icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayarınızda çok fazla gereksiz veri depoladığınızı anladığınız zaman, tüm verileri tek tek silmek yerine daha pratik bir yöntemi tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu yöntem bilgisayar hard diskini silme metodudur. Gereksiz verilerden kurtulmak için seçtiğiniz bu yöntemin sadece birkaç dakikada uygulanabileceğini düşünmeyin. Bilgisayarınızın hızı ve silinecek verilere bağlı olarak işlem birkaç saat da sürebilir. Bu nedenle bilgisayarınıza saatlerce ihtiyaç duymayacağınız bir zamanda bu işlemi yapmanızda fayda var.

Bilgisayar Hard Diski Nasıl Silinir?

1) Tutmak İstediğiniz Verileri Yedekleyin

Elbette bilgisayarınızda çok fazla gereksiz veri olması, tüm verilerin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Önce tutmak istediğiniz verileri yedeklemeniz gerekiyor. Çünkü bilgisayarın sabit diskini sildiğinizde önemli olan bu veriler de silinecek. O nedenle önce sadece tutmak istediğiniz verileri yedeklemelisiniz.

2) Veri İmha Programı İndirin

İkinci adımda bilgisayarınıza bir veri imha programı indirmelisiniz. Ancak bu adımda dikkatli olun ve indirmeden önce bilgisayarınızdaki antivirüs programının güncel olduğundan emin olun. Güvenli bir adresten veri imha programı indirmeye de özen gösterin.

3) İndirdiğiniz Veri İmha Programını Kurun

Bu adımda bilgisayarınıza indirdiğiniz veri imha programının kurulumunu yapmanız gerekiyor. Kurulumu başarıyla tamamladığınızdan emin olduktan sonra, bilgisayar hard diskini silme işleminin son aşamasına geçebilirsiniz.

4) Bilgisayarın Hard Diskini Silin

Veri imha programları birkaç farklı yolla bilgisayar hard diskini siler. Bu nedenle indirdiğiniz programın algoritmaları doğrultusunda size silme işlemi için talimatlar gelecek. Bu talimatları izleyerek bilgisayarınızın hard diskini silebilirsiniz. Silme işlemi tamamlandığında mutlaka bir kontrol yapmalısınız. Gerçekten verilerin silindiğinden emin olduktan sonra geniş bir veri depolama kapasitesi eşliğinde bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Şayet bilgisayar hard diskinizi yanlışlıkla sildiyseniz profesyonel veri kurtarma hizmetlerinden faydalanın.

Bir önceki yazımızda sizlerle spam içeriklerin ayrıntılarını spam nedir yazımızda paylaştık. Günümüzün en yaygın zararlı içeriği olan spam e-postalar ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için ve korunabilmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bilgisayar Harddisk Temizleme

Windows bilgisayarlarda hard disk üzerinde tamamen temizlik yapmak ve daha fazla alan açmak için yapacağınız geçici programlar bulunmaktadır. Harddisk içerisinde bulunan dosyaları silme ve işletim sisteminden tamamen kurtarmak istediğinizde faydalanabileceğiniz antivirüs programları ya da harddiskte tüm dosyaları temizleme programları bulunur. Bu programlarla beraber gereksiz dosyaları bulabilir ve sistem dosyalarını bozmadan kalıcı olarak diğer gereksiz dosyaların tamamını temizleyebilirsiniz. 

Bilgisayarınızda biriken tüm dosyaları temizlemek ve gereksiz dosyalardan arındırmak istediğinizde faydalanacağınız en iyi şekilde silme işlemi için Windows için uygun dosya silme programlarını deneyimleyebilirsiniz. Eğer ekstra dosya – program indirmeden yapmak isterseniz de programsız disk temizleme aracında kullanabilirsiniz. Windows’ta Disk Temizleme aracını kullanarak bu noktada harddisk içerisinde gereksiz ve geçici dosya türlerine dair her şeyi temizleyebilirsiniz.

