme yapılırsa direkt olarak veri kaybı olacağı için bu aşamada veri kaybını önlemek için harddisk kurtarma programı olarak EaseUS Data Recovery Wizard’ı tercih edebilirsiniz. Biçimlendirme yapmadan önce ve sonra dosyalarınızı bu program ile kurtarır, ikinci aşamada geri yükleme yaparak rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Dosyalarınızı kaybetmeden çok daha pratik şekilde RAW harici harddiskte NTFS olarak biçimlendirmeyi yapar ve rahat şekilde veriler kurtarılmış olur. NTFS veya farklı bir dosya sistemine biçimlendirmeden önce verileri kurtarmanızla beraber RAW harici harddiski biçimlendirebilirsiniz. Bir veri kurtarma programıyla basit şekilde erişerek verilerinizi kurtarabilirsiniz. Pratik bir şekilde doğru bir program ile beraber siz de bu işlemlerinizi sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.