icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Bilgisayarınızda çok fazla gereksiz veri depoladığınızı anladığınız zaman, tüm verileri tek tek silmek yerine daha pratik bir yöntemi tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu yöntem bilgisayar hard diskini silme metodudur. Gereksiz verilerden kurtulmak için seçtiğiniz bu yöntemin sadece birkaç dakikada uygulanabileceğini düşünmeyin. Bilgisayarınızın hızı ve silinecek verilere bağlı olarak işlem birkaç saat da sürebilir. Bu nedenle bilgisayarınıza saatlerce ihtiyaç duymayacağınız bir zamanda bu işlemi yapmanızda fayda var.

Bilgisayar Hard Diski Nasıl Silinir?

1-      Tutmak İstediğiniz Verileri Yedekleyin

Elbette bilgisayarınızda çok fazla gereksiz veri olması, tüm verilerin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Önce tutmak istediğiniz verileri yedeklemeniz gerekiyor. Çünkü bilgisayarın sabit diskini sildiğinizde önemli olan bu veriler de silinecek. O nedenle önce sadece tutmak istediğiniz verileri yedeklemelisiniz.

2-      Veri İmha Programı İndirin

İkinci adımda bilgisayarınıza bir veri imha programı indirmelisiniz. Ancak bu adımda dikkatli olun ve indirmeden önce bilgisayarınızdaki antivirüs programının güncel olduğundan emin olun. Güvenli bir adresten veri imha programı indirmeye de özen gösterin.

3-      İndirdiğiniz Veri İmha Programını Kurun

Bu adımda bilgisayarınıza indirdiğiniz veri imha programının kurulumunu yapmanız gerekiyor. Kurulumu başarıyla tamamladığınızdan emin olduktan sonra, bilgisayar hard diskini silme işleminin son aşamasına geçebilirsiniz.

4-      Bilgisayarın Hard Diskini Silin

Veri imha programları birkaç farklı yolla bilgisayar hard diskini siler. Bu nedenle indirdiğiniz programın algoritmaları doğrultusunda size silme işlemi için talimatlar gelecek. Bu talimatları izleyerek bilgisayarınızın hard diskini silebilirsiniz. Silme işlemi tamamlandığında mutlaka bir kontrol yapmalısınız. Gerçekten verilerin silindiğinden emin olduktan sonra geniş bir veri depolama kapasitesi eşliğinde bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Şayet bilgisayar hard diskinizi yanlışlıkla sildiyseniz profesyonel veri kurtarma hizmetlerinden faydalanın. 

Bir önceki yazımızda sizlerle spam içeriklerin ayrıntılarını spam nedir yazımızda paylaştık. Günümüzün en yaygın zararlı içeriği olan spam e-postalar ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için ve korunabilmek için yazımıza göz atabilirsiniz.


Sizi Arayalım