Harddiski Tamamen Silme

Eğer harddisk yapısında sistem dosyalarını bozmadan, ücretsiz bir program ile tamamen geri kalan dosyaları silmek ve bilgisayarınızı temizlemek istiyorsanız yararlanacağınız birbirinden farklı programlar bulunur. Hem Laptop hem de masaüstü bilgisayarlar üzerinde bunu yapabileceğiniz çeşitli programlar sayesinde, işletim sistemine zarar vermeden veriler kalıcı olarak silinir. 

Bilgisayarınıza virüs bulaştığında, tüm dosyalar kripto şifrelendiğinde ya da benzer virüs sebepleriyle karşı karşıya kaldığınızda işletim sistemini formatlamadan direkt olarak ücretli veya ücretsiz temizleme yardımı da alabilirsiniz. Bu noktada profesyonel destek alabileceğiniz gibi internette bulacağınız ücretsiz programlarla, sonradan yüklenen verileri silebilirsiniz. Kalıcı olarak silmeniz gereken tüm dosyalardan kurtulmak için, harddisk tamamen temizlenebilir şekilde siz de ücretsiz çeşitli programları deneyimleyebilirsiniz.

PC Harddisk Temizleme

Bilgisayarınızdaki harddisk için tamamen temizlik yapmak istediğinizde, yararlanacağınız en iyi programlardan biri de low level format gibi bir eylem olabilir. Türkçe karşılığı düşük seviye format olarak da bilinen bu yöntem ile birlikte, tamamen format atmak yerine bazı durumlarda önemli bir formatlama süreçleri için kullanabilirsiniz.

Örneğin, bilgisayarınız okuma - yazma hızında çok yavaş olması halinde, disk üzerinde veriler tamamen silinsin gibi bir isteğiniz olması halinde direkt olarak PC’de harddisk temizleme işleminizi low level format olarak silmeniz gerekecektir. Bunu yapabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunur. 

Low level format, bir tür format süreci gibi program ile yapabileceğiniz diski temizleme programıdır. Bu program ile birlikte yapabileceğiniz tüm eylemlerde, kesinlikle işlemleri yarıda bırakmamalısınız. Aksi durumda bilgisayarda işletim sistemi dahil her şeyi bozmuş olabilirsiniz. Bunun dışında durdurabilir ve tekrardan devam edebilirsiniz. Eğer yarıda kesilirse, bu durumda normal bir format gerektiren bir durum ile karşı karşıya kalacağınızı unutmayınız.

Low Level Format ile ilgili olarak bir programı direkt flash disk içerisine yükleyip Windows'un tüm sürümlerinde kullanabilirsiniz. Bu konuda faydalanacağınız şey, flash disk ile birlikte çok rahat bir biçimde yazılımı yükleyip programı çalıştırmak olacaktır. Flash bellek içerisinde low level format ile birlikte bir nevi düşük seviye format atabilir, bilgisayarınızda istediğiniz programları silebilir; istemediğiniz programların da silinmesin böylelikle önleyebilirsiniz.

Eğer bu konuların birçoğuna hâkim değilseniz, low level format için en iyi şekilde uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Bir veri kurtarma çalışması noktasında da faydalanacağınız üzere, verilerinizin kalıcı olarak silinmesi ya da hard disk tamamen silinerek işletim sistemine zarar gelmeden süreci işlemek istediğinizde faydalanacağınız uzman desteği önemlidir. Bu şekilde hem eskisi gibi okuma yazma hızı yüksek bilgisayara sahip olursunuz hem de diskinizdeki tüm arızaları da ortadan kaldırmış olursunuz.

Tamamen bilgisayara format atmak yerine çok daha pratik, hızlı ve keskin bir şekilde faydalanacağınız bilgisayardaki harddisk temizleme programları dışında low level format ile birlikte, formatsız şekilde bilgisayarı temizlemek her zaman mümkündür. Bu alanda en uygun şartlarda bir uzman firmadan destek görebilir, istediğiniz şekilde de faydalanabilirsiniz